Delo, 25. 02. 2004
Tolmin – Prost pristop na nekatere prímorske vrhove od Mangarta do Sabotina, ki jih deli meja med Slovenijo in Italijo, je eno izmed poglavij, ki naj bi ga marca ponovno odprli in morda tudi zaprli na zasedanju stalne slovensko-italijanske komisije za uresničevanje določb videmskega sporazuma. Za vrhove Kanina in Mangarta je bilo že leta 1959 s protokolom med tedanjo Jugoslavijo in Italijo dogovorjeno, da planincem in izletnikom dovolijo prehajanje meje z osebno izkaznico. Za druge gorske vrhove oziroma grebene pa so zdaj oblikovali predlog dopolnitve omenjenega protokola.
Če bo sprejet, bo z njim za na življenjskih izkušnjah. Vse slovenske in italijanske državljane vzpenjanje na najpomembnejše mejne vrhove in grebene tudi formalno pravno urejeno, in sicer do uveljavitve schengenskega pravnega reda. Po tem meje z Italijo tudi v resnici ne bo več.
Predlog za dopolnitev protokola o prostem pristopu na mejne gore se nanaša na Matajur nad Kobaridom, Sabotin nad Novo Gorico. na Prevalo na Kaninu nad Bovcem, na greben Stola, Mijo in Predolino nad Breginjskim kotom, na Kolovrat, ki je greben med Kobaridom in Tolminom, ter tudi na hrib Kokoš in Jermanovec. Eden izmed predlogov se nanaša tudi na Kostanjevico pri Novi Gorici, kjer saj bi na območju mejnega kamna s številko 57/27 omogočili dostop do cerkve na Kostanjevici. Predlogi temeljijo omenjene gore so že zdaj zelo obiskane, obiskovalci pa se na njihovih poteh počutijo, kot da državnih meja ne bi bilo več.
Mejni kamni so na splošno vodniki do krajev. kjer naj bi bil svoboden prehod meje tudi uradno mogoč. Na Matajurju naj bi planincem uradno dovolili prehajanje meje na več krajih. Tisti, ki se na vrh gore, ki jo v Slovenskí Benečiji častijo kot kultno, v dolini Soče pa jo imajo radi, ker je v vseh letnih časih lahko dostopna, odpravljajo po italijanskem grebenu iz Idrske planine in ravnice Pod Tršco, bi smeli državno mejo prestopiti med mejnima kamnoma 30/11 in 30/12. Vsem drugim naj bi prosto prestopanje državne meje dovolili na vrhu Matajurja ter cerkvice na italijanski strani, in sicer na območju mejnih kamnov 30 in 30/1. Vsem drugim naj bi prosto prestopanje državne meje dovolili na vrhu matajurja ter cerkvice na italijanski strani, in sicer na območju mejnih kamnov 30 in 30/1. Na Kaninu, kjer na obeh straneh meje na Prevali že dolgo načrtujejo povezovalni sitem smučarskih žičnic, naj bi se sporazumeli za prehajanje državne meje pri mejnem kamnu 13/5, in to s poglavitnim namenom omogočiti dostop do zgornje postaje kaninske žičnice oziroma postaje pri koči Gilberti na italijanski strani.
V Breginjskem kótu je treba prehajanje meje urediti na treh krajih. Na grebenu Stola naj bi prehajaje meje z osebnimi izkaznicami dovolili pri mejnem kamnu 21. S tem bi omogočili hojo po vsem grebenu Stola. Prehod pri mejnem kamnu 26/ 22 na območju Predoline bi v skladu z načrti razvojnih društev Breginjskega kota in Nadiških dolin olajšal gibanje med dvema odcepoma soteske Nadiže, in sicer pod vasjo Logje in Štupco oziroma Stupizzo na italijanski strani. Podobno velja za poti na Miji, kjer naj bi s prehodom pri mejnem kamnu 28 s slovenske strani odprli pot do koče na italijanski strani.
Na območju Kolovrata obstajajo tri pobude, kako ljudem omogočiti obiskovanje tega z mnogimi zanimivostmi posejanega grebena. Prehajanje državne meje na Kolovratu, kjer sta med drugim tudi dva kraja urejena v spomin na bitke med soško fronto, muzej v naravi na slovenskí in spominski park na italijanski strani, naj bi uradno dovolili pri mejnih kamnih 34/30 in 36/7. Ljudem, ki se radi podajajo na pot med Livkom in Topolovim, pa naj bi dvorne pregnali z dovoljenjem prehajanja meje pri mejnem kanú 30/24. Hrib Sabotin nad Novo Gorici bi imel več takih dovoljenj, in sicer iz goriške smeri pri kamnu 55/10. 55, 54, 53/22. 53/38. Gre za prehode, ki peljejo na vrh Sabotina, do arheoloških izkopanin in obnovljenih ostalin soške fronte in ki poleg vsega omogočajo najvarnejše dostope na goro.
Katja Roš