Tedenski pregled časo-pisja, …
Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora, in če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan, Alojz Žakelj – Lojz, ki ga (znova) spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti, na 2530 metrih nad morjem pravi “dom”, sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Alojz Žakelj je tam iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.
Na “visokem obisku” so bili poleti tudi zelo ogledani …
V Gorenjskem Glasu Jelena Justin vabi na kamnito glavo Vrh Samarskih sten (1302 m), Stepenico (1280 m), Piramido (1270 m n. m.) – Obisk kamnitih stožcev v pogorju Velike Kapele v Gorskem kotarju. Skalnati vrhovi so med seboj ločeni z neštetimi žlebovi, razpokami in prepadi. Strogi naravni rezervat. Tura bo vodila na področje Samarskih sten v pogorje Velike Kapele v Gorskem kotarju na Hrvaškem. Stene ležijo približno 15 kilometrov jugozahodno od Mrkopalja, kraja, ki ga vsi poznamo, saj je od tam doma naš biatlonec Jakov Fak. Izhodišče za turo je na 13. kilometru iz vasice Tuk.
Športno plezanje je raznolik šport, pri katerem sta pomembni vzdržljivost in mišična moč. Tekmovalcem vedno znova prinese nekaj novega, saj si dve steni nista enaki. Pri športnem plezanju so na udaru roke in prsti, pa tudi ramena in kolena. Tako nevarnosti in tveganja poškodb opisuje vrhunski športni plezalec in slovenski reprezentant Luka Potočar na oglasnem sporočilu v Sportalu Siola.
Kulturni dom je v ponedeljek zvečer gostil gornika in pisatelja Vikija Grošlja, ki je na slikovit in humoren način pripovedoval o svojih številnih podvigih. Govor je bil tudi o zbiranju sredstev za prizadete v potresu v Nepalu. V Primorskem dnevniku Vili Prinčič z naslovom V Himalaji je bil neštetokrat …
V Delu je Simona Bandur povzela generacijsko dogajanje, ko se mlajšim ne ljubi več (brezsmiselno) prostovoljno delovati na planinskem področju, starejši, ki niso pravočasno poskrbeli za prehod, pa bijejo plat. V zadnjih letih so večje prenove izvedli na 25 kočah, večinoma s sofinanciranjem iz razpisa za energetsko prenovo koč, nekatera tudi brez te podpore, je povedal predsednik PZS Jože Rovan: »Vsa društva so morala vzeti kredit. Pri pretežnem delu je bila prenova kljub podražitvam izvedena brez večjih finančnih posledic. Pri nekaj društvih pa so precej višji stroški od načrtovanih privedli do resnih težav.« Kot lahko sledimo, pa je zagotovo planinska bodočnost v brezplačnih (in)bivakih …
Planinski novičnik
16. novembra 2024 je na treh osnovnih šolah po Sloveniji potekalo regijsko tekmovanje Mladina in gore. 55 ekip iz treh regij se je pomerilo v planinskem znanju, 18 najboljših pa se je uvrstilo na državno tekmovanje, ki bo potekalo 18. januarja 2025 v Pirničah.
Zbor mladinskih odsekov je potekal v soboto, 9. novembra 2024 v prostorih Planinske zveze Slovenije. Zbrali so se predstavniki številnih mladinskih odsekov iz celotne Slovenije in člani Mladinske komisije. V okviru predlaganega dnevnega reda so izvolili organe Mladinske komisije PZS ter podelili priznanja mladinskim voditeljem in priznanja Mladina in gore.
Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na 13. seji v mandatnem obdobju 2022–2026 sestal 21. novembra 2024 v prostorih PZS v Ljubljani. Med drugim se je posvetil prejemnikom najvišjih priznanj za leto 2024, zneskom priporočene članarine za leto 2025 ter spremembi članskega popusta za mlade v planinskih kočah.
Upravni odbor je na predlog Odbora za članstvo potrdil 20 prejemnikov spominskih plaket PZS in enajst prejemnikov svečane listine PZS za leto 2024. Podelitev najvišjih priznanj PZS bo 7. decembra v Novem mestu.