VSEBINA
3 Uvodni raztežaj
4 Naše slike
5 Veliki pionirji alpinizma (III. del)
7 Kaj je smisel in kje so meje alpinizma?
8 Misel
9 Razmišljanje o sedmi stopnji
10 Razmišljanje mlajšega – neposredno prisotnega v novem valu
14 Piz Badile (III. del)
16 Izplača se uganiti
16 Ob alpinistični literaturi 1979
19 Novi vzponi – Kompotela
21 Pogled nazaj v leto 1979
24 Varovanje s polovičnim bičevim vozlom
26 Plezanje z derezami
28 Obisk na Vršiču
UVODNI RAZTEŽAJ V LETO 1980
Riba smrdi pri glavi, čistiti pa jo začnemo pri repu. Ribe baje vsebujejo veliko fosforja, ta pa dobro deluje na spomin. Jejte puste ribe, če ne zaradi drugega, potem vsaj zato, ker ne redijo.
Kakorkoli, vrnimo se rajši nazaj v preostali planinski raj, v še prvobitno naravo. Človek se je moral naravi najprej podrejati, če je hotel kaj dobiti od nje, potom je začel znjo sodelovati, jo izkoriščati in postal, oborožen z vrhunsko tehniko, do nje agresiven.
Stari fotri so uporabljali vojaške okovanke, konopljenko, kroparje, zadnji modni krik je bila lesena zagozda iz akacije. Namesto specialnih treningov so trdo delali, pa tudi niso pogrešali danes vse bolj izumirajočih pranagonov svojih pradedov. Divji lovec tam v Trenti, sestradan tudi po več dni, je med zalezovanjem gamsov pogosti mimogrede preplezal kakšno plat VI. stopnje. Spodaj v dolini ga je čakalo le kakšnih sedem lačnih ust.
Snežni mož Willi Welzenbach (ne Willo! ) je rad bral Goetheja, Schilerja in Heineja (leta 1933 prepovedanega). Čeprav je bil tedaj neozdravljivo bolan, ni nikdar črhnil o svoji bolezni, Njegove lavinološke raziskave so še danes dragocene pri gradnji cest. Njegova največja strast je bil strm sneg in led. Pogosto je govoril »ko bodo nekoč mladi ponavljali naše smeri, se nam bodo smejali.«
Hias Rebitsch, katerega mati je bila Idrijčanka, je pred in po II. svetovni vojni preplezal vse živo v Vzhodnih Alpah. Samo na repu njegove aktivnosti je več kot 360 prvih ponovitev še »toplih’« smeri. Nedolgo tega je trezno in resno rekel: »Punk (alpinistični) generaciji rad prisluhnem, saj smo mi njihovi, oni so pa naši (od nekod znana fraza, a ne?).«
Izkušnja nas uči, da avtobus dvakrat hitreje vozi, kadar za njim tečemo, kot tedaj, ko v njem sedimo.
Bine Mlač
ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 3. januar 1980, interno glasilo komisije za alpinizem pri Planinski zvezi Slovenije, Dvoržakova 9. 61000 Ljubljana.
To številko so pripravili:
Janez Bizjak, Ciril Debeljak, Stane Klemenc, Zvone Korenčan, Vido Kregar, Rajmond Kovač, France Malešič, Drago Metljak, Bine in Nada Mlač, Franci Savenc, Marko Šurc, Jure Ulčar in Milan Vošank, Lado Vidmar, Janez Marinčič.