Ali kdo ve, katera Slovenka je prva zlezla na Triglav?

Je vprašanje Bernarde Jeklin v njenem dnevniku – Sobotna priloga Dela, 21.08.04, stran 21 Sobotna priloga

Bilo je leto ali dve po ljubljanskem potresu aprila 1895, ko je bila moja stara mama, še rosno mlada punca, skupaj s šestimi prijateljicami prvič na Triglavu. Doma so se zlagale, da gredo na obisk k neki teti, in treba je bilo verjeti na besedo. Tedaj se je nosilo še obleke do tal, okorne usnjene čevlje, in da ne bi opletale s krili po skalah, so obleke povile kar z vrvjo.

Stara mama je o svoji poti na Triglav po vrnitvi napisala z lepo poševno pisavo majcen dnevnik in dogodivščine ilustrirala z lastnimi risbami. V njem je še veliko zanimivih podrobnosti, a žal do njih ne morem, ker nam bratranec Milan, ki hrani original, še vedno ni naredil že celo večnost obljubljenih fotokopij. Grdo izkoriščam privilegij teh dveh strani, da ga na stvar še enkrat opozorim.

Sploh pa me zanima, ali kdo ve, katera Slovenka je prva zlezla na Triglav?V časopisih ni, vsaj kar jaz vem, o tem še nič pisalo. 

Pa je, skoraj gotovo, mislim, da celo v Delu. Leta 1978, ko smo slavili 200-letnico prvega pristopa na našo najvišjo goro, sem tedensko objavljal mdr. tudi nekakšne koledarske beležke za najpomembnejše dogodke iz preteklosti.

Za Planinski vestnik, saj to je milim tudi časopis, pa imam podatke.
Kroniki Triglava Mire Marko Debelak, ki je izhajala v Planinskem vestniku, piše na strani 242 letnika 1948 za leto 1870: … se je prva ženska povzpela na Triglav. Bila je to Rozalija Škantar, p.d. Šestova Rozalija, iz Srednje vasi, ki je z očetom spremljala Ljubljančana Ottmarja Bamberga in tovariša na vrh. Stara je bila 20 let.

Zabeležka o prvem ženskem pristopu na Triglav je tudi v knjigi Evgena Lovšina Gorski vodniki v Julijskih Alpah iz leta 1961. Na strani 113 omenja isti dogodek z dopolnilom, da je bila Rozalija kasneje tudi oskrbnica v Vodnikovi koči; je torej ostala povezana z gorami.

Bilo bi pa lepo, če bi dobili kakorkoli »na vpogled« dnevnik, ki ga je napisala avtoričina stara mama Felicita Potokar! Gotovo je to bil eden prvih, če ne celo prvi (bilo naj bi leta 1895!) – »skupinski ženski vzpon« na Triglav.

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja