Alpinistični razgledi 64/1997

VSEBINA

02  Uvodnik       

03  Pionirji alpinizma   

06  Načrt Ski 8000 – Smučanje z Everesta

07  Intervju

13  Tragična izkušnja na Everestu

15  Alpinistični odmevi 

16  Obiski v tujih gorah

18  Sociološki vidik varovanja naravne dediščine (I. del)

22  Razpis za novo uredništvo 1998 – 2002        

23  Cima d’Auronzo

25  Poročilo s sestanka IKAR 96      

27  Matterhorn

31  V pozni jeseni Razgledi predlagajo

32  V svetu šolskih ledeniških razpok

35  Komisija za alpinizem

36  Ocenjevalne lestvice

38  Oprema

40  Prvenstvene smeri

42  Pod peščeno uro časa

UVODNIK

  Kadrovska politika je nekaj takega, brez česar ne gre ni­kjer, kjer se mora nekaj organizirati, usmerjati, uravnavati, tržiti, ustva­riti dobiček, z eno besedo boriti se zoper entropijo (težnja k propadu). Pri nas amaterjih kadrovske politike ni, ker se za vodilna mesta prijavlja­jo kandidati iz različnih vzgibov, vključno s kakim skritim računom. Za­to je razdelitev ali nekakšna kvazipodelitev naših kadrov nemogoča in hkrati neresna. Lahko jih le (tudi vo­dilne) opazujemo, se zmrdujemo, kritiziramo, opravljamo … a tako pač je.

  Revolucionar bi na primer pometal, namesto njemu neljubih ljudi bi najraje videl svoje. Zanima ga le premoč in pre­dnost. Ukazovanje, kot metoda dela, mu ni tuje, a je kratke sape, čeprav do te ugotovitve pride prepozno. Ali pa tudi ne, če je to vgrajeno v njegov značaj. Poleg tega se na vse, kar dela, spozna. Zato medsebojno strpno sestankarsko prenašanje kmalu pregori. Njegovo po­četje je venomer za nekaj milj daleč od Avgijevega hleva. To mu povzroča ne­majhne probleme z lokacijo pravih ob­jektov in se zato raje loteva prisotnih subjektov, ki jih hoče spremeniti v ob­jekte.

  Včasih se prikažejo tudi taki, ki res­da prinesejo nekaj svežine (in miline), a jim kmalu poide sapa, ker jih čaka trdo delo, kot bi temu rekel gospod M. To pa ni, kar tako. Trdo je.

  Redko posejani posebneži, ki se po­našajo z ustvarjalno postopnostjo, iz katere se sčasoma porodijo razvidne spremembe, med alpinistične veljake zaidejo redkokdaj. Oni dobro vedo, da je v odreveneli logiki stvari »nagajalska« entropija premočna in zategadelj med moštvom izbrancev nimajo niti naj­manjših šans.

 Rakova déca so zgodba zase. S ta­kimi voditelji se nekaj časa hodi po lepo vzdrževani makadamski poti; povsod jih je ena sama besedna idilika, končni rezultat pa je nekaj korakov nazaj. Re­cimo z njimi naj bi se vračali k starim vrednotam, tradiciji, biciklizmu (po II. svetovni vojni pri nas slabšalni izraz glede odnosa do onih zgoraj) ter drugi solzavi ali preseženi šari, ki jo oni vgra­jujejo v svoje organizacijske podprijeme.

  Ljudje kontinuitete, ki le zaradi svoje druge polovice dvajsetih let pri­našajo nekaj diskontinuitete, če kajpak ne gre za kakšnega priklopnega narcisa v prepoznih štiridesetih, v glavnem furajo stvari naprej. Toda problem ni v kočijažu, ampak v podhranjenem klju­setu, njegovi zunanji podobi, tako med televizijskimi gledalci kot bralnim občestvom ter vse skromnejši finančni krmi.

  Kobilice niso nobena redkost. Pri­dejo, napravijo velik (tudi kakovostni)

skok, a jim za naslednji zmanjka ener­gije. Včasih pomanjkanje energije teatralno zaigrajo (nimam več časa). Po prvem skoku namreč želijo pokazati, kako so nepogrešljivi, čeprav je v oza­dju praoblika tržnja, starodavna beneška igra brez meja. Včasih pa pri pripravah za drugi skok resnično odpove njihov »psihosomatski« sistem. Drugače pa kobilice tako in tako delajo na poljščinah škodo, pred delavoljne norčke pa iz preračunljivih razlogov na­kopičijo skoraj nepremostljive ovire. Silno nerodno je le to, da se kanijo ko­bilice s torišča (ne prizorišča) umakniti takoj. Njihove početje je nekaj do kraja neprebavljivega.

  Razočaranci so pravzaprav pod­vrsta kobilic. Razočarani so nad vami, nami, njimi, nemara tudi nad sabo. Do­besedno nad vsem, kar so videli in sli­šali. Strašno jih moti, kaj vse se govori. »To« zanje še zdaleč ni tisto, kar so polni upov pričakovali. Oni bi, pa spet ne bi, naslednji trenutek terjajo to in še to, da sploh bi, a jim ne ustreza tisto, česar ni, da na koncu konca spet bi: Naj vam bo (milostno) še za nekaj časa. Nji­hovo globoko, skoraj poduhovljeno razumevanje samega sebe, je zgolj in samo enosmerno: oni predvsem razumejo sa­mi sebe (dramatična fraza: razumeti moraš tudi mene). Tudi drugi jih morajo na nekritičen način jemati, kajti v na­sprotnem se (algoritemska) sodelo­valna zanka zadrgne: Ne vem še ali bi ali ne bi.

  Prometni policaji med svobodomi­selnimi alpinisti niso zaželeni, čeprav jih zgodovina (naj)ožjega kroga vodi­teljskih alpinistov pozna kar nekaj. Kot poznavalci stanja našega duha so (bili) izjemno dobri usmerjevalci, usklajevalci, načrtovalci, začuda tudi pogajalci. Nikdar jim ni zmanjkalo za nekaj an­gleških unč avtoritete. Gre pač za težo njihove osebnosti, na katero se je na­lovila patina (uspešnih) minulih časov. Pridobiti si avtoriteto med alpinisti je nemogoče, a kot velevajo stare alpin­istične šege, tudi nemogoče lahko po­stane mogoče: Ko sem priplezal na zeleno vejo, sem šele videl, koliko drvarjev je okoli mene. Zato je tam zgo­raj najbolje karseda mirno sedeti in strmeti, pa če tudi samo iz skromnega sračjega gnezda. Važno je biti prisoten.

Bine Mlač

Naslovna stran: Jugovzhodna steno Campanile Bassa; foto: Tatjana Muc

Alpinistični razgledi – interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev

Izdaja: Komisija za alpinizem PZS

Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač; Člani: Milenko Arnejšek, Breda Čenč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik, France Malešič, Mojmir Štangelj in Miro Štebe.

Grafično oblikovanje: Nada Mlač (Iztok Šeme)

Naslov za naročnino: KA PZS – za A.R., Dvoržakova 9,1000 Ljubljana.

Naslov za pošiljanje člankov: Bine Mlač, Cesta 27. aprila 1, Ljubljana, tel.: 1213 250

Tisk: Tiskarna miGraf, Ljubljana    

Vsi rokopisi, fotografije in razni drugi materiali, primerni za objavo v Alpinističnih razgledih, so dobrodošli. Zaželjeno je, da je na kuverti podan naslov pošiljatelja, da bomo lahko materiale vrnili. Fotografije naj bodo opremljene s podatki o kraju, času, motivu in z imenom ter priimkom avtorja posnetka. Teksti so lahko tudi na disketi (3,5″), shranjen kot tekst (.txt).

ISSN-1318-0754 Na podlagi zakona o prometnem davku (Ur. list št. 4/92) daje Ministrstvo za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Alpine Association of Slovenia, Dvoržakova 9, Ljubljana, št.: JP/jr TAJ/0561 z dne 21. 2.1992, mnenje, da se štejejo publikacije Planinski vest­nik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med proizvode informativnega značaja iz 13. točke tarifne številke 3, za katere se plačuje davek od prometa proizvodov po stopnji 5%.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja