Gorska nesreča: Po velikonočnem čudežu na Mali Mojstrovki prva kazenska ovadba

Slovenske novice, 28. september 2023

SKORAJŠNJA TRAGEDIJA

Policijska preiskava po nesreči na Mali Mojstrovki je končana. Športno društvo Jeti in vodja ture Juš Avguštin kršila predpise.

Na letošnjo velikonočno nedeljo se je na Mali Mojstrovki dogajala prava grozljivka. Z vrha grebena se je odtrgala ogromna ledena opast in zgrmela na skupino sedmih pohodnikov. Imeli so res veliko srečo, da so preživeli, nekateri so celo govorili o velikonočnem čudežu.

Foto: GRZS

Nesreča se je zgodila skupini udeležencev komercialno vodene ture oziroma tečaja varne hoje pozimi. Poleg tega, da so bili tako snežne razmere kot vreme neprimerni za vzpon, se je skupina pohodnikov po alpinistični smeri Zupančičeva grapa vzpenjala na neprimeren način, brez alpinističnega varovanja. Ne organizator, Športno društvo Jeti, in ne vodja ture nista imela ustrezne licence za vodenje po zahtevnem terenu, s čimer so ogrozili življenja udeležencev ture in gorskih reševalcev, ki so v eni najzahtevnejših intervencij pomagali ponesrečencem in jih oteli iz objema skorajšnje bele smrti.

Nesreča je pokazala na povsem neurejeno in predvsem nevarno področje komercialnega vodenja v gore. Medtem ko imajo dovoljenje za vodenje po zahtevnih terenih in alpinističnih smereh le gorski vodniki z mednarodno licenco IFMGA, jih v resnici na črno vodijo številni neusposobljeni posamezniki in društva brez licence.

Prvič ugotavljali odgovornost

A medtem ko so do zdaj razna društva in posamezniki nemoteno izkoriščali zmedo in nedelovanje državnih organov, se je po velikonočni Mojstrovki to vendarle spremenilo. Prišlo je do prelomnega preobrata, prvič v zgodovini Slovenije se je namreč zgodilo, da se bo v kazenskem postopku ugotavljala odgovornost organizatorja ture na črno. Dobrih pet mesecev po skorajšnji tragediji je kriminalistična preiskava, ki so jo vodili na Policijski upravi Nova Gorica, končana in te dni bo na Okrožno državno tožilstvo Nova Gorica vložena kazenska ovadba.

Predstavnik za odnose z javnostjo na PU Nova Gorica Dean Božnik nam razloži, da je bila preiskava zelo obsežna in zahtevna. »V omenjeni gorski nesreči so bili huje poškodovani trije pohodniki, stari 56, 57 in 41 let, in dve pohodnici, stari 54 in 33 let. Na podlagi vseh ugotovitev v predkazenskem postopku bo zoper eno fizično osebo na tožilstvo podana kazenska ovadba zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, zoper pravno osebo pa kazenska ovadba zaradi odgovornosti za kazniva dejanja.«

Na rokah v dolino V izjemno zahtevni reševalni akciji v Mali Mojstrovki je sodelovalo kar 53 gorskih reševalcev iz sedmih društev gorske reševalne službe. Več kot sedem ur so v gosti megli in sneženju pomagali ponesrečencem. Ker helikopterji Slovenske vojske in policije zaradi sneženja niso mogli poleteti do ponesrečencev, so jih morali gorski reševalci po vrveh na roke spuščati 300 višinskih metrov nižje do meje megle, kjer so jih lahko prevzeli helikopterji.

Želijo, da se zmeda uredi

Preostale podrobnosti kazenske ovadbe še niso znane, smo pa neuradno, a iz zanesljivih virov izvedeli, da je kot pravna oseba kazensko ovadeno Športno društvo Jeti, registrirano v Škofji Loki, ki ga vodi alpinist AO Škofja Loka in alpinistični inštruktor Miha Hauptman, kot fizična oseba pa vodja ture Juš Avguštin, alpinist AO in član GRS Radovljica.

Na ŠD Jeti kazenske ovadbe ne komentirajo, saj z njo še niso bili seznanjeni. Neuradno pa smo izvedeli, da naj bi še vedno organizirali ture in tečaje, za katere nimajo licence. Prav tako smo neuradno izvedeli, da naj bi dva udeleženca nesreče tožila organizatorja in vodjo ture.

Slovenski gorski vodniki kazensko ovadbo pozdravljajo v upanju, da se bo s tem postopkom področje komercialnega vodenja v gorah končno uredilo. Predsednik Združenja gorskih vodnikov Slovenije (ZGVS) Peter Jeromel nam je povedal, da si predvsem želijo, da bi se razjasnile okoliščine dogajanja in da bi se v prihodnje nadzor državnih institucij nad izvajanjem komercialnih vodniških tur izboljšal, število kršitev in tovrstnih nesreč pa zmanjšalo. »Predvsem je pomembno, da se vsi držijo pravil in zakonov, ki jasno določajo, da na zahtevne terene in alpinistične ture lahko vodijo le gorski vodniki z licenco. Državni organi so zdaj, v tej preiskavi, dobili aktualen vpogled v dejansko dogajanje na terenu in upamo, da se bo po tej nepotrebni nesreči vse skupaj začelo urejati in izboljševati, tako nadzor nad izvajanjem tovrstnih storitev kot dejansko stanje na terenu, saj je varnost vodenih vedno na prvem mestu,« je dejal.

Skorajšnja tragedija Po uspešni intervenciji je gorski reševalec GRS Kranjska Gora in vodja intervencije Aleš Robič z velikim olajšanjem oznanil, da je imelo vseh sedem velikansko srečo, da jih ni zasulo in se nesreča za nikogar ni končala usodno.

Prvi, ki je že na dan nesreče javno opozoril, da bi morala v tem primeru pasti kazenska ovadba, je bil gorski vodnik z mednarodno licenco IFMGA Klemen Gričar, ki je kot gorski reševalec sodeloval v intervenciji. Povprašali smo ga, kaj meni o vložitvi kazenske ovadbe. »Povsem očitno je bilo, da so bile razmere neprimerne za vzpon, sploh za pohodnike brez alpinističnih izkušenj, in da je šlo za komercialno vodenje na črno. Zadnji čas je, da je prišlo do kazenske ovadbe in da bo nekdo moral prevzeti odgovornost za to vodenje. Kot gorski vodnik lahko rečem, da se je država končno prebudila in bo nekaj naredila, da se to komercialno vodenje na črno vsaj poskusi zaustaviti. S tem se bo povrnilo tudi zaupanje v državne institucije in pravno državo. Nihče med gorniki ne želi, da bi bila organizator in vodja ture kaznovana s hudo kaznijo, gre le za to, da se opozori na neodgovorno ravnanje in da pride do premikov.«

Zadnja huda nesreča s sodnim epilogom, ki se je zgodila zaradi neodgovornega in nepooblaščenega vodenja, je bila leta 1988 na Košutnikov turn. Po spletu okoliščin je šla vodnica planinskega društva, ki je organizirala turo, po lažji poti, večina udeležencev pa je bila na delno zasneženi poti prepuščena sama sebi. Pri zdrsu so se smrtno ponesrečili kar trije, na Planinski zvezi Slovenije (PZS) pa so nato spremenili način vodenja skupin in organizirali šolanje planinskih vodnikov. 

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja