Slovenska smer v severni Triglavski steni

AlpinistiÄna klasika Â

Jelena Justin: Tone Svetina je nekoÄ zapisal, da je goro treba prigarati, Äe hoÄeÅ¡ doživeto sreÄo vrha. Vzpona po Slovenski smeri preko severne triglavske stene nisem doživela kot garanja, temveÄ kot tisti prvinski stik s skalo, ki gorniku nudi užitek. Temu bi lahko rekli tudi intimni stik s prvinskostjo narave.

Z danaÅ¡njim opisom bomo zakljuÄili Planinski kotiÄek v tej sezoni. Ta zadnji zapis bo povsem subjektivno obarvan, saj si želim z vami podeliti obÄutke doživljanja, ko sem plezala raztežaje Slovenske smeri v Triglavski steni.
ObliÄje severne triglavske stene, ki jo veÄina imenuje kar Stena, je tista skalna pregrada, kjer se je rodil in kalil slovenski alpinizem. ÄŒe pogledam sebe, sem prepriÄana, da je želja vsakega gornika, ki ni alpinist, da bi se na Triglav povzpel preko Stene. Visoka je veÄ kot 1000 metrov, dolga preko 3 kilometre. Slovenska smer, najstarejÅ¡a od vseh. Preplezal naj bi jo preplezal okrog leta 1890 Ivan Berginc. Smer je slovenska alpinistiÄna klasika, ki je oznaÄena z III / II težavnostjo stopnjo. Izpostavljenost je na nekaterih odsekih izredna, sploh tik pod vrhom. Smer je speljana v levem, vzhodnem delu stene. Ta najmogoÄnejÅ¡a stena Julijskih Alp je razÄlenjena z grapami, stebri in policami. ZnaÄilnost Slovenski smeri je zahtevna orientacija, saj se lahko kaj hitro znajdemo v zahtevnejÅ¡em delu stene. Splet okoliÅ¡Äin mi je omogoÄil, da sem se v Steno odpravila v družbi najuspeÅ¡nejÅ¡ega slovenskega Himalajca.
Tisto sobotno jutro smo se trije odpravili po dolini Vrat proti Steni. Sledil je del vzpona po poti Äez Prag, potem pa je naÅ¡a pot krenila desno vse tja do vstopa. Plezalni pas, nekaj vponk, Äelada, plezalna vrv in pripravljeni smo bili za zaÄetek dogodivÅ¡Äine in podviga. Vstop v Steno je rahlo izpostavljen. Plezamo z leve proti desni. Navidez enostavno mesto, nas bo prijetno presenetilo, da vse le ni tako enostavno. Nad skokom je gruÅ¡Ä, po katerem se vzpnemo 100 viÅ¡inskih metrov do glave Macesni. Nadaljujemo ob Macesnih do veÄje gruÅ¡Änate kotanje ob vznožju žleba, preko katerega splezamo do prostranih apnenÄastih ploÅ¡Ä, imenovanih Bele plati. Po razpoki jih previdno preÄimo ter s plezanjem nadaljujemo po žlebu na njihovi desni strani. Tik preden smo preÄili Bele plati smo visoko nad nami, v žlebu, videli plezalce. Sploh jih ne bi opazili, Äe ne bi bili obleÄeni v barvita gorniÅ¡ka oblaÄila in Äe ne bi obÄasno v dolino priletel kakÅ¡en kamen. Smer se nadaljuje v naslednjo grapo, ki ji sledi t.i. BuÄerjeva stena, na vrhu katere je tudi vpisna knjiga. Sledi Å krbinica in dosegli smo Zlatorogove police, vertikalno smer preko celotne Triglavske stene, ki je dolga vsaj 4 kilometre. Z roba, po katerem se lahko sprehodite, je pred vami vsa mogoÄnost tega severnega ostenja, preko katerega danes poteka veÄ kot 100 razliÄnih plezalskih smeri.
Zdaj smo dosegli Slovensko grapo, kjer je Å¡e v zaÄetku septembra ležal lanski sneg. Å e sreÄa, da nismo potrebovali derez in cepina, saj smo plezali po skalovju ob snegu, konÄno preÄenje pa tudi ni bilo zahtevno, ker sneg ni bil pomrznjen. Grapa se razcepi in mi smo se odloÄili, da iz Slovenske smeri izstopimo po Frelihovi preÄnici, ki jo je pokojni Tine MiheliÄ oznaÄil za najlepÅ¡i izstop.
Slovenski grapi smo sledili do konca, do okna. Izpostavljena Frelihova preÄnica se zaÄne na terasi nad oknom. Izjemno ozka poliÄka nas vodi vodoravno v desno. Pogled navzdol je pogled v prazen niÄ. In globok je ta niÄ. PreÄnica nas vodi v grapo tik ob Slovenskem stebru. Å e vzpon po strmi grapi. Na vrhu nas je Äakala rama. Na njeni drugi strani je bil dolg, gruÅ¡Änat zatrep tik pod vrhom Stene. Tukaj smo pospravili plezalno vrv, saj nas je do vrha Stene Äakalo le Å¡e nekaj hoje in nekaj metrov plezarije. Dosegli smo ploÅ¡Äad vrh Stene od koder je do Kredarice Å¡e 45 minut hoje. Bili smo trije in ves Äas smo plezali v navezi, zato smo od vstopa v steno pa do prihoda na Kredarico potrebovali 6 ur. Sestopili smo po poti Äez Prag.
Presenetila me je razÄlenjenost Stene. Na nekem delu sem imela obÄutek, kot da smo v neki naravni galeriji, ki je zelo akustiÄna, saj se je dobro sliÅ¡alo plezalce nad nami; in hvala bogu, da je vse tako akustiÄno, da sliÅ¡iÅ¡ padajoÄe kamenje, ki grozi z viÅ¡ine.
Vzpon po Slovenski smeri preko severne triglavske stene je bila zame ena najlepÅ¡ih dogodivÅ¡Äin v moji gorniÅ¡ki karieri. In prepriÄana sem, da je pravi alpinistiÄni vzpon želja verjetno vsakega gornika, ki rad hodi po zavarovanih plezalnih poteh. A vendarle je nekaj povsem drugega, Äe hodiÅ¡ po zavarovani poti, kjer te vodijo in usmerjajo jeklenice in klini, kot pa Äe se vzpenjaÅ¡ po golih skalah in stegujeÅ¡ roke za oprimki. Raven adrenalina je precej viÅ¡ja in tudi obÄutki tega pristnega, intimnega stika z divjo naravo so neopisljivi. Želim si le, da bi se Å¡e kdaj ponovilo, da bi se zgodil Å¡e kakÅ¡en vzpon po kakÅ¡ni od Å¡tevilnih alpinistiÄnih klasik, ki so prepredene po naÅ¡ih Alpah.

Napiši komentar

VaÅ¡ e-naslov ne bo objavljen. * oznaÄuje zahtevana polja