Žičniška usposabljanja

V soboto, 9. novembra so na Voglu prvič izvedli vajo reševanja potnikov z žičniških naprav s pomočjo helikopterja.
Gre za eno najzahtevnejših oblik helikopterskega reševanja, zato so vajo tokrat izvedli izključno inštruktorji, gorski reševalci letalci. Na podlagi tega so se lansko leto odpravili na usposabljanje helikopterskega reševanje v Gorski reševalni center za varnost in usposabljanje v Bad Tölz na Bavarskem.
V jesenskem času izvajajo na smučišču Vogel pregled žičniških naprav, kar so izkoristili za poskusno vajo.
Helikoptersko reševanje nad gondolo zahteva natančno usklajenost, saj vsako odstopanje predstavlja tveganje za nesrečo. Pilot mora upoštevati vizualne točke, veter in načrtovane poti prileta ter odleta v primeru nevarnosti. Lebdenje nad gondolo zahteva skrbno ohranjanje višine, da se izogne trčenju z jeklenicami, pri čemer morata biti pilot in reševalec povsem usklajena. Reševalec mora poznati vrsto vrat na gondoli za varen dostop, vsi člani posadke pa morajo biti dobro usklajeni glede smeri prileta in odleta, načina dviga ter drugih parametrov. Ključna je tudi brezhibna radijska povezava, ki omogoča pravočasno odzivanje in preprečuje zatikanje jeklenice v mehanizme žičnice.

Na vaji so sodelovali inštruktorji reševalci letalci – KLR, člani GRS Bohinj, žičničarji smučišča Vogel Ski Center, posadka helikopterja LPE in predstavnik SV.

Vaja Soriška planina
Leto je naokoli, ponovno so se loški gorski reševalci zbrali na Soriški planini, kjer so izvedli vajo reševanja s sedežnice v primeru zaustavitve.
Največ pozornosti so namenili reševanju nad akumulacijskim bazenom, kjer smo uporabili tudi splav.
Na prihajajočo sezono so pripravljeni, sicer pa upajo, da jim obnovljenih veščin ne bo potrebno uporabljati.

Reševanje z gondole
Reševalci GRS Maribor in pripadniki ostalih reševalnih enot so v sodelovanju z Marprom-om 6. novembra izvedli načrtovano reševalno vajo iz gondole in sedežnice, ki je potekala pod pohorsko areno ter vzpenjačo. V rahlo zimsko-jesenskem popoldanskem ambientu so enote pristopile do dogovorjenih izhodišč, kjer je sledila izbira nosilnih stebrov za najbolj varno in optimalno reševanje ujetih potnikov. Prva ekipa se je lotila kar reševalnega scenarija iz gondole, kjer so se preizkusili v uigranosti varnega pristopa do ujetih potnikov, katere so z vrvno tehniko počasi spustili do tal in jih predali NMP-ju. Ostali reševalci postaje so pa urno izpeljali scenarij na sedežnici Radvanje, kjer so reševali potnike kar z dvojne nosilne jeklenice hkrati. Jesenski zaton sonca je takoj postregel z večernimi svetlobami in popoldanska vaja se je hitro spremenila v nočno. Baterije na čelnih svetilkah so bile polne, ekipe so uspešno izvedle reševalne manevre in smeha na koncu ni manjkalo.

Vaja reševanja iz zaustavljene sedežnice
V nedeljo, 3. novembra 2024 so se jeseniški gorski reševalci v številni zasedbi zbrali na spodnji postaje Žičnice Španov vrh.
Najprej so prisluhnili teoretični razlagi reševanja s sedežnice, sledila je predstavitev reševalne opreme, tako reševalca, kot tudi specifične za reševanje iz žičnice, potem pa še praktični del usposabljanja.
Po osnovnem prikazu so se z žičnico peljali do zgornje postaje v Španovem vrhu, kjer so vso predstavljeno in prikazano tematiko vadili, dokler se niso vsi zvrstili in pokazali svoje znanje.
Vzpenjanje po stebru do baterije, namestitev opreme na žično vrv sedežnice, spuščanje po njej do sedeža, na katerem sedi smučar, ki ga morajo evakuirati z vrvno tehniko in manevri, s katerimi ga spustijo na tla oz. smučišče. Na koncu še pobiranje uporabljene opreme ter spust reševalca na tla.
Upajo, da jim znanja, pridobljenega na vaji, ne bo treba nikoli uporabiti.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja