VSEBINA
3 O samozadostnih darilih in o samoumevnih pečenih piškah
4 Naše slike
5 Veliki pionirji alpinizma (VIII. del)
9 Še nekaj zanimivosti
10 Iskanje bistva današnjega alpinizma
12 Matterhorn (IV. del)
14 Iz osebne izkaznice zahodne stene Matterhorna
16 Nekaj pravopisnih, izrazoslovnih in drugih problemov
18 O jezikovnih problemih planinskega pisanja
22 Naša dejavnost v letu 1979
27 Ali je to še razumno?
28 Izbor kandidatov za Lotse
30 Novice po svetu
31 Dve novosti pri opremi
32 Opisi vzponov v Štajerski Rinki, Križu, Jerebici
0 SAMOZADOSTNIH DARILIH IN O SAMOUMEVNIH PEČENIH PIŠKAH
Že dolgo je v navadi, da se vsakemu alpinistu spodobi preplezati prvenstveno smer. Včasih se kdo celo potrudi in svoji smeri nadene lepo ime, nato pa jo vsak prepusti kot darilo slovenski planinski srenji. Kdo bi se trudil z opisom, skico in fotografijo – s tem naj se ubada hvaležna publika in naj nikar ne tarna saj tudi darovanemu konju nihče ne gleda zob. Saj je pravzaprav vseeno, da je bila že pred leti ali celo pred vojno na istem mestu preplezana smer. Pohvalno je, da jih je čim več, čeprav nove in nove smeri na istem mestu še povečujejo zmedo. Sicer včasih lahko preberemo, da so prvenstveni plezalci v steni našli nekaj klinov, vendar pa zanesljivo izvirajo od naveze, ki se je zaplezala v sosednji smeri; o stari prvenstveni, ki »tudi vodi tam nekje čez«, pa žal niso imeli podatkov. Le kdo bi brskal po literaturi – če ne najdeš nič, izgubljaš čas, če dobiš stare podatke, si pokvariš prvenstveni načrt in veselje.
Še lepše je z našimi vzponi v tujini. V zadnjih letih so se naklonine nevarno prevesile čez navpičnico, čeprav so v plezalnih vodnikih manjše in bi bilo bolje, da bi se ne hvalili s tem, da smo po nepotrebnem plezali strmejše variante. Tudi naše prvenstvene bi morale biti glede na navedeno naklonino sploh najtežje. Včasih mislimo, da je dovolj, da se po ledni strmini povzpnemo »malo bolj levo« in že je prvenstvena. Preverjanje podatkov, priprava skice, opisa in fotografije je že preveč. Kdo se nam potem ne bi smejal, čeprav imamo o sebi najboljše mnenje in je že pred vojno nastala oznaka »čuveni svetski penjalaci« (Edo Deržaj, Gruh).
Včasih zberemo celo toliko moči, da se ogorčeno začudimo, kako da sestavljalci raznih tabel in kronisti tega ali onega našega dejanja ne poznajo, ali pa se nam zdi, da so ga zlonamerno spustili, čeprav smo se s tem »za vedno zapisali v zgodovino«. Še bolj smo jezni zaradi tistih, ki leta in leta packajo okrog plezalnih vodnikov, a ni nič z njimi. Sodelujemo le z ugotovitvijo, da je prava sramota izdati tako skrpucalo, kot je zadnji vodnik po Julijcih, saj so ga same napake.
Včasih bi se bilo koristno pogovoriti o stvareh, ki jih imamo za nekake samoumevne danosti. Največkrat so to naši uspehi ali celo mi sami z našo neizmerno kvaliteto. Le okolica je včasih tako čudno nezainteresirana, nerazumevajoča. Čudno. Saj nam vendar pripada slava, pa tudi sredstva. Kako to, da moramo svojo vrednost vedno znova dokazovati in potrjevati? Zakaj nam torej pečene piške same ne lete v usta?
France Malešič
ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 8, september-oktober 1980, interno glasilo slovenskih alpinistov.
Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.
Osmo številko so pripravili: Janez Bizjak, Sandi Blažina, Vojko Bučer, Tone Golnar, Janez Gradišar, Lidija Honzak, Andrina Jager, Stane Klemenc, France Malešič, Janez Marinčič, Nada in Bine Mlač, Peter in Pavel Podgornik, Bojan Pollak, Franci Savenc, Meta Tavčar in Milan Vošank.