Triglavski smuk
Tradicionalni triglavski smuk so prvotno nameravali pripraviti že to nedeljo, toda zaradi obilice napovedanih planinsko-smučarskih prireditev so ga prestavili na prihodnjo nedeljo. Snega je se dovolj, tako, da bo mogoče smučati do Spodnje Krme, splužena pa je tudi cesta, kar bo v veliki meri olajšalo pristop.
Organizatorji: PD Javornik-Koroška Bela, Mojstrana in Martuljk obveščajo udeležence, da so tokrat prvič pripravili tudi zlate značke za tiste, ki so bili na vseh prvih štirih smukih, če bo prišlo do kake spremembe, jo bomo objavili prihodnji teden.
Natečaj
Letošnji natečaj kulturno literarne komisije PZS nudi našim planincem še več možnosti kot minuli. Razen nagrad za najboljši literarni spis (1.000 din) bodo namreč podelili tudi tri nagrade (1.260, 1.000 in 750 din) za izbrane strokovne prispevke. Članki morajo obsegati najmanj pet tipkanih strani (in seveda ne smejo biti že objavljeni), zaželene pa so naslednje teme: Slovenska planinska zgodovina, vzgoja v planinski organizaciji, gorske nesreče in podobno. Prispevke je potrebno poslati na naslov: Kulturno-literarna komisija PZS (z oznako »Nagradni natečaj«), Ljubljana-Dvoržakova 9. Najboljša dela bodo tudi objavljena v Planinskem vestniku.
Pestre možnosti
Večkrat smo že poročali, kakšne akcije nudijo planinske organizacije po svetu svojim članom. Poglejmo še, kaj za letošnje leto pripravljajo organizatorji CAF – francoskega alpinističnega kluba. Planinske »odprave« bodo odšle po vsem svetu. V Peru (Cordillera Blanca, Vilcanota in Vilcabamba), na Aljasko, v maroški Atlas, v Ameriko, Nepal, na Islandijo, v Afganistan, Garwalsko Himalajo, Turčijo, Laponsko, afriški Hoggar, Češkoslovaško in Kašmir. V nekatere od teh predelov bodo člani odšli celo večkrat.
V Kamniških Alpah
V soboto je Kamniške Alpe obiskalo zopet precej alpinistov. Bili so med drugim na Grintovcu, Planjavi (Centralna smer), Brani, Koglu (Zupanova smer) itd. France Malešič (AO Kamnik) pa je s Slavkom Šikonjo (AS Domžale) preplezal varianto Bosove smeri (1000 m) v zahodni steni Brane. Varianta je dolga 200 m (4 ure), ocenjena pa s IV/IV+, poteka pa levo od originalne smeri.
Memorial Alberta Štuparja
Če se vreme ne bo poslabšalo, bo AO Kamnik v nedeljo kljub vsemu izvedel tradicionalni »Štuparjev memorial«. Dokončne prijave bodo sprejemali na Kamniškem sedlu (v soboto do 19 ure), pri čemer bodo morali člani AO dokazati registracijo s potrjeno izkaznico. Proga bo taka kot vsa leta do sedaj, eventualno preložitev tekmovanja pa bodo objavili med obvestili po radiu v petek popoldan in soboto dopoldan.
Razstava »Naše alpinistične odprave«
V soboto ob 10. uri bo slovesna otvoritev razstave o naših povojnih alpinističnih odpravah, ki jo je pripravila komisija za odprave v tuja gorstva PZS. Razstava bo odprta vsak dan med 8. in 18. uro v prostorih Narodnega muzeja – vhod s Trga herojev, do 28. t. m.
Zbor načelnikov
V petek, ob 16.30 se bo v prostorih doma slovenskih planincev »Zlatorog« v Ljubljani pričel letošnji zbor načelnikov slovenskih alpinističnih odsekov. Problemov o katerih bi se bilo potrebno pogovoriti je veliko, načrtov tudi ne manjka in ne nazadnje – potrebno bo izvoliti novo vodstvo, komisijo za alpinizem in njenega načelnika.
»Kralj Triglava«
Alpinismus je v zadnji številki v rubriki »portret meseca« posvetil kar celo stran starosti našega alpinizma Joži Čopu. Pod naslovom »J. Čop – kralj Triglava« ga Pirro Rossi, ki je članek napisal, uvršča v veliko generacijo predvojnih plezalcev kot so Comici, Solleder in drugi, ki so razvili prosto plezanje do prave mojstrovine.
Volja pa taka!
Le težko si je predstavljati, kakšno samopremagovanje je potrebno, da se športnik potem, ko je izgubil nogo, ne odreče svojim ciljem. Bruno Wintersteller (48) pa je tudi med njimi izjemen primer. V časih pred nesrečo je spadal med elitne plezalce Nemčije, ki je z Buhlom in tovariši prvi stopil na Broad Peak. Ne miruje pa tudi sedaj. Bil je že na Noshaqu, v zadnjem času pa je plezal Peuterey in prečil Jorasse, preplezal severno steno Aletschhorna itd.