Podpisovanje Stene
Na željo ljubiteljev planinske knjige bo Tone Svetina, avtor pravkar izšlega romana »Stena«, danes popoldan podpisoval svoje knjige v prostorih Mladinske knjige, Titova 3 (prvo nadstropje, drugi oddelek).
Naše alpinistične odprave
Komisija za odprave v tuja gorstva PZS pripravlja razstavo, ki naj bi pokazala značilnosti naših povojnih alpinističnih odprav v visoka tuja gorstva. Razstava »Naše alpinistične odprave« bo odprta v dneh od 14. do 28. t. m. vsak dan med 8. in 18. uro v prostorih Narodnega muzeja. Razstavo bo uredil Vlasto Kopač, gradivo zanjo pa zbira načelnik komisije Pavle Šegula.
Plazovi šele poleti
Najnovejša vzgojna edicija planinske založbe »Plazovi«, ki jo je iz nemščine prevedel inž. Pavle Šegula, bo našim planincem na razpolago šele sredi letošnjega leta. Zaradi slabih odtisov fotografij, ki so za razumevanje teksta nujno potrebne, bo tiskarna namreč brošuro ponovno natisnila, to pa bo izid žal precej zavleklo.
Paklenica 73
Tradicionalno prvomajsko srečanje jugoslovanskih alpinistov v Paklenici bo letos med 28. aprilom in 2. majem, organizira pa ga AO PD »Veleblt« iz Zagreba. Prireditelji obljublja, da bodo poskrbeli za vse opise plezalnih vzponov, dežurala pa bo ekipa GRS Zagreb.
AS Domžale
Po nekajletnem premoru je alpinizem v Domžalah lani zopet zaživel. Ker zaradi majhnega števila članov niso mogli organizirati lastnega alpinističnega odseka, so se kot alpinistična sekcija priključili AO Kamnik. Trije člani so v enem letu opravili kar 48 letnih in 22 zimskih vzponov ali povprečno 23 na enega. Poleti so med drugim ponovili Direktno smer v Štruci, Smer čez plošče v Skuti, Herletovo in Reyino v Ojstrici, Raz Jalovca in druge. Pozimi pa Rumeno zajedo, Spominsko v Koglu ter preplezali tudi novo – Domžalsko smer v Vzhodni steni Brane.
Letošnje leto računajo, da bo še uspešnejše. Doslej so vključili še dva nova pripravnika, ki obiskujeta AŠ v Kamniku, pripravljajo pa tudi nekaj zanimivih akcij za pridobitev novih članov.
Bohor bo spet odprt
Iz planinskega društva Bohor – Senovo so nam sporočili, da je njihova postojanka na Bohorju zopet redno oskrbovana. Novi odsek ceste iz Senovega je dobro prevozen, iz smeri Sevnica – Planina – Bohor pa še ne povsem.
AŠ v Mariboru
Tudi mariborska alpinistična šola, ki jo organizira AO Kozjak je letos pričela z delom že konec februarja. Namen šole je, da bi udeleženci pridobili kar največ teoretičnega znanja, ki bi ga potem lahko na skupnih ali samostojnih turah dopolnili še s praktičnimi izkušnjami. Letos bodo zato med prvomajskimi prazniki organizirali tabor na Loki pod Raduho, kjer je dovolj kratkih smeri, da se bodo novi pripravniki seznanili tudi z vzponi v stenah. Poleti pa bodo pripravili (seveda predvsem za starejše člane) tudi tabor v Zahodnih Alpah (Chamonix).
Celjani na Okrešlju
V soboto in nedeljo so udeleženci letošnje alpinistične šole AO Celje pod vodstvom načelnika Cirila Debelaka in inštruktorjev obiskali Okrešelj. Dvajset udeležencev se je povzpelo na Savinjsko sedlo ter Tursko goro in Malo Rinko, vmes pa so se seznanjali z gibanjem v snežnih razmerah.
Na Dhaulagiri I
V letošnjem predmonsumskem obdobju se bodo na Dhaulagiri I (8167 m) zopet poskušali povzpeti Amerikanci. Sedemnajstčlansko odpravo vodi dr. J. Morrissey, v njej pa so tudi štirje udeleženci odprave iz leta 1969, ko je plaz zasul sedem njihovih tovarišev. Na vrh se bodo skušali povzpet po jugovzhodnem rebru. S seboj imajo kar 10 ton prtljage.
Čehoslovaki v Himalaji
Češkoslovaška himalajska odprava je že pod Makalujem. Prtljago so prepeljali s kamionom, in sicer prek SZ in čez Kaspijsko morje (z ladjo) ter Iran, Afganistan, Pakistan in Indijo do Biratnagarja, koder so jih čakali tovariši, ki so tja prileteli z letalom.
V Himalaji pa je še ena češkoslovaška odprava, katere namen je s kajaki in kanuji prepluti Dudh Kasi, reko, ki izvira pod Mount Everestom. Toda »javna tajna« je, da obenem pripravljajo tudi teren za prihodnjo češkoslovaško odpravo na Mt. Everest in da je med udeleženci tudi nekaj odličnih alpinistov (npr. Juraj Weintziler, ki je poskušal pozimi preplezati Čopov steber itd).
Srednji raz Debele peči
Čeprav je uradne zimske sezone že nekaj časa konec, še vedno nimamo popolnega pregleda nad vsemi vzponi. Tako bi kaj lahko prezrli prvi zimski vzpon prek srednjega raza (104) v Debeli peči, ki so ga 18. in 19. marca opravili Jože Hočevar, Janez Kalan in Vanja Matijevec (vsi AO Medvode). Ob 6. uri so odšli iz Kovinarske koče in čez tri ure in pol prišli pod steno, kjer jih je čakala oprema od prejšnjega poskusa (9. marca). Z vzponom so pričeli ob 11. uri in ob 19. uri dosegli edino primerno mesto za bivak. Naslednji dan ob 12. uri so izplezali, nato pa so gazili še 6 ur do avtomobila, ki so ga imeli na Pokljuki. Plezali so skupno 12 ur.
Kot posebnost so omenili, da so se jim stari vojaški klini kar po vrsti lomili (mraz) in da so se najbolj obnesli »U« klini.
Štuparjev memorial
V nedeljo 15. t. m. ob 9. uri bo na Kamniškem sedlu start tradicionalnega veleslaloma za »Štuparjev memorial«, ki ga organizira AO Kamnik. Prijave bodo sprejemali še v soboto do 19. ure v koči na Kamniškem sedlu, ob 21. uri bo žrebanje. Eventuelne spremembe (slabo vreme itd.) bodo javili v petek popoldan med radijskimi objavami.
Kondicijski pohod
Kamniški gorski reševalci so imeli v nedeljo lepo uspel kondicijski pohod. Prek Kamniškega sedla so nadaljevali na Tursko goro. Sestopili so skozi Žmavčarje v Kamniško Bistrico.