19. festival gorniškega filma

Divji dnevi slavili na 19. FGF, najboljši kratki film slovenski Trnki, role in resničnost na Soči

Zmagovalec 19. Festivala gorniškega filma je francoski film Guignarda Yohana Divji dnevi, odličen primerek pustolovskega filma, ki v današnjih časih žal postaja prava redkost. Poleg glavne nagrade mesta Domžale je festivalska žirija med 32 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah: najboljši alpinistični film je poljski Wanda Rutkiewicz: zadnja odprava, najboljši plezalni ameriški Slediti srcu, najboljši film o gorah, športu in avanturi francosko-argentinsko-čilenski Pachamama, najboljši film o gorski naravi in kulturi švedski Moja Švedska: divjina v primežu sprememb, najboljši kratki film pa slovenski film Trnki, role in resničnost na Soči Rožleta Bregarja in Roka Rozmana. Nagrajeni filmi so bili predvajani v petek, 21. februarja, v Radovljici in Ljubljani, kjer so svoje zgodbe delili še Marija in Andrej Štremfelj, članice himalajske odprave Lalung I Ana Baumgartner, Urša Kešar in Patricija Verdev ter Iztok Tomazin in Tomo Virk, v soboto, 22. februarja, pa še v Mestnem kinu Domžale.

Glavno nagrado mesta Domžale je letos osvojil francoski celovečerni film Divji dnevi Guignarda Yohana. “Petdesetdnevna pustolovščina v arktičnih predelih Aljaske, hoja, smučanje in plezanje, nazadnje pa veslanje nazaj do prestolnice te zvezne države. Štirje prijatelji iz Francije so se podviga lotili brez vsakršne zunanje pomoči, spotoma pa so stopili še na vrh Denalija in Mt. Wittakerja. Resnična avantura, posneta z obilico humorja, pri kateri dodobra spoznamo vse štiri protagoniste in njihova pristna čustva. Odličen primerek pustolovskega filma, ki v današnjih časih žal postaja prava redkost,” je svojo odločitev pojasnila festivalska žirija, ki so jo sestavljali bolgarska novinarka in plezalka Tanya Ivanova, slovenska publicistka in filmska ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek ter švicarski režiser in alpinist Fulvio Mariani.

Najboljši alpinistični film je poljski film Wanda Rutkiewicz: zadnja odprava Elize Kubarske o legendarni poljski alpinistki, “poglobljen ter nadvse privlačen portret ženske, ki je premikala meje mogočega. Kubarska nam predstavi kompleksno osebnost Wande Rutkiewicz, njena zapuščina in skrivnostnost, ki jo še danes obdaja, pa s pomočjo njenega filma ostajata še kako živi”. Za najboljši plezalni film na letošnjem festivalu je žirija izbrala ameriški film Slediti srcu, v katerem režiser Andrea Cossu spremlja japonskega plezalca Sachija Ammo: “S svojo mirno filozofijo nam predstavi svoj pogled na plezanje, ki je v njegovem primeru na trenutke zares napeto, režiser pa s pomočjo izvrstnih posnetkov ter prefinjeno uporabo zvokov, glasbe in minimalističnih trenutkov poskrbi, da začutimo nevarnost Sachijevega plezanja, vendar brez nepotrebnega pretiravanja.”

V kategoriji gore, šport in avantura je slavil francosko-argentinsko-čilenski film Yannicka Boissenota Pachamama, deskarsko-smučarska pustolovščina v Patagoniji, v katerem nam režiser “s pomočjo elegantne fotografije predstavi zgodbo treh pustolovcev v deželi, ki še vedno zahteva določeno mero raziskovalnega duha in kjer je še vedno moč doživeti pristno avanturo”. Nagrado za najboljši film o gorski naravi in kulturi je prejel švedski film Moja Švedska: divjina v primežu sprememb Zoltána Töröka, ki “navduši z neverjetnimi posnetki švedske narave in divjih živali v vseh letnih časih”, v njem pa spremljamo avtorja in njegovo družino na dolgem popotovanju, na katerem raziskujejo spreminjajočo pokrajino, podnebne spremembe, pa tudi naravno evolucijo odnosov znotraj njihove družine.

Nagrado za najboljši kratki film je prejel slovenski film režiserja Rožleta Bregarja in scenarista Roka Rozmana Trnki, role in resničnost na Soči, v katerem ekipa kajakašev zamenja vesla za ribiške palice in na ta način spoznava reko Sočo. “Zabaven in izviren prikaz izleta na reki Soči. Sijajno posnet film o prijateljih, ki lovijo postrvi, je začinjen z obilico humorja, prežet s prijetnim vzdušjem in poln naravnih lepot,” je zapisala žirija in z odločitvijo prijetno presenetila ustvarjalno ekipo, staro znanko festivala. Pred dvema letoma je zmagal Bregarjev film Ena za reko: zgodba Save, na 13. Festivalu gorniškega filma je mladi režiser za film Nepoškodovane prejel častno pohvalo žirije v kategoriji gorska narava in kultura, leto prej pa prepričal žirijo, da je glavno nagrado mesta Domžale namenila filmu Zadnji ledeni lovci, ki sta ga ustvarila z Juretom Breceljnikom. Rožle Bregar in Rok Rozman sta na letošnjem festivalu predstavila tudi veslaški vodnik Soča od izvira do morja.

Žirija je podelila tudi častne pohvale alpinističnemu filmu Nuptse: dotik neotipljivega (Clouzeau Hugo, Francija), ki poudarja vrednote alpinizma, zaupanje v samega sebe in plezalnega partnerja ter moč volje, plezalnemu filmu Cumbira II (Mateo Barrenengoa, Angola), ki z izjemno občutljivostjo pokaže, kaj se zgodi v revni angolski vasici, ko otroci spoznajo plezanje, v kategoriji gorska narava in kultura pa filmu Zavojevalci Everesta (Jean-Michel Jorda, Španija), ki odkrito kaže skrajnost komercialnega alpinizma, ki sebično uničuje sanje mnogih generacij alpinistov, za seboj pa pušča veliko onesnaženje.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja