Miti in legende z Grenlandije – Na goro po moč*
Kaassassuk je bil suh in umazan deček. Sirota, ki je živel v naselju, kjer so se mu vsi posmehovali in ga trpinčili. Ko je bil Kaassassuk lačen, so preverjali, ali je dobil nov zob, in če ga je, so mu ga izpulili. Po tem, ko so ga vse družine v naselju zavrnile in vrgle iz svojih hiš, je Kaassassuk končno našel zatočišče pri stari ženski, ki mu je pustila spati v predverju.
Starec, ki je s pomilovanjem opazoval Kaassassukovo trpljenje, mu je svetoval, naj gre na goro Talorsuit in prosi Pissaap Inua, Gospoda moči za pomoč. Kaassassuk je odšel tja dvakrat in kljub strahu preživel grobo ravnanje Pissaapa Inua. Deček je tam sčasoma pridobil nadčloveško moč, ki mu je omogočala premikanje skal, vendar je moral to skrivnost obdržati zase, dokler se ne uresničita dve napovedi Pissaapa Inua. Do takrat pa je moral še naprej prenašati muke in posmeh prebivalcev naselja.
Naslednjo jesen se je prva napoved uresničila. Prebivalci naselja so v morju našli veliko plavajoče deblo, ki so ga privezali na obalo, da bi ga naslednji dan skupaj odvlekli v naselje. Kaassassuk se je ponoči prikradel na obalo, pretrgal vrvi, dvignil deblo in ga sam odvlekel do naselja. Naslednje jutro so bili vsi presenečeni, kaj se je zgodilo s hlodom, a ker niso znali pojasniti, kako je hlod prišel v naselje, so ga razdelili. Iz Kaassassuka pa so se še naprej norčevali.
Pozimi se je uresničila druga napoved. Trije medvedi so splezali na ledeno goro tik pred naseljem in medtem ko so moški še razmišljali, kako bi lovili živali, je Kaassassuk splezal na ledeno goro in z golimi rokami ubil dva večja medveda. Medvedjega mladiča pa je prepustil drugim lovcem, ki so mu zdaj laskali zaradi njegove neizmerne moči. Kaassassuk jih ni poslušal, temveč je medvede odvlekel v hišo starke, da si je iz krzna naredila toplo posteljnino.
Na zabavi, ki je sledila, sta dve dekleti umrli, ko ju je Kaassassuk objel zaradi svoje nenavadne moči, vendar so prisotni to opravičevali zaradi strahospoštovanja do njegove moči. Tekom večera so vsi prebivalci naselja – z izjemo starke in sočutnega starca – zaradi Kaassassukove moči postali žrtve njegovega maščevanja.
Naslednji dan je Kaassassuk vzel enega od zdaj zapuščenih kajakov in odplul na raziskovanje. Potoval je po obalah in postal znan in razvpit zaradi svoje moči. Iskal je nove izzivalce in jih v tekmovanju premagoval, dokler ni končno slišal za Usussaarmiarsussuaqa, sina Usussaarmiarsussuaqa, ki je živel daleč na severu. Ko je Kaassassuk prispel v tamkajšnjo naselbino in povabil Usussaarmiarsunnguaqa na tekmovanje, ga je pričakal suh, neizrazit moški. Začel se je boj, a ne glede na to, kako močno se je Kaassassuk trudil, se mu je Usussaarmiarsunnguaq vztrajno izmikal. Po dolgem boju je Usussaarmiarsunnguaq končno vrgel izzivalca daleč v morje.
Kaassassuk se je sprijaznil s svojim porazom in zdaj, ko je našel nekoga močnejšega od sebe, ni več nikogar izzival v boj.
Grenlandsko-danski polarni raziskovalec in etnolog Knud Rasmussen, danski grenlandski raziskovalec Ludvig Mylius-Erichsen, danski umetnik Harald Viggo Graf Moltke in grenlandski polarni raziskovalec, učitelj in prevajalec Jørgen Brønlund so se od leta 1902 do 1904 odpravili na »Literarno odpravo« (»den litterære Ekspedition«). Kot del teh študij je Rasmussen povzel tudi mit o Kaassassuku na podlagi zgodbe Jaakuaraqa Eugenija (1863–1934) iz Nuuka. Ilustracije so akvareli Jakoba Danielsena.
Kaassassuk (po starem črkovanju Kâgssagssuk) je star inuitski mit, ki se je v različicah razširil od vzhodne obale Grenlandije do severne Aljaske. Na zahodni Grenlandiji obstaja tudi različica o Kamillaannguaqu, na vzhodni Grenlandiji pa je podobna zgodba o Aloruttaqu. Danes lik Kaassassuka na Grenlandiji simbolizira fizično in psihološko moč ter voljo do samoodločbe.
*Zdaj veste, zakaj in po kaj gremo na gore, v stene, …