V novo obdobje s pomlajenim upravnim odborom je bila v soboto, 20. maja 2006, v Linhartovi dvorani v Radovljici.
V prvem nadstropju smo si lahko ogledali slike z razstave natečaja ob 50 letnici MK.
V začetnem kulturnem delu so nastopili Kamniški koledniki, Tomaž Plahutnik na citrah in solist Marko Kobal. Predsednik Franci Ekar je vsem podelil srebrne častne znake PZS. Po uvodnem pozdravu predsednika PZS so skupščino pozdravili podžupan občine Radovljica Jože Rebec, poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Miran Bogataj, Miroslav Pogačar, predsednik PD Radovljica in Gorske reševalne zveze Slovenije in Marjan Burja, predsednik MDO Gorenjske. Nato je skupščina izvolila delovne organe. Za delovnega predsednika je bil izvoljen Metod Kovač, ki je potem skupščino dobro vodil.
V nadaljevanju so delegati sprejeli Poslovnik o delu skupščine. Predsednik PZS je zapolnil vrzel medtem, ko so delegati čakali na objavo izidov verifikacijske komisije, in podal nekaj dejstev in dogajanj za zadnjih šest let Planinske zveze. Izpostavil je problematiko prostovoljstva, odpravo »podedovanih« problemov, tj. negativni finančni saldo PZS, odplačilo posojila za ureditev problema Bavšica idr., povedal, da so omogočili komisijam in odborom potrebno avtonomijo, pohvalil delo Planinske založbe in Planinskega vestnika, naštel prizadevanja glede planinskega muzeja ter se zahvalil vsem, ki so s svojim delom pripomogli k dobrim rezultatom.
Sledila je objava prisotnosti: skupščina je bila sklepčna, od 280 glasov delegatov jih je bilo prisotnih 133, kar je dobrih 47 %.
Naslednja točka je bil pregled realizacije sklepov zadnje skupščine. V zvezi s tem je bilo nekaj pripomb glede PUS Bavšica, Miro Eržen, PD Mojstrana, pa je podal informacijo o stanju projekta planinski muzej. Sledilo je poročilo o delu upravnega odbora PZS in njegovih organov.
Običajno je najbolj pestra točka razprava in tudi tokrat je bilo tako. Mirko Tovšak je podal pripombo na organiziranost PZS in menil, da je komisij preveč, da so nekatere neaktivne in da bi jih bilo smiselno racionalizirati. Manja Rajh iz PD Celje Matica je povedala, da je poročilo nadzornega odbora preveč posplošeno. Dragica Onič iz PD Poljčane je ponovno opozorila na previsoko zahtevano stopnjo izobrazbe za planinske pedagoge, Danilo Škerbinek, podpredsednik PZS, je razpravljal o gradivu PZS jutri, Evgena Šebjaniča iz PD Planika Maribor in Hinka Uršiča iz PD Bohor Senovo je zmotilo, da se Častno razsodišče v dveh letih ni sestalo niti enkrat. Slednji je opozoril tudi na to, da je upravni odbor PZS preobsežen in postavil vprašanje, ki se je kasneje še večkrat ponovilo: Kdo so člani PZS? Planinska društva ali člani društev, torej fizične ali pravne osebe?
Tomaž Willenpart iz PD Ljubljana-Matica je prvi odprl »vročo« temo – GRS in izjavil, da je PZS tu zamudila svojo priložnost. Delegate je vznemiril z izjavo, da bodo imeli v letu 2006 zaradi ekonomičnosti poslovanja drugačne popuste v svojih kočah kot so jih predlagali na PZS: namesto običajnih 50 le 30 %. Pojasnil je tudi stališče društva v zvezi z elektrifikacijo Koče pri Triglavskih jezerih.
Adi Vidmajer, podpredsednik PZS, se je zahvalil vsem prostovoljcem za opravljeno delo in na očitek, da funkcionarji premalo obiskujejo svojo bazo, povedal, da je bil v šestih letih kar na 162 občnih zborih. Na temo PUS Bavšica je razpravljalo več delegatov, predvsem o tem, kako učni center čim bolje izkoristiti.
Roman Ponebšek iz PD Litija je odprl zanimivo temo, ki jo je spodbudil dopis Združenja gorskih vodnikov v Obvestilih, da smejo vodniki PZS voditi le člane planinskih društev. Razpravo na to temo je zaključil Rudi Skobe, predsednik KVIZ, ki je pojasnil, da vseh 19 nazivov (alpinist, vodnik, markacist idr.) v okviru PZS strokovni svet Vlade RS opredeljuje kot strokovni kader, kar praktično pomeni, da lahko vodnik PZS vodi tudi nečlane PZS. Odgovore in nejasnosti sta razložila Metod Kovač in Danilo Sbrizaj, v.d. generalnega sekretarja.
Po razpravi je skupščina sprejela poročilo UO PZS z dvema sklepoma: prvi je, naj UO v novi sestavi obravnava in izboljša organiziranost PZS in drugi, naj se na naslednji skupščini obravnava Pravilnik o oblikovanju sklada o investicijah v planinsko infrastrukturo. Delegati so potem sprejeli še poročilo Častnega sodišča, finančno poročilo in poročilo NO PZS ter sprejeli program dela PZS za leto 2006 in finančni načrt. Sledila je razrešnica dosedanjega vodstva.
Naslednja točka dnevnega reda je bila obravnava sprememb in dopolnitev Statuta PZS. Uvodoma jih je razložil delovni predsednik Metod Kovač. Delegati so v razpravi vsi po vrsti predlagali, naj se spremembe in dopolnitve ne sprejmejo, ker so premalo premišljeno pripravljene. V razpravi so delegati načeli še druge teme. Tomaž Willenpart je prav tako kot nekateri predhodniki opozoril, da je upravni odbor preobsežen in naj ga številčno skrčijo. Manja Rajh je podala zanimivo primerjavo, da mora PZS sprejeti kot dejstvo samostojno GRS in naj se ne obnaša kot »užaljeni zakonec, ki ga je zapustila žena«. Predlagala je, naj predsedniki MDO ne bodo avtomatsko tudi člani UO PZS. Roman Ponebšek je na temo »GRS« povedal, da je PZS »okostenela« organizacija. Najbolj čustveno razpravo je imel Janez Petkoš iz PD Bled, ki je izjavil, da so predlagane spremembe Statuta »lisjaško speljane« in da to ni pošteno. Povedal je še, da »zastonj« v planinskih društvih ne obstaja več. Skupščina je glede na podana mnenja soglasno sprejela sklep, da se obravnava in sprejem sprememb Statuta PZS preloži na naslednjo leto, do takrat pa bo ponovno odprta razprava. Sprejeti sklep je imel za posledico to, da so volitve potekale po starem Statutu.
Sledile so volitve, ki so bile tajne. V razpravi pred tem je Manja Rajh prosila nekatere kandidate za UO, naj prepustijo svoje mesto mladim. Preštevanje rezultatov je trajalo celi dve uri, v vmesnem času pa je potekala razprava na temo »Razno«. Tone Tomše, predsednik komisije za pota, je nadrobno razložil vse o Zakonu o poteh, Dragica Onič, PD Poljčane, je izpostavila problematiko gorskega kolesarjenja, Zvone Šere, PD Drago Bregar, je bil razočaran, ker pogreb Vlasta Kopača ni imel večje pozornosti, mnogi razpravljavci so povabili na planinske prireditve, pesnik Janez Petkoš pa je na koncu celo recitiral svojo Pesem o gori. Končno je predsednik volilne komisije Jože Stanonik objavil izide volitev.
Za predsednika je bil izvoljen edini kandidat Franci Ekar, za podpredsednika Uroš Vidovič in Stanko Gašparič, za člane upravnega odbora Tone Tomše, Miro Eržen, Borut Peršolja, Danilo Škerbinek, Franc Kadiš, Roman Ponebšek, Bojan Rotovnik, Uroš Vidovič in Janez Petkoš, za predsednika Nadzornega odbora Jožefa Srpčič, za člane NO Antonija Pogačnik, Olga Kržan, Vojko Dvojmoč in Vilenka Bertok, za predsednika Častnega sodišča Bruno Friderik Fras in za člane/namestnike Dragica Onič, Lojze Cuznar, Janez Slabe, Ludvik Miklavc, Stanislav Brodarič, Janez Veble, Janez Brank, Jurček Novak, za tožilca/namestnika tožilca pa Marjan Bobič.
(V kolikor bo ugotovljeno, da je mesto Uroša Vidoviča, ki je kandidiral tudi za podpredsednika PZS potrebno zapolniti, zaradi nezdružljivosti dveh funkcij, bo na njegovo mesto v UO PZS prišel prvi naslednji po številu glasov Primož Areh.)
Novi/stari predsednik Franci Ekar je v svojem prvem nastopu v novem mandatu izjavil, da je bila skupščina prijetna. V nadaljevanju je povedal, da je »danes« pomemben za »jutri« in da bo pri pripravljanju programa sodelovala širša skupina ljudi. V prihodnje namerava novo vodstvo še naprej spremljati spremembe Zakona o društvih, pa tudi Zakon o planinskih poteh. Ena pomembnih nalog bo popis planinskih nepremičnin, veliko dela bo letos zaradi opustošenja snežnih plazov na objektih in poteh, zagotovil je še večjo pozornost »diamantu PZS« – Bavšici, napovedal je podpis pogodbe o sodelovanju z društvom Skala in nazadnje omenil tudi temo »GRS«, kjer je povedal, da niso bila odtujena nobena sredstva v ta namen, nujen pa bo dialog. Zadnji govornik je bil predsednik nove zveze gorskih reševalcev Miroslav Pogačar, ki je povedal, da je drugačen samo status, vse ostalo pa bo enako kot prej ter zagotovil, da profesionalizacije v GRS ne bo.
Prav na koncu skupščine sta predsednik komisije za priznanja Jože Melanšek in delovni predsednik Metod Kovač podelila Franciju Ekarju naziv Častni član PZS.
Vladimir Habjan
KOMENTARJA:
Iztok Snoj, 23. 05. 2006
Vlado, najlepša hvala za nepomembno napako s pomenljivo (verjetno zato tudi pomembno) vsebino.
Moja prednost je v tem, da ne poznam zakulisja gorskih spletk, čeprav je veliko tega objavljeno tudi na gorskih spletnih straneh. Bolj, ko bi bil zraven, manj bi smel reči. Takole od daleč se je zdelo, da se bije boj med vodstvom PZS in GRZS, v kateri se zdi, da je vodstvo PZS “popušilo” ali vsaj bo, če še ni. Videti je, da je PZS zgolj sama sebi namen (kot se zdi tudi za PD Ljubljanki trotje) Logično se mi zdi, da bomo na koncu “popušili” mi, obiskovalci gora. Če se vrnem na odcepitev reševalcev in skupščino po njej, na kateri se je predsedniku podaljšalo mandat in ga imenovalo še za časnega člana, je videti, da z odcepitvijo pravzaprav ni bilo prav nič narobe, da je bila ta odcepitev cilj tudi same PZS. Predlagam, da se mu podeli naslov maršal planincev in se ga izvoli za dosmrtnega predsednika. Pa saj ni vsega kriv le en sam človek. Če bi bila večina v vodstvu drugačnega mnenja, kot je izvoljeni šef, ga bi že zamenjali, v kolikor bi imeli ta interes.
Pa kaj se sploh oglašam? Ja, zgolj za lastno zabavo, nič več.
P.S. K sreči sem premlad, da bi me Franci lahko kdaj reševal. Tudi do 70 let imam še zelo daleč. Vseeno se mi zdi malo preveč, da se je ob jubileju Anteja Mahkote tako na veliki zvon obešalo našega dragega predsednika, tako skrbno poposalo Antejevo reševanje, objavilo enako veliko sliko, kot jo je imel slavljenec. Da bi vsaj zraven pripisali – rešil enega človeka in potopil celo planinsko organizacijo.
Mogoče pa bom spet začel zahajati v gore.
Igor Zlodej, 23. 05. 2006
Ob tako aktualnih dogodkih, ki so se zgodili na zadnjem času in sicer ustanovni občni zbor zveze gorsko reševalnih društev Slovenije in skupščina PZS je ta molk pravzaprav zelo zgovoren. A o tem morda kdaj drugič, pustimo času čas. Mojo pozornost v tem članku so pritegnile tri zadeve in sicer lepo po vrsti:
– postavljeno je bilo vprašanje s strani enega od delegatov skupščine PZS, ki se je kasneje še večkrat ponovilo: “Kdo so člani PZS?”
Odgovor sem našel v statutu PZS v 15. členu, kjer piše, navajam: “Člani PZS so: planinska, alpinistična, plezalna, reševalna ali druga društva in klubi, ki imajo lastnost pravne osebe s pravicami in obveznostmi, določenimi z ustavo RS, zakoni, tem Statutom PZS in pravili društva. Pravila članov PZS morajo biti usklajena s tem Statutom PZS.
Kot je lahko vsakomur jasno so fizične osebe člani v 15. členu naštetih pravnih oseb. Pri vsem tem pa me najbolj skrbi dejstvo, da društveni delegati oz. funkcionarji ne poznajo niti Statuta PZS.
– T.W. iz PD Lj-Matica je delegate vznemiril z izjavo, da bodo imeli v letu 2006 zaradi ekonomičnosti poslovanja drugačne popuste v svojih kočah kot so jih predlagali na PZS: namesto običajnih 50 % le 30 % popusta. Kot mi je poznano so bili v LJ-Matica vedno nekaj posebnega. Uvedli so tako imenovano ekološko takso, ki seveda ni bila v skladu z nobenim zakonom in predpisom in so jo kasneje poimenovali v prostovoljni ekološki prispevek (350 sit na nočitev), zdaj nameravajo še zmanjšati popuste za člane pri prenočevanju na samo 30 %, tukaj moram dodati, da pri tem sploh niso osamljeni. Seveda si bi vsa društva, ki upravljajo z planinskimi postojankami želeli od članstva zaračunati kar polno ceno, toda ali bi potem še bilo smiselno biti član. In tudi zaradi takih oderuhov članstvo upada in bo še upadalo. Pri tem naj še navedem, da UO PZS s sklepom določa najvišje cene nočitev, osnovne prehrane in napitkov v kočah I. in II. kategorije, ta sklep pa je bil potrjen tudi na zboru gospodarjev PD. Če kdo krši take sklepe, se menda ja ve kako je treba ukrepati. Ali pa organi PZS res nimajo nobene moči in se lahko počne kar se komur zahoče.
– prav na koncu skupščine je bil Franciju Ekarju podeljen naziv častnega predsednika PZS. To mi nekako ne gre skupaj. Vedelo se je, da je g. Ekar izvoljen za še en mandat, pa mu je bil kljub temu podeljen ta naziv. To mi nekako ne gre skupaj z njegovo izvolitvijo, zdi se mi celo smešno, tako imamo redno izvoljenega aktualnega predsednika in hkrati še častnega predsednika PZS. No v stanju kakršnem je PZS, je očitno tudi to možno.