VSEBINA
02 Uvodnik
03 BINE MLAČ Iz minulih časov – Alexsander Burgener (1845 -1910):
Neka poledenela prečnica po polički v grebenu Finsteraarhorna pa je
nosila pohujšljivo ime »kurba« Lidia. Vsak angleški vodenec se je pri
takem načinu izražanja vodnika Burgenerja verjetno takoj zgrozil …
10 CIRIL VELKOVRH V okolici Kamniškega sedla. Ob tej uri sem ugotovil, da ni zdravilo za dolinske težave, če greš sam v gore.
11 Messner – goroholik?
»Ne, alpinist ne premaguje ničesar. Pri plezanju izgubim občutek za čas,
prostor pa se zdi, kakor bi rasel. Pogosto se mi dozdeva, da na vrhu
sploh ne vem, kje sem.«
12 MIRE STEINBUCH Cordillera Real v Bolivijskih Andih
18 Iz zimzelenih logov organizacije
19 priredila LARISA POGRAJC Ogrevanje pred plezanjem
20 MARJAN ŽIBERNA Problem telesne priprave pri gornikih
24 prevedla BREDA ČINČ – JUHANT Materinstvo – krivo za vse? Del Goodey se pogovarja s tremi mamami, ki so se v različni meri posvetile plezanju.
27 BINE MLAČ V šolskem svetu ledeniških razpok
32 priredil PAVLE ŠEGULA Plezalni pasovi. Življenjska doba plezalnega pasu je največ pet let. Glede na pogostost in način obremenitve, se doba uporabnosti pasu lahko zmanjša celo na eno samo enkratno uporabo.
33 Pregled in ocena alpinistične sezone 1996
35 Plan Komisije za alpinizem za 1997
36 Pisma bralcev
38 FRANCE MALEŠIČ Kronika smrtnih nesreč v gorah
UVODNIK
Dolgo časa sem premišljeval, v kakšni smeri naj se napotim glede spreminjanja Razgledov. O tem sem že večkrat pisal. Zdaj smo na tem, da kakšno stvar spremenimo, čeravno nove rubrike še naprej ostajajo odprto vprašanje: kako jih oživeti ali bolje, kako jih vzdrževati, da ne usahnejo čez noč?
Eden večjih očitkov bralcev Razgledov je bila tako imenovana info stran, ki v polnem sijaju terja kar precej telefonarjenja, »nadlegovanja« šefov določenih komisij in podkomisij, mukotrpne obdelave nečitljivih rokopisov in podobno. Kakorkoli že, kocka mi je izpadla iz rok. Pogumno sem se odločil, da urednikovanju Razgledov primaknem še kakih 200 ur dobrovoljnega dela za vsaka dva tekoča meseca. Ni druge.
Stvari je treba spremeniti ali karseda hitro oditi, ker se navček že oglaša.
V to tveganje se kot nekakšen urednik pravkar podajam, pa kar bo, bo. Morda mi celo rata, kajti v glavi imam še dolgo vrsto drugih rubrik. Torej, ko ena zaživi, se bom lotil druge. Vendar kljub temu, s čimer se že vnaprej hvalim, bi bil vesel, če bi mi nekateri posamezniki po »službeni« dolžnosti le skušali pomagat. Načelniki (pod)komisij podvizajte se! Bodite kratki, jedrnati in brez baroka! Rubrike so vaše! Tudi ocvirkov se ne bom branil, čeprav niso zdravi. Seveda diskete vam bom vračal hitreje kot doslej, zgolj popisanih papirjev se tudi ne bom branil. Samo da se stvari začnejo premikati. V kratkem si uredim še elektronsko pošto, ki jo imam sicer že dolgo časa, samo nimam časa … a se ga bo že našlo tudi za to.
Skozi novo info rubriko, bom pokril tudi področje knjig. Če se spomnite to sem omenil nekaj številk nazaj. Skrajnji čas je, da se izkažem(o). Kako bo s humorjem pa resnici na ljubo ne vem. Sicer bi lahko prispeval kakih svojih 40 anekdot in krajših zgodbic, vendar tako pisanje nima nobenega smisla. Na koncu bi se znalo izkazati, da imam samo še jaz nekakšen kilav smisel za humor. Priznam, razpis ni bil dobro zastavljen, no čas bo pokazal, kako je z našimi ustvarjalnimi »potenciali«. Vprašanje je, če se je od ustanovitve TK Skale leta 1921 sploh kaj šaljivega zgodilo. Avstrijec Karl Lukan je na primer zbiral alpinistični humor dobrih 12 let in ga je spravil v komaj dostojno tanjšo knjižico. Zato se splača čakat. V primeru, da se Razgledi obdržijo na površju, prvi humor v pismeni obliki pričakujem šele čez dve leti. Ni pa rečeno, da bo imel bogato žetev že kakšen drugi urednik. To so stvari, ki se odvijajo počasi in terjajo pri avtorjih daljši razmislek. Drugače povedano, razpis je še vedno aktualen. Ne izključujem pa možnosti, da se zadnjih sedem desetletij na področju humorja ni ničesar takega zgodilo.
Bine Mlač
Naslovna stran: Courchevel (foto: Janez Jeglič)
Zadnja stran: Smučarski utrinki (foto: Drejc Karničar)
Alpinistični razgledi – Interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, 1000 Ljubljana.
Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač; Grafično oblikovanje: Iztok Šeme;
Člani: Milenko Arnejšek, Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik, France Malešič, Mojmir Štangelj in Miro Štebe. Drugi sodelavci: Mire Steinbuch, Ciril Velkavrh, Marjan Žiberna, Tone Škarja, Tomaž Vrhovec, Pavle Šegula.
Tiskarna: miGraf, grafične storitve, Stegne 11, Ljubljana
Na podlagi zakona o prometnem davku (Ur. list št. 4/92) daje Ministrstvo za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Alpine Association of Slovenia, Dvoržakova 9, Ljubljana, št.: JP/jr TAJ/0561 z dno 21.2.1992 mnenje, da se štejejo publikacije Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med proizvode informativnega značaja iz 13. točke tarifne številke 3, za katere se plačuje davek od prometa proizvodov po stopnji 5 %.