Pustolovec in nosilec vrline brez primere

Pustolovec, alpinist, pomorščak, umetnik in duhovnik Fedor si je že od malih nog prizadeval potovati in odkrivati ​​svet ter njegovo neskončno raznolikost. Svojo prvo ekspedicijo je opravil pri petnajstih letih, ko je v čolnu na vesla prečil Azovsko morje od Čkalova do Kerča – (Daleč) stran od (bratomorne) vojne

Fjodor Filippovič, Konjuhov, rojen 12. decembra 1951 v Čkalovu, Prjazovski rajon, Zaporoške oblasti (Ukrajinska SSSR) je ruski moderni pustolovec, popotnik, zračni in pomorski raziskovalec. Decembra 2010 je postal vzhodnopravoslavni duhovnik v Ukrajinski pravoslavni cerkvi (Moskovski patriarhat).

Osebno življenje
Konjuhov oče je bil ribič na Azovskem morju, njegov dedek pa je služil v istem garnizonu kot Georgij Sedov, raziskovalec Arktike. Konjuhov je obiskoval navtično šolo v Odesi in potem v Leningradu, kjer si je pridobil specializacijo iz polarne navigacije. Menda je tudi delal kot poklicni navigator in pomorski inženir. V sovjetski mornarici je služil 3 leta. Obstaja pričevanje, da se je med služenjem v Kaliningradu pri Baltski floti prostovoljno prijavil na 25-letno službo sovjetskega marinca. Med vietnamsko vojno je plul po Južnokitajskem morju kot član specialnih enot, ki je dostavljala strelivo Vietkongu. Po služenju v sovjetskih oboroženih silah je za seboj pustil strašno realnost vojne in končal poklicno umetniško šolo v Bobruisku, kar mu je omogočilo, da je postal uspešen slikar in kipar. Pozneje pa je bil Konyukhov posvečen duhovnik v Ukrajinski pravoslavni cerkvi (Moskovski patriarhat). Leta 2010 je bil imenovan za diakona.

Umetniško delo
Leta 1983 je bil Fjodor Konjuhov sprejet v Zvezo umetnikov ZSSR (takrat je bil najmlajši član). Od leta 1996 je član Moskovske zveze umetnikov sekcije za grafiko; od leta 2001 tudi član kiparske sekcije. Postal je dobitnik zlate medalje Ruske akademije umetnosti, častni akademik Ruske akademije umetnosti in avtor več kot 3000 slik. Sodeloval je na številnih ruskih in mednarodnih razstavah.

Podvigi
Konyukhov je edini, ki je dosegel tako skrajne točke planeta, kot so severni tečaj (trikrat), južni pol, pol nedostopnosti v Arktičnem oceanu in vrh Everesta (dvakrat) in tudi 4-krat obplul svet preko rta Horn.
Udeležil se je jadralne tekme “Vendée Globe” 2000-2001. Zaradi tehnične okvare se je Fjodor ustavil v Sydneyju. Pozneje je še kot edini ruski jadralec, ki nastopal na tej dirki.
Maja 2008 je Konjuhov opravil samostojno obkroženje Antarktike z jadrnico in tako postal prvi človek, ki mu je to uspelo. Njegov poskus se je začel 26. januarja 2008 in je skupno trajal 102 dni, njegova pot pa je bila v celoti med 45. in 60. južnim vzporednikom.
Atlantski ocean je prečil v 46 dneh v čolnu na vesla.
Poleti 2016 je Konjuhov postal druga oseba, ki je obkrožila svet s hibridnim toplozračnim helijevim balonom. Konjuhov je potreboval nekaj več kot 11 dni, …
Marca 2000 je zaključil najdaljšo pasjo dirko IDITAROD – 1150 milj od Anchoragea do Noma (severna pot) in končal na 68. mestu v 15 dneh. Ker je končal na zadnjem mestu, je prejel nagrado Red Lantern.
Maja 2007 je s pasjo vprego prečil Grenlandski ledeni pokrov od vzhoda do zahoda z grenlandskim Inuitom Hansom Aronsenom. Začeli so v Isortoqu (vzhodna obala), in končali na zahodni obali (Ilullisat). 800 km v 15 dneh in 22 urah …
Aprila in maja 2013je na poti s pasjo vprego od severnega tečaja do Kanade. Skupaj s partnerjem Viktorjem Simonovim sta v 46 dneh prečila Arktični ocean in prispela do obale otoka Ward Hunt.
Leta 2011 je Konjuhov opravil ekspedicijo čez Etiopijo, ki je pokrivala več kot 1000 km poti.

Veliki slam sedmih vrhov
Fjodor je prvi ruski alpinist, ki je opravil izziv Seven Summits, za katerega se mora človek povzpeti na najvišje gore vsake od sedmih celin, prav tako je prvi ruski popotnik in tretji človek na svetu, ki je opravil turnir The Explorers Grand Slam : obiskal tudi severni in južni pol.

1992 (26. februar) — Elbrus (Evropa/Rusija)
1992 (14. maj) — Everest (Azija) — (v ekipi AvtoVAZ)
1996 (19. januar) — Vinsonov masiv (Antarktika)
1996 (9. marec) — Aconcagua (Južna Amerika)
1997 (18. februar) — Kilimandžaro (Afrika)
1997 (17. april) — Mount Kosciuszko (Avstralija)
1997 (26. maj) — Denali (prej Mount McKinley, Severna Amerika) — (v ekipi)
19. maja 2012 je Fjodor Konjuhov skupaj z rusko ekipo “7 vrhov” dosegel vrh Mount Everesta. Njegova plezalna pot je potekala preko Severnega grebena (Tibet). Ta odprava je bila posvečena 20. obletnici prvega ruskega vzpona na Mount Everest (preko južnega sedla) – maja 1992.

In kje je Fjodor danes?
5. decembra 2024 ob 5.30 zjutraj po argentinskem času je Fedor Konjuhov začel prehod brez primere. Iz Južne Amerike proti Avstraliji v veslaškem čolnu AKROS. Predvidena dolžina poti je približno 9 tisoč navtičnih milj, predviden čas potovanja je 200+ dni, … danes je že naprej od Falklandov

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja