Pachamama (film in boginja)

Na 19. festivalu gorniškega filma je v kategoriji gore, šport in avantura je slavil francosko-argentinsko-čilenski film Yannicka Boissenota – Pachamama. Deskarsko-smučarska pustolovščina v Patagoniji, v kateri režiser s pomočjo elegantne fotografije predstavi zgodbo treh pustolovcev v deželi, ki še vedno zahteva določeno mero raziskovalnega duha in kjer je še vedno moč doživeti pristno avanturo. Camille Armand, Julian Casanova in Pierre Hourticq, …

Pachamama: Mati Zemlja andske tradicije

Pachamama je boginja, ki pooseblja Mati Zemljo in plodnost v andskih tradicijah Južne Amerike. Izvira iz kulture ljudstev, kot so Inki, Aymara in Quechua, ki so verjeli, da je Pachamama simbol narave, plodnosti, rodovitnosti in harmonije. Njeno ime izhaja iz dveh besed jezika Quechua: Pacha, kar pomeni svet, čas ali vesolje, in Mama, kar pomeni mati. Pachamama tako simbolizira svet kot celoto – Zemljo, vesolje in čas.

Vloga Pachamame v andskih kulturah
Pachamama je osrednja figura v tradicionalnem verovanju andskih ljudstev. Častili so jo kot zaščitnico pridelkov in narave, ki prinaša rodovitnost in skrbi za dobrobit ljudi. Veljalo je, da ljudje živijo v tesnem odnosu z njo, zato so morali spoštovati naravo in jo negovati.
Pachamama ni bila samo boginja zemlje, temveč tudi zaščitnica gora (apus), rek, travnikov in vsega naravnega okolja. Ljudstva so verjela, da je treba Pachamami vedno izkazovati hvaležnost z daritvami in obredi, sicer lahko povzroči naravne nesreče ali slabo letino kot kazen.

Obredi in čaščenje
Daritve in obredi: V andski tradiciji se Pachamami pogosto prinašajo daritve, znane kot despachos. Te vključujejo lističe koke, koruzo, sadje, vino in druge naravne darove. Obredi so namenjeni pridobivanju njenega blagoslova in ohranjanju ravnovesja v naravi.
Praznovanje dneva Pachamame: 1. avgust je poseben dan, posvečen Pachamami. Ljudje v Boliviji, Peruju, Argentini in drugih andskih državah izvajajo ceremonije, kjer zakopavajo daritve kot simbol vračanja darov zemlji.
Ekološki pomen: Pachamama v sodobnem času predstavlja tudi simbol trajnosti in ohranjanja okolja. Ideja harmonije med ljudmi in naravo je navdih za mnoge okoljske pobude.

Pachamama v sodobnem času
V 21. stoletju Pachamama ostaja pomemben simbol avtohtonih kultur Andov. Poleg tega je njena vloga doživela globalno prepoznavnost, saj jo povezujejo z okoljevarstvom in duhovnim pristopom k naravi. Bolivijska in ekvadorska ustava sta Pachamamo vključili kot simbol naravnih pravic, kar kaže na njeno trajno kulturno in ekološko pomembnost.

Pachamama je več kot samo boginja – je izraz globokega spoštovanja do narave in opomin, da je naš odnos z Zemljo bistven za naš obstoj. Njena tradicija je navdih mnogim in nas spodbuja k bolj trajnostnemu življenju.

UI

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja