Predstavitev knjige Tomaža Kačarja bo v četrtek, 18. t.m., ob 17. uri v Galerijo Veronika v Kamniku – Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Kamnik. Kamniška Bistrica – Kamniški gozd Veselje ob novi knjigi – Kamnik spet dobiva knjigo o svoji zgodovini, kar je za vse nas izredno lepa in dobra novica.
Knjiga Kamniška Bistrica – Bistriški gozd avtorja Tomaža Kočarja je temeljit prikaz zgodovine doline Kamniške Bistrice in njenega gozda. Poleg številnih podatkov o dogodkih in ljudeh na tem območju vključuje tudi zgodovino lova, planinstva in še marsikaj. Omenja tudi posamezne odlomke iz zgodovine mesta Kamnik. 228 strani velikega formata napolnjuje 190 strani besedila in 362 fotografij, bibliografija in viri, dodano je tudi osebno kazalo.
Avtor je bil rojen leta 1938 v Ljubljani. Leta 1963 je postal gozdarski inženir in je skoraj vso svojo poklicno dobo deloval na ljubljanskem gozdnogospodarskem območju. Napisal je precej strokovnih člankov in je doslej izdal knjige Vodni pogoni v Borovniški kotlini, zgrajeni pred 2. svetovno vojno (1997), Nekdanji Breginj (1999), Propad turjaške graščine – Gozdarstvo turjaške graščine od prehoda v 20. stoletje do 2. svetovne vojne (1999) in Iška, Iški vintgar, 2001.
Vsebina nove knjige nedvomno kaže, da se je avtor dolga leta z neverjetno vztrajnostjo poglabljal v zgodovino našega območja. Temeljito je obdelal tudi precej pomembnih vprašanj, ki se jih doslej drugi raziskovalci še niso lotili. Posebno zanimivi so opisi številnih domačinov, od najstarejših obiskovalcev gora, lovcev, divjih lovcev, pastirjev, drvarjev in rokovnjačev do turistov in planincev, od katerih je marsikdo predstavljen prvič. Ne manjkajo tudi številni kamniški rojaki. Včasih je o nekaterih uspel ohraniti le še zanimiv drobec, spet drugič pa nam o kakšnem dogodku predstavlja tudi marsikatere zanimivosti. Vse to pa uokvirja pripoved o zgodovini bistriškega gozda.
Podatki so predstavljeni na dobrohoten osebni način, poleg tega pa so tudi dokumentirani. Posebej dragocene so številne stare fotografije. Širina in poglobljenost, s katerima je marsikdaj kot edini ali celo zadnji zbral in ohranil izredno dragocene podatke, kažeta, da gre za njegovo življenjsko delo.
Pred nami je dragoceno gradivo o najrazličnejših zanimivih dogodkih in ljudeh v nekdanjih časih pod našimi gorami. Zagotovo bo vabljivo za vse, ki se bodo poglabljali v zgodovino kamniškega konca. Knjigo bodo z veseljem jemali v roke ne samo domačini, ampak tudi številni ljubitelji in strokovnjaki najrazličnejših področij.
France Malešič