Nuntiumas 52/24

Tedenski pregled časo-pisja, …

Izjave tedna najdete v Dnevniku. Marko Lukić, Lumar: »Gore so me naučile ponižnosti, zavedanja, da nisi “glavni”. Enak pogled imam pri podjetništvu, saj tudi tu delujemo v naravnem okolju. … Želel sem delati nekaj, pri čemer vpliv na okolje zmanjšamo.«
Andrej Velkavrh pa o povprečju: »No, do konca meseca je še deset dni, a če vsaj malo verjamemo napovedi, ni videti trajnejšega mraza. Skratka, v temperaturno povprečnem decembru smo imeli nadpovprečno topla jutra. A zaradi pogosto majhne temperaturne razlike med dnevom in nočjo se to »pomanjkanje mraza« v povprečni temperature ne pokaže. Bomo videli, ali se bo do konca meseca kaj spremenilo. A glede zimskega mraza vemo, kako je v zadnjih letih.« 

V Delu se Grega Kališnik posveča Avstrijki, 36-letna Barbari Babsi Zangerl, ki velja za eno najuspešnejših in predvsem najbolj vsestranskih plezalk na svetu. V različnih fazah svoje kariere je blestela v vseh disciplinah skalnega plezanja, vključno z balvanskim plezanjem, tradicionalnim plezanjem, športnim plezanjem, zelo uspešna je bila tudi v velikih stenah. Sloves je potrdila z nedavno preplezano smerjo Freerider v El Capitanu, znameniti 900-metrski granitni steni v ameriškem nacionalnem parku Yosemiti.

Pri N1 so povzeli sporočilo Planinske zveze Slovenije, ki je od Mednarodne zveze za športno plezanje prejela uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji. Poleg tega razveseljuje informacija, da so tekmovalci in ekipe izmed vseh letošnjih postojank svetovnega pokala tekmo v težavnostnem plezanju v Kopru ocenili z najvišjo oceno. Kot pišejo, je to odlična novica za Janjo Garnbret.

V Gorenjskem Glasu Jelena Justin piše o meji med tremi državami – Tromejnik (389 m). Že ime samo pove, da leži na meji med tremi državami. Z Jeleno, torej na Tromejnik vrh med Slovenijo, Avstrijo in Madžarsko.
Suzana P. Kovačič pa (po)vabi na razstavo ob 140. obletnici rojstva in 80. obletnici smrti Josipa Vandota, avtorja znamenitih pripovedk o Kekcu. V Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori so pred dnevi odprli novo stalno razstavo o ustnem izročilu in literarni dediščini Zgornjesavske doline avtorice etnologinje Špele Smolej Milat iz Gornjesavskega muzeja Jesenice. Seveda so se navezali tudi na filme o Kekcu, ker je »to naš najbolj znan produkt,« kot je dejala avtorica razstave. A obstajata še dva posnetka Marice Globočnik, ki je bila po Kranjski Gori splošno znana kot teta Pehta, predvsem pa je bil najbolj znan pripovedovalec njen oče Peter Jakelj – Smerinjekov, katerega »storjice« so navdihnile Vandota.

V Slovenskih novicah piše Janez Mihovec o tem, da ni lepšega, kot se sredi zime odpraviti v gore. Posebno, če je izbira takšna, da resnično ne pomeni posebnega tveganja. Ptičji vrh z višino 1550 metrov je prava odločitev za aktivno preživljanje prostega dne. Precej položna pobočja z ustrezno opremo praktično nikdar ne pomenijo posebnih težav. Na Ptičji vrh do prelepih razgledov.
N.P. pa poroča, da so, kot je povedal načelnik Policijske postaje Kranj Matjaž Završnik, kranjski policisti prejšnjo soboto ob 1.26 prejeli naznanilo o pretepu, ki se je zgodil v gostinsko-nastanitvenem objektu na območju Krvavca. »Na kraj je bila takoj napotena najbližja policijska patrulja, ki je kljub oddaljenosti na kraj prispela v dobre pol ure. Na kraju je bilo ugotovljeno, da se je pretep že končal in da je večina udeleženih kraj že zapustila,« je pojasnil. Povedal je tudi, da so policisti z zbiranjem obvestil ugotovili, da je najprej prišlo do prepira in nato do pretepa med dvema skupinama oseb, ki sta se udeležili vsaka svoje zasebne zabave. Po zbranih podatkih je bilo poškodovanih šest oseb, pomoč jim je nudilo zdravstveno osebje in jih odpeljalo v ustrezne ustanove.

V Žurnalu vas povabijo na prekrasno vzpetino, ki vas bo pustila brez besed, .Ta izjemen razglednik na pragu slovenske prestolnice se imenuje Limbarska gora. V osrčju Dolenjskega, Zasavskega in Posavskega hribovja se bohoti na nadmorski višini 773 metrov. Do nje vodi več različno dolgih označenih planinskih poti z različnih izhodišč. Na vrh v 45 minutah, pri tem pa pod seboj pustimo 273 metrov višinske razlike.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja