Na steni v Val d’Adige se je pojavil napis »plezalci, pojdite domov« in prvi svedrovci v smeri so odstranjeni. Ali so te konfliktne situacije obsojene na rast?
Smer z napisom in odstranjenimi varovali se imenuje Mamma li Turchi in poteka v stenah nad dolino Adiže s pogledom na kraj Canale di Rivoli.
Po napisih »turisti, pojdite domov,« ki so se poleti pojavljali na skalah Dolomitov, se zdaj pojavlja še ena, nekoliko spremenjena različica, tokrat tudi ob delno izbrisanem inazivu plezalne smeri.
Novico so objavili na Facebook strani bergsteigen.com, ki pokriva najnovejše avstrijske, nemške in italijanske hribovske novice.
V komentarjih se je seveda razvila dvopolna razprava od tistih, ki utemeljujejo pobudo – to se zgodi, ko se ne znaš obnašati v tujih domovih, do tistih, ki zadevo obsojajo – nova meja turizma: vsi hočejo tvoj denar, a nihče noče tebe.
Novičarji poskušajo razumeti zadevo v vidiku naraščajočega avtomobilskega turizma, kjer »obiskovalci« tako zaparkirajo in zatrpajo določene kraje, da je tamkajšnjim prebivalcem življenje le še muka. Zagotovo pa je sedaj (že skrajni) čas, da se ponudniki in promotorji turistične planinske plezalske … dejavnosti zamislijo nad seboj in sprejmejo vso odgovornost, saj takrat, ko nastopijo težave, praviloma niso prisotni. Morda bi bil čas za prepoved »oglaševanja« krajev, kjer ni popolnega soglasja lokalnega prebivalstva?
Sčasoma se bodo te konfliktne situacije zaradi vse večje priljubljenosti, ki jo turistično planinarjenje in plezanje pridobiva, najverjetneje pojavljale pogosteje v krajih, kjer je še prisotno lokalno prebivalstvo. Tam, kjer so se ljudje že zbežali, takšnih težav najbrž ne bo …
Copilot: “Tourists, go home” je globalno gibanje, ki vse bolj nasprotuje preveč množičnemu turizmu in njegovim negativnim učinkom na lokalno prebivalstvo. Gibanje je zasnovano na protestih in kampanjah, kjer pozivajo turiste, da se izognejo obisku prizadetih destinacij in da se namesto tega izberejo alternativne destinacije, ki so manj obremenjene – ostanejo doma.
Nekatere ključne točke gibanja so:
– Povečanje stroškov: Preveč turistov povzroči povečanje cen stanovanj, prinese podražitve potrebščin in drugih življenjskih potreb, kar je težko prebivalcem.
– Okoljska degradacija: Veliko število turistov povzroči onesnaženje okolja, zmanjšanje kakovosti zraka in vode ter degradacijo naravnih območij.
-Socialna napetost: Preveč turistov lahko povzroči napetosti med lokalnimi prebivalci in turisti, kar lahko vodi do protestov in nasilnih incidentov.
– Prekomerni pritisk na infrastrukturo: Veliko število turistov preobremenjuje lokalne infrastrukture, kot so zdravstvene storitve, odpadki in voda.
Gibanje je pritegnilo pozornost številnih destinacij po svetu, vključno z Barcelono, Benetkami, Amsterdamom in Bali, kjer so lokalne oblasti začele sprejemati ukrepe za zmanjšanje prekomernega turizma. Na primer Barcelona bo do leta 2029 prepovedala vsa kratkoročne najemnine za turiste, da bi se soočila s problemi pomanjkanja stanovanj in prekomernega turizma.
V Slovenije se zadeve že kažejo na (seveda) svojstven (izviren) način: z omejevanjem dostopa lokalnemu prebivalstvu v gore, … Turizem je nad vse?
Pri nas je še huje. 7.11.2024 so vključili nezakonito mitnico na vhodu v dolino Vrata. Borimo se proti temu in podpišimo peticijo:
https://www.peticija.online/za_prost_dostop_do_gorskega_sveta?fbclid=IwY2xjawGJVqdleHRuA2FlbQIxMAABHWkwZ0Q2aypoyVqlZpBoq7xeSW_5QgKpaiyHhxYN-aRhaZfM7uOpqnYxWQ_aem_9TinjN9z1PDkHk1lvDq8vg