10 odstavkov o granitu

Granit je (goro)tvorna, zrnata magmatska kamnina, ki velja za izredno priljubljeno tudi med alpinisti in plezalci. Najstarejše granitne kamnine se nahajajo na Švedskem, v Britaniji in Arizoni. Uporaba granita je predvsem v gradbeništvu, zaradi visoke trdnosti in trpežnosti.

Izvor in struktura granita
Naziv granit izhaja iz latinske besede “granum,” kar pomeni zrno. Značilno zrnato strukturo granita tvorijo prepleteni kristali, ki so se razvili, ko se je staljena kamnina počasi ohlajala pod površjem Zemlje in se strdila kot posamezni minerali kremena in glinenca skupaj s sljudo in majhnimi količinami drugih mineralov. Velikost kristalov je odvisna od časa, v katerem se kamnina ohlaja. S počasnim ohlajanjem je nastal grob granit (treba si je pomagati z rokavicami), kot ga najdemo v Vedauwooju v Wyomingu in Joshua Treeju v Kaliforniji.

Barva granita
Barva granita je v veliki meri odvisna od vrste glinenca, ki ga vsebuje. Granitni plagioklazni glinenci so običajno mlečno beli. Alkalijski glinenci imajo različne barve – opečnato rdeče, smaragdno zelene do bledo rumene – odvisno od nečistoč in elementov v sledovih. Rožnati graniti dolgujejo svojo barvo rdečim ali rožnatim alkalijskim glinencem. Sivi ali beli graniti imajo lahko belo obarvan alkalni glinenec, pomešan z belim plagioklazom, ali pa vsebujejo malo alkalijskega glinenca ali ga sploh nimajo; v tem primeru se strokovno imenujejo granodioriti ali tonaliti.

Granitne stene
Granit tvori najvišje stene na svetu, vključno s severozahodno steno stolpa Veliki stolp Trango v Pakistanu, ki je kot tak verjetno najvišji na svetu. Trango je sestavljen iz granita Baltoro, ki sestavlja tudi skupino gora Latok, vključno z gorami Ogre, Mašerbrum in K7. Skoraj tako visoke so nekatere stene v vzhodnih fjordih Baffinovega otoka, vključno s Polar Sun Spire (1500 m). Druge velike granitne stene in gore vključujejo tiste v masivu, Mont Blanc, soteski Ruth na Aljaski, Bugaboos v Kanadi ter skupine Fitzroy in Paine v Patagoniji.

Graniti na ameriškem zahodu
Graniti v City of Rocks, Idaho, Cochise, Stronghold, Arizona, Mount Lemmon, Arizona in Little Cottonwood Canyon Utah, čeprav različni, so vsi nastali približno ob istem času pred približno 30 milijoni let, med časom, ki ga geologi imenujejo magmatski izbruh. V tem času se je oceanska plošča, ki je drsela pod Severno Ameriko, razpadla in izpostavila dno severnoameriške celinske plošče vročim kamninam plašča. To segrevanje je ustvarilo nove žepe magme in sčasoma telesa granita – imenovana plutoni – prečijo ameriški zahod.

Dvig granita na površje
Ves granit, izpostavljen na površju Zemlje, se je dvignil iz globine od približno kilometra in pol do 30 km. Če se podobna granitna magma ohladi na površini kot del toka lave ali vulkanskega izbruha, tvori riolit ali riolitski tuf. Primeri vključujejo večino sten v kanjonu Penitente v Koloradu, soteski reke Owens v Kaliforniji in Smith Rocks v Oregonu.

Pegmatit
Pegmatit je najbolj razvpit čos v Črnem kanjonu Kolorada, vendar imajo pegmatiti podobno sestavo kot granit. Pegmatite opredeljujejo njihovi izjemno veliki kristali med centimetrom ali dvema v premeru do več kot 6 metrov. Ti so hitro zrasli iz zadnjega delčka magme v granitnem sistemu magme, ki je nasičena z vodo in ima pogosto nenavadno koncentracijo elementov, ki niso bili združljivi s preostalim kristaliziranim granitom. Ko se tak kos v vaši roki zlomi, ga preverite, preden ga zavržete: zaradi teh elementov so pegmatiti pogosto dom redkih draguljev in mineralov, kot so akvamarin, smaragd in turmalin.

Najvišje granitne gore
Najvišja granitna gora na svetu je Kangčendzenga (8586 metrov), tretji najvišji vrh sveta za Everestom (8848 metrov) in K2 (8611 metrov). Kangčendzenga je skupaj s sosednjima vrhovoma Makalu in Jannu zgrajena iz 4 km debele plošče svetlega granita, ki je nastala iz stopljenih kamnin globoko v odebeljeni skorji Himalaje. Vrh Everesta pa je sestavljen iz apnenca. Boki K2 so izklesani iz gnajsa.

Razlike med granitom
Granit El Capitana se razlikuje od granita Half Dome. Granit El Capitan je star 102 milijona let in vanj je vdrl diorit, temno obarvana magmatska kamnina, ki je del Severne Amerike na jugovzhodni strani. Half Dome je “izdelan” iz mlajšega granodiorita (kar pomeni, da vsebuje višji odstotek plagioklaznega glinenca kot pravi granit), ki je nastal pred 87 milijoni let. Tako granit El Capitan kot granodiorit Half Dome sta del batolita, Sierra Nevada, ogromnega prostranstva magmatskih kamnin, ki je nastalo v drobovini verige vulkanov – podobnih današnjim Andom – ki so obstajali zgoraj in navzdol po zahodu, obali Kalifornije pred približno 100 milijoni let.

Gostota granita
Gostota granita je približno 2750 kilogramov na kubični meter, približno dvainpolkrat težja od iste količine vode. Granit je glavna sestavina celinske skorje. Bazalt, glavna sestavina oceanske skorje, je gostejši. Gostota peščenjaka pa je spremenljiva. Po masi je v granitu približno 50 odstotkov kisika.

Radioaktivnost granita
Granit je radioaktiven. Tako kot mnogi drugi naravni materiali vsebuje uran v sledovih. Nekatera granitna telesa pa imajo lahko pet do dvajsetkrat večjo količino urana, katerega stranski produkt je plin radon, za katerega se je izkazalo, da povzroča pljučnega raka. Vendar naj vas ne skrbi znatna izpostavljenost sevanju, ki jo povzročajo skale v Yosemitih ali nadgradnja vaše kuhinje z razkošnimi kamnitimi pulti. Največjo skrb povzročajo slabo prezračevane kleti, ki so obdane z zemljo in granitno kamnino.

Climbing / Wikipedija

V osrednjem delu Pohorja, kjer je v terciarju prodrl kremenov granodiorit na površje kot lakolit (čok), je najstarejša metamorfna kamnina na našem ozemlju. Včasih so kamnino imenovali tonalit, pozneje pa ime spremenili, ker ni ustrezalo mineraloški zgradbi …

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja