Slovenske novice, 09. april 2019
ŽRTVE NAJVIŠJE GORE
Na pobočju Mount Everesta je ostalo več kot 200 mrtvih, zaradi taljenja ledenikov pa zdaj celo v baznem taboru izpod ledu pogledajo roke ali noge.
Včasih so se najvišje gore sveta lotevali le izurjeni alpinisti, danes je vse več komercialnih odprav, ki jih organizirajo agencije. Osvajanje Everesta ni več alpinizem, ampak turizem. Mnogi več let varčujejo za vzpon, vadijo v fitnesu, vplačajo okoli 60.000 dolarjev za vzpon in se pustijo pripeljati na vrh. V baznem taboru jih naučijo, kako se uporabljajo dereze in cepini, v nahrbtnikih imajo le nujno opremo, vse drugo jim uredijo nosači in vodniki. Po smereh so napeljane vrvi, na višinskih taborih jih čakajo topli napitki in hrana. Pred leti je Reinhold Messner, prvi alpinist, ki je osvojil Everest brez kisika, dejal, da lahko na Everest prileze že vsaka bogata gospodinja in da jih kar v kolonah vlečejo gor.
Naval na območje nad 8000 metri pa ima seveda tudi svojo ceno. Zaradi neizkušenosti, višinske bolezni, srčnih zastojev, izčrpanosti, pljučnih edemov, plazov in padcev je v zadnjih 25 letih na gori umrlo že več ljudi, kot jih je v prvih 67 letih osvajanja. Takrat je bilo smrti 106, od leta 1991 pa se število skokovito povečuje in znaša že prek 300. Ker je odnašanje trupel iz tako imenovane cone smrti, ki se začne nad 8000 metri, tako rekoč nemogoče, jih je večina ostala na gori, le stotnijo so šerpe ali odprave odnesli v dolino.
Nesmiselna tekma
Maja 1996 je v eni sami noči umrlo kar osem ljudi, ozadje te tragedije pa je bilo tekmovanje dveh komercialnih odprav, kdo bo na vrh pripeljal več ljudi. Ne samo da sta pri tem umrla vodji odprave Rob Hall in Scott Fischer, v strašnem viharju je omagalo še šest njunih varovancev.
Izpod snega je pogledala roka
Včasih so mislili, da bodo zamrznjeni plezalci za vedno počivali v objemu večnega snega in ledu, zadnja leta pa so zaradi taljenja ledenikov začela na dan prihajati njihova trupla. Zaradi novega pojava so močno zaskrbljeni predvsem organizatorji komercialnih odprav, saj lahko njihove stranke na poti na Everest doživijo mučno srečanje z mrliči.
Na nepalski planinski zvezi pravijo, da dobivajo poročila o vedno več truplih, na katera naletijo osvajalci Everesta. Večina je bila pod ledenikom najmanj deset let. »Zaradi globalnega segrevanja se ledeniki hitro talijo in trupla prihajajo na površje. Vedno več jih je,« je dejal Ang Čering Šerpa, nekdanji predsednik nepalske planinske zveze, ki je kot oficir sodeloval z mnogo odpravami in pri tem tudi sam naletel na deset trupel. Dodal je še, da jih na kitajski strani Everesta odstranjujejo s pomočjo države in da bodo morali podobno ravnati v Nepalu, je poročal BBC.
Pred dvema letoma so tako člani neke komercialne odprave v prvem višinskem taboru zagledali roko, ki je pogledala izpod snega. Več trupel so opazili tudi na ledeniku Khumbu, največ pa jih zadnji dve leti odkrijejo na območju Ledenega slapu nad baznim taborom pod zahodno steno. Celo v baznem taboru, ki leži tik ob ledeniku Khumbu, so že doživeli podobna žalostna srečanja z umrlimi alpinisti, saj se ledenik nenehno tanjša.
S trupli posejana pot
Više na pobočju Everesta je zadnji dve desetletji pot dobesedno posejana s trupli. Začne se pri taboru 4 na Južnem sedlu na višini 7986, kjer se že začenja tako imenovana cona smrti. Kdor tam zboli, omaga ali se poškoduje, težko preživi, saj ne more računati na reševanje ali pomoč. Zaradi pomanjkljivih izkušenj na taki višini mnogi ne prepoznajo opozorilnih znakov, poleg tega so med množico drugih naskakovalcev vrha zazibani v lažen občutek varnosti. A tam vsakdo misli le nase in niti ne more pomagati drugemu v stiski. Najbolj grozljiva in odmevna je bila smrt Davida Sharpa, ki je onemogel na višini 8500 m in umiral pred očmi najmanj 40 ljudi, ki so hodili mimo njega, a mu nihče ni pomagal. Edini, ki mu ni bilo vseeno, je poklical v dolino, a mu je vodja odprave dejal, naj kar sestopi, saj onemogli ni član njihove odprave …
A kljub temu se zanimanje za vzpon samo povečuje. Leta 2012 je na vrhu stalo še 547 ljudi, lanskih pa še niso prešteli. Menda jih je bilo več kot 800. Nepalske oblasti so že leta 2015 napovedale, da bodo dovoljenje za vzpon izdali samo zdravim, mlajšim od 75 in starejšim od 18 let, ne pa invalidom in tistim, ki potrebujejo spremstvo: »Ne moremo vsakogar pustiti na Everest, da umre. Če ne gre za telesno in duševno zdrave ljudi, to pomeni legalen samomor.«
Pretopli ledenik
Znanstveniki so potrdili, da se ledeniki okoli Everesta zelo hitro talijo. Ko so zavrtali v ledenik, so ugotovili mnogo višjo temperaturo od pričakovane, in sicer –3 stopinje C. Zaradi taljenja so se ledeniški tolmunčki začeli združevati v prava jezera, nepalska vojska pa je morala nedavno izprazniti jezero Imja, saj se je v njem nabralo preveč vode iz ledenika in je grozila povodenj.
Tina Horvat