Jesenice, 23. novembra.
Še ni preteklo dva tedna, kar smo čitali v časopisju, da so se zločinski ljudje ali naravnost rečeno komunisti, spravili nad evharistične križe, katere podirajo, tarejo v prah in blato in to iz golega sovraštva do križa, v veliko ogorčenje in žalost ljudstva. Da je to postopanje organizirano in se vrši na povelje moskovskih boljševikov, je ponovno dokazano, saj se vrši prav tako kot v Rusiji.
Na Jesenicah, hvala Bogu, do evharističnega križa ne morejo, ne dosežejo ga, ker je ta postavljen vrh cerkvene strehe in tudi ako bi se lotili tudi tega, bi gotovo padli v roke pravice, ki bi jih občutno kaznovala, saj je na sosedni Koroški Beli neki tat bogoskrunilec dobil poldrugo leto zapora. Tako pa so se lotili starodavnega križa, desettisočem turistov znanega križa ob cesti na Golico, ki stoji na prvem ovinku nad Jesenicami. Neštetokrat je bil ta lepi, na tako idilično lepem kraju postavljeni veliki križ slikan in gotovo je, da bo marsikateri planinec, ko bo bral te vrstice, poiskal v svojem albumu sliko tega križa z ozadjem Plavža pri Jesenicah. V nedeljo pozno zvečer je križ še stal, tudi še, ko se je župnik od Sv. Križa vračal od zasedanja jeseniškega občinskega sveta je bil križ na svojem mestu.
Ko pa so v ponedeljek zjutraj delavci od Sv. Križa, ki hodijo na delo v jeseniško železarno, šli proti Jesenicam, križa ni bilo več, izruvan in podrt je ležal pod cesto. Rovtarji so se zgrozili, ko so videli kakšno bogoskrunstvo se je izvršilo. Križa, mimo katerega so se priporočali, ko so hodili na delo, ni bilo več. Kot blisk se je po vseh Jesenicah in še daleč naokoli zvedelo za ta zločin, kakršnega v tem kraju ne pomni nihče. Vse se zgraža nad tem grozodejstvom. Tudi tu so delali pod okriljem teme, v kakršni tavajo sami in še gosta megla jim je prišla na pomoč, da so lažje in nemoteno izvršili svoj bogoskrunski posel. Želeti bi bilo, da bi zločinci padli v roke pravice, kateri pa bodo skoraj gotovo ušli, ne bodo pa ušli Bogu, ki pa ne plačuje vsake sobote. Križ z razpelom so podrle zločinske roke, postavilo pa ga bo zopet verno jeseniško ljudstvo.
Slovenski dom, 24. november 1936