Uroš, oče dveh otrok, ekstremnega skoka ni preživel

Slovenske novice, 13. september 2021

TRAGEDIJA

Uroš Ule se je ponesrečil pod Rakovo špico med poletom v posebni letalni obleki. Oče dveh otrok uspešen v paraskiju in dejaven v zvezi turističnih vodnikov.

V soboto, točno uro po poldnevu, je pozvonilo na intervencijski številki 112. Pripetila se je nesreča v gorah, ki se je razlikovala od drugih. Ni šlo za klasično nesrečo gornika. Po prvih podatkih se je ponesrečil base jump padalec v wingsuit obleki, posebnem letalnem oblačilu za povečanje vzgona in s tem preletene razdalje, ki je poletel z območja 2545 metrov visoke Rakove špice, sosednje gore bolj poznane Škrlatice.

Policija je proti večeru sporočila, da je šlo za nesrečo s tragičnim izidom: »Umrl je slovenski padalec, ki je skočil z wingsuit opremo.Glede na do sedaj zbrana obvestila je takoj po skoku izgubil kontrolo nad letenjem in umrl po trčenju v skalno polico. Večurna intervencija je bila izvedena s kombinacijo zahtevnega klasičnega in helikopterskega reševanja. Sodelovali so gorski reševalci, gorska policijska enota in policijski helikopter.«

Posvečal se je družini

Glede na majhno število base jump padalcev pri nas se je po nesreči hitro razvedelo, da je imel težave pri manevriranju, ki so vodile do usodnega padca, Kranjčan Uroš Ule. Nekdanji alpski smučar ASK Triglav Kranj, ki je bil tudi učitelj smučanja, je leta in leta zasedal sam vrh svetovnega paraskija – zimskega padalskega športa, kjer sta združeni dve disciplini, veleslalom in skoki na cilj, ki je na bregu z nagibom. »Bil je fajn, kot rečemo pri nas na Gorenjskem, prijazen in vesel,« je dejal eden njegovih padalskih kolegov: »Ni bil samo vrhunski padalec in inštruktor, kot treniran smučar je bil izjemno trden člen paraski reprezentance. V zraku med nami ni nobene povezave, zato moramo biti sinhronizirani, treba je biti pozoren na vse okoli sebe in čutiti dogajanje. Uroš zadnja leta ni več toliko tekmoval, saj je čas posvečal družini, ženi in dvema sinovoma, ter poslu, kar je seveda razumljivo.«

Desetletje, odkar je odšla Valentina Deset let bo minilo, odkar se je v dolini Lauterbrunnen v Švici pri skoku s pečine smrtno ponesrečila prva slovenska base skakalka Valentina Rotar. Reševalna ekipa je takoj prihitela na pomoč, a je bilo žal prepozno. Omenjena dolina pod masivom Jungfrau je znana kot baserska nebesa, a po drugi strani tudi po črni statistiki, saj se več kot tretjina vseh nesreč base jumperjev konča s smrtnim izidom. Valentina je odrinila prek približno 600-metrske stene, z izstopne točke po imenu High Nose, od koder se je že večkrat pognala. Očividci so povedali, da je po stabilnem skoku prešla v polet, nato pa, kot da bi se na lepem ustavila, začela je padati. Poskušala se je reševati z malim padalom, ki ga je izvrgla, a je bila preblizu stene. Udarec je bil silovit in za Valentino ni bilo pomoči.

Pričakala ju je policija Uroš Ule in Stane Krajnc sta leta 2011 prišla do vodstva Termoelektrarne v Trbovljah in izrazila željo, da bi kot prva skočila iz neosvojljive trdnjave za base jumperje – trboveljskega dimnika, s 360 metri najvišje zgradbe v Sloveniji in sedme najvišje na svetu. Z dimnika je prepovedano skočiti, a sta se Ule in Krajnc izmuznila nadzoru in začela plezati na dimnik. Po dobri uri sta prispela do vrha, si nadela opremo in odrinila. Spodaj ju je pričakala policija.

Kot je razbrati, je Ule ustanovil podjetje AudioGuide.si ter tvorno in strokovno deloval na področju turističnega vodenja, ob tem pa še opravljal naloge predsednika nadzornega odbora Zveze turističnih vodnikov Slovenije. Prvi izrazi sožalja so prišli prav iz vrst turističnih vodnikov, ki v času epidemije preživljajo najtežje obdobje delovanja. »Vidim, da je narod izgubil velikega človeka. Dano mi je bilo spoznati ga in v kratkem času, ko sem bila z njim, sta od njega vela pogum, optimizem. Verjamem, da ste se vzajemno veliko naučili, in prepričana sem, da njegova sled, ki se izraža skozi žaIovanje vsakega izmed vas, ne bo izbrisana, da boste v njegov spomin ohranjali to, kar vas je družilo. Iskreno sočustvujem z vami, ki boste pogrešali svojega kolega, kot tudi z družino, kajti tam je nenadomestljiv. Moje sožalje vsem,« je zapisala lastnica in turistična ambasadorka Regio Prima Pannonia Melita Gaber.

»Včeraj popoldne me je poklicala predsednica Dunja Olga Bohorič, bila je čisto iz sebe, ko mi je sporočila to tragično vest,« je dejala poslovna sekretarka Zveze turističnih vodnikov Slovenije Alenka Pavlica, ki jo je žalostna novica dosegla na vodenju v severni Italiji: »Na kratko: Uroš je bil perfekten. Redko kdo je vedel, da ima magisterij, saj se z njim nikoli ni hvalil. Bil je izjemno prilagodljiv, vodniki se ne srečujemo veliko in sem ga osebno spoznala šele v tistem času, ko je delo na področju turističnega vodenja zmanjševal, saj se je želel posvetiti sinovoma. Ko smo se pogovarjali, sem spoznala, da je družina, živeli so na Braniku, zanj nadvse pomembna in so tesno povezani.«

Base jump padalstvo Base jump je ekstremna zvrst padalstva, ki je v nekaterih državah prepovedana. BASE je angleška kratica za Building (zgradba), Antenna (antena – nenaseljen stolp), Span (most, obok, kupola), in Earth (klif ali katera koli druga naravna formacija), kar nakazuje, od kod skačejo padalci, ki se ukvarjajo s to zvrstjo.

»Govorila sva v petek zvečer, in tudi če bi mi povedal, kam gre, mu ne bi rekla, naj opusti to,« je dejala predsednica zveze Bohoričeva: »Ne le jaz, vsi smo pretreseni, ker je bil eden izmed najboljših ljudi, kar si jih lahko spoznal. Bila sva zelo povezana, tudi kot prijatelja, ne le na poslovnem področju. Absolutno premlad je odšel od nas, imel jih je komaj nekaj čez štirideset. Ko sem po telefonu zaslišala njegov glas, pomešan z vedrino, sem vedno postala dobre volje. Imel je fantastičen, nalezljiv nasmeh.«
Uroševo popotovanje, ki je veliko časa potekalo tudi v za nas slehernike nedostopnem zračnem prostoru, se je na žalost vseh, ki so ga imeli radi in ga spoštovali, končalo tragično v osrčju Julijskih Alp.

Boštjan Fon

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja