Gorski reševalci nedosegljivi

Slovenske novice, 15. 02. 06

Dežurna zdravnica postojnske nujne medicinske pomoči dr. Božena Žižič, tudi sama gorska reševalka, je zaman klicala dežurne na GRS Ljubljana, da bi šli na pomoč 66-letnemu planincu, ki ga je na pobočju Nanosa obšla slabost — To se je letos zgodilo že drugič!

Ljubljana, Postojna, 14. februarja – Nedeljski izlet po pobočju Nanosa bi bil skorajda usoden za 66-letnika iz okolice Ljubljane. Med hojo ga je nenadoma obšla slabost, zgrudil se je, njegova spremljevalka je takoj poklicala pomoč na številko 112. Dežurni v centru ni okleval, poklical je ekipo postojnske nujne medicinske pomoči. Dežurna zdravnica dr. Božena Žižič, tudi sama gorska reševalka, je ocenila, da bodo težko prišli do pohodnika brez pomoči ekipe gorske reševalne službe, zato je naročila, naj dvignejo na noge dežurno ekipo GRS Ljubljana, ki pokriva tudi del Notranjske. Toda telefon je dolgo zvonil v prazno, šlo pa je za nujno reševanje, za minute, zato so se odločili, da se na Nanos podajo gasilci iz Postojne in Razdrtega. Šlo je za tvegano akcijo, saj gasilci nimajo opreme za varno reševanje na poledenelih predelih naših gora in planin. Vseeno se je za nesrečnega možakarja, ki je doživel le rahle možganske krvavitve, vse končalo dobro.

»Srečen konec ne more biti opravičilo za neodziv oziroma neukrepanje naše dežurne ekipe GRS iz Ljubljane. Takoj sem zahteval poročilo in analizo ljubljanske postaje GRS. Izkazalo se je, da je bil vodja ekipe prepričan, da z dežurstvom nastopi šele ta konec tedna, zato ni bil dosegljiv. Zgodi se, zavedam se, da gre za nehoteno napako. Res je tudi, da naši gorski reševalci delujejo prostovoljno, toda če smo na našo grbo sprejeli določene obveznosti, se moramo hitro odzvati na vsak klic na pomoč. Reševanja v gorah in planinah so zahtevna. Treba je prenesti veliko opreme, zato mora biti ob vsakem klicu na razpolago najmanj pet izkušenih gorskih reševalcev. S tem ko se v poldrugem mesecu ljubljanski gorski reševalci že drugič niso pravočasno odzvali, zanje ne najdem opravičil in bom zahteval odgovornost,« je povedal načelnik Gorske reševalne službe Slovenije Toni Smolej.

Načelnik priznava, da je najučinkovitejša tista postaja gorskih reševalcev, ki je najbliže gorskim in planinskim potem. V Postojni očitno nimajo izkušenih gornikov, ki bi se bili pripravljeni izuriti tudi za tovrstno reševanje, je pa teh dovolj na območju Ilirske Bistrice. »Pripravili smo že seznam najnujnejše opreme, s katero bomo opremili skupino iz Ilirske Bistrice. S tem bi skrajšali čas prihoda na reševalne akcije na notranjskem hribovju,« nam je zagotovil Smolej.

Kljub pomanjkljivi opremi je gasilcem iz Postojne in Razdrtega ter ekipi nujne medicinske pomoči v nedeljo uspelo spraviti nesrečnega možakarja v dolino, kjer jih je čakal helikopter Slovenske vojske in planinca odpeljal v nadaljnjo zdravniško oskrbo v ljubljanski klinični center. (I. U.)

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja