Slovenske novice, 25. avgust 2021
GORSKI REŠEVALCI
Ljubljanski gorski reševalci so prejeli nekaj novih postaj za zveze. Še petino jih imajo iz časa, ko je Slovenijo obiskal priljubljeni papež.
V prestolnici so postajo Gorske reševalne službe ustanovili tri leta po koncu druge svetovne vojne, danes pa v sklopu matične postaje GRS delujejo tudi tri reševalne skupine, RS Ilirska Bistrica, RS Postojna in RS Zasavje.
Takšna organiziranost je potrebna, saj GRS Ljubljana s svojim delovanjem pokriva velik del Slovenije, od Ospa čez Trnovski gozd do pobočja Hrušice, Polhograjskih dolomitov in Kuma ter južni del Slovenije do meje s Hrvaško.
Iztrošene naprave
»Gre za okoli 40 odstotkov ozemlja Slovenije, a povsem natančno nismo merili nikoli,« pove načelnik GRS Ljubljana Brane Žorž, ki je izpostavil novo pridobitev postaje v letošnjem letu: »Letos smo prevzeli novo vozilo toyota land cruiser. Matična postaja je tako s popolnim voznim parkom, tudi reševalne skupine imajo vsaka svoje vozilo. Inštruktor terenske vožnje Janez Marolt nam je ponudil sodelovanje pri tečaju varne vožnje zunaj urejenih cest za vse naše voznike, ki upravljajo vozni park, in z vsemi vozili, kar smo opravili prejšnji mesec. Bili smo v Mozirju, nato smo šli v gore, na res divji teren. Da bi dopolnili praktične izkušnje, smo se odpravili čez teden dni še v Žiri na Toyotine dneve varne vožnje. Bilo je odlično, pri Maroltu smo dobili tisto, kar smo potrebovali, da smo občutili, kaj ta vozila lahko ponudijo in kako jih upravljati, v Žireh pa smo to samo še potrdili v praksi.«
Tretji po številu intervencij
Postaja GRS Ljubljana ima nekaj več kot po polovici leta za seboj 409 intervencij, pred njo sta le postaji GRS Tolmin in GRS Bohinj, zanimivo je, da so po številu akcij za Ljubljančani celo postaje, ki pokrivajo najbolj izpostavljene predele Julijskih ali Kamniško-Savinjskih Alp, od GRS Kranjska Gora, Rateče in Mojstrana do GRS Kamnik. Gorski reševalci iz prestolnice so opravili 37 reševalnih akcij in tri iskalne, šestnajstkrat je bil v posredovanje vključen zdravnik in le enkrat helikopter, kar pomeni, da so bile vse preostale akcije opravljene na klasičen način, torej brez zračne podpore. Ena od sedemnajstih tragičnih gorniških nesreč s smrtnim izidom v tem letu se je pripetila na območju, ki ga pokrivajo.
Gorski reševalci dobro sodelujejo z Mestno občino Ljubljana: »Poleg redne letne pogodbe o financiranju delovanja naše postaje smo letos prejeli še komplet za nosila CMC, ki so v osnovi namenjena za poletno reševanje. So lahka in primerna za posredovanje. Ker smo od MOL prejeli komplet, ki omogoča nadgradnjo nosil, pa bodo primerna še za zimsko posredovanje. To je plod dobrega sodelovanja z oddelkom za zaščito in reševanje MO Ljubljana, ki nam je omogočil še nakup dveh profesionalnih radijskih postaj. Imamo 54 reševalcev z licenco in naš cilj je, da bi bili vsi popolnoma opremljeni,« pove Žorž.
Več nas je, več dobrega lahko naredimo.
Da gre res za staro in iztrošeno opremo radijskih povezav, ki so ob posredovanju ključnega pomena za izmenjavo informacij, pove podatek, da imajo nekateri ljubljanski gorski reševalci še stare kenwood postaje iz časa, ko je bil pri nas na obisku papež Janez Pavel II., in so na koncu svoje uporabne dobe in zanesljivosti, kar pa je eden predpogojev. Načelnik pove: »Teh starih postaj je v uporabi še deset, torej jih ima ena petina naših reševalcev, kar je malce zoprno.«
Pogorela hiša
Ljubljanski gorski reševalci, dekleta in fantje posebnih veščin, znanja in humanih vrednot, so pokazali povezanost in pripravljenost pomagati ne le v gorah. Tako načelnik Branko Žorž zaključi: »Našemu kolegu Marku Berlingarju je letos pozimi pogorela hiša in smo v treh, štirih akcijah šli na pomoč. Odstranjevali smo pogoreli del objekta, zato da se je izognil dodatnim stroškom. Smo povezana druščina posameznikov z istimi cilji, in ker želimo, da nas bo še več, vabimo k sodelovanju mlade, aktivne alpiniste, alpinistične inštruktorje in zdravnike z alpinističnim znanjem, ki jim bomo stisnili dlan ob dobrodošlici konec avgusta. Več nas je, več dobrega lahko naredimo.«
Boštjan Fon