Alpsko smučanje je oblika gibanja po zasneženih površinah s pomočjo smuči. Smučarji se spuščajo po urejenih, označenih, zavarovanih in nadzorovanih smučiščih, ki imajo proge iz naravnega ali umetnega snega. Šport je postal priljubljen z razvojem vlečnic, ki smučarje vozijo na vrh hriba in omogočajo veliko zaporednih voženj. Žal pa je alpsko smučanje podvrženo k precej nasilnemu spreminjanju in prilaganju terenov za svoj “namen.”
Zanimiv je primer na Monte Acuto, ki se (tudi) sooča s težavami zaradi pomanjkanja snega. Leta 2009 so smučišča zaprli, saj ni bilo dovolj snega. Pred 15 leti pa je deželna vlada zasebnemu podjetju namenila 3,741 milijona evrov nepovratnih sredstev (?) za ponovno odprtje naprav, vendar sistemi ne delujejo zaradi pomanjkanja snega. Lani so smučali le nekaj dni, zdaj pa se razpravlja (še) o širitvi sistema za umetno zasneževanje.
Videoposnetek CAI oddelka Pesaro razkriva dvome in zadrege glede ponovnega zagona. Leta 2013 so ugotovili, da se območje Monte Acuto močno spreminja. Razlika v temperaturi za stopinjo ali stopinjo in pol v snežni odeji pomeni prehod iz trdne v tekočo fazo, kar ima velike posledice. To “početje manjšine” bo ostalo kot pričevanje o nesmislu in človeški neumnosti, ki je zaznamovala ta kraj, ozemlje in pokrajino.