Gasilci reševali planinca na Nanosu

Delo 14. 02. 06

Med vzponom je 66-letnega planinca obšla slabost GRS bi bila prepozna – S kombijem v hrib

Razdrto – Nedeljski dan, ki je kar klical po planinskih izletih, se je za 66-letnega planinca iz okolice Ljubljane končal kaj klavrno. V bližini križišča strme in položne poti na Nanos ga je obšla slabost, da je obležal približno 20 metrov pod potjo, saj se je skušal izogniti povsem poledeneli stezi.

Ob 11.22 so na regijskem centru za obveščanje v Postojni prejeli klic z Nanosa: da je planincu slabo ter da nujno potrebuje pomoč. Iz regijskega centra za obveščanje so skušali priklicati gorsko reševalno službo, a pravega odziva gorskih reševalcev ni bilo; menda bi lahko šli po obnemoglega planinca, a bi prišli veliko prepozno. Zato so se morali do njega prebiti kar reševalci sami, za pomoč pa so prosili še gasilce (bilo jih je pet iz Postojne in pet iz Razdrtega).

Dve minuti po 12. uri so prišli do obolelega, kjer je zdravnica ugotovila, da nujno potrebuje še dodatno pomoč in okrepitev in je zato poklicala helikoptersko nujno medicinsko pomoč. Ker je bil oboleli v gozdu, so ga na nosilih odnesli do gasilskega kombija, s katerim se jim je uspelo pripeljati kar visoko po pobočju Nanosa, od tam so ga odpeljali do Razdrtega, kjer je pristal helikopter, ki je ob 12.40 že odletel proti kliničnemu centru.

To je bilo letošnje prvo posredovanje v gorah, ki so ga morali opraviti gasilci, čeprav za to niso niti usposobljeni niti nimajo ustrezne opreme. Lani so morali na Nanosu posredovati štirikrat. »Intervencija je bila izredno zahtevna. Teren je že sam po sebi težaven, zdaj pa je še poledenel. Za reševanje v gorskem svetu gasilci nismo ne opremljeni ne usposobljeni,« je povedal Boštjan Triler, poveljnik postojnskega prostovoljnega društva gasilcev.

Klara Škrinjar

KOMENTARJI:

Igor Zlodej, 16. 02. 2006

Prebral forum gasilci.org/… kot je predlagal S. Čopi, zanimiva mnenja. K takemu dogodku je težko kaj dodati. Spomnil pa sem se na primer iz Novembra 1999 (Smrt na Nanosu) Tudi takrat je bilo kar precej težav na več ravneh. Na srečo je tokrat bolnik preživel. Prostovoljci ali profesionalci, ko je treba reševat, se ve kako je treba ukrepati. Razumljivo je, da vedno vsi nismo dosegljivi, ampak tistih 8-10 se pa vedno najde in gre.

Igor Zlodej

Borut Peršolja, 16. 02. 2006

Tudi na Rožniku so na poledenelih poteh preventivno skrbeli gasilci. Iz novice, objavljena na spletni strani PZS, 7.2.2006, podpisan Franci Ekar:

Ob 85 obletnici »Turistovskega kluba Skala«

V četrtek 2. februarja je gorniški klub Skala, v spomin na uradno ustanovitev »Turistovskega kluba Skala«, ki je bila pred 85 leti, na Svečnico l. 1921 ob pol desetih dopoldne v »Prešernovi sobi« restavracije »Novi svet« v Ljubljani s triindvajsetimi člani, pripravil nočni spominski pohod od hale Tivoli do vrha Rožnika. Zbralo se je približno 30 članov gorniškega kluba in gostov, ki so s pohodom počastili in obudili spomin na »Skalaše«. Med njimi sta bila tudi predsednik vlade Janez Janša in predsednik PZS Ekar Franc. Pohod je bil po zasneženi in ledeni poti na Rožnik v siju bakel romantičen in spoštljiv. Za preventivo pa so poskrbeli gasilci. …”

Simon Čopi, 15. 02. 2006

Zanimivo branje na http://www.gasilci.org/forum/viewtopic.php?t=5816

Denis Sitar, 15. 02. 2006

Vsekakor velik minus za center za obveščanje, pa tudi za GRS v kolikor se niso hoteli odzvati na akcijo…Tale stavek: “a pravega odziva gorskih reševalcev ni bilo; menda bi lahko šli po obnemoglega planinca, a bi prišli veliko prepozno” se mi ne zdi ravno human. Razen če je to spet kakšna novinarska flavza ,ki so jo spravili v časopis…

lep dan še naprej

Franc Štibernik, 16. 02. 2006

Ali bi Borut Peršolja rad povedal, da tudi turistovski klub Skala, katerega član je tudi predsednik Janez Janša, bolj zaupa gasilcem kot pa GRS, ki deluje pod okriljem PZS. Saj ni čudno če se pa nekateri tako zavzemajo, da za politike ni mesta v PZS in s tem tudi ne v GRS.

Tudi sam sem se še večkrat oglasil, da organiziranost GRS šepa. Če to ne bi bilo res, potem se kaj takega kot je bil primer Nanos ne bi smelo zgoditi. Mislim da bi se moral predsednik PZS na takšne dogodke odzvati, saj slabo delo GRS meče slabo luč na celotno PZS.

Slovenija je tako majhna, da bi samo ena dežurna ekipa s helikopterjem lahko v ugodnih razmerah pokrivala celotno državo. Tudi ljubiteljem gorskega sveta je potrebno zagotoviti reševanje, tako kot vsem ostalim, ne da bi se morali zato dodatno zavarovati, če te naloge ne bo zmogla GRS, bodo morali državni organi, ki so zadolženi za zaščito in reševanje, poiskati bolj zanesljive parterje.

Mislim pa da je naša GRS sposobna vse naloge opraviti hitro in varno, le vodstvo se mora bolj ukvarjati z organizacijskimi vprašanji reševanja in sodelovanja s PD in manj z željami po odcepitvi izpod okrilja PZS.

Franc Štibernik, 17. 02. 2006

Zakaj smo pravzaprav obvezno zdravstveno zavarovani? Preden ponujamo tuje modele, najprej razčistimo z našimi. Tudi na ravnini se lahko komu kaj pripeti, zato mislim da morajo biti vsi državljani enako obravnavani.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja