Alpinistični razgledi 25/1987

IZ VSEBINE

5    Športno plezanje se mi zdi najlepše

12  Veliki pionirji alpinizma

17  O naši plezalski etiki

18  O tehničnem plezanju

19  Kako izboljšati kategorizacijo

21  Ožuljeni prsti

23  Liki, dosežki, vrednote

27  Pri Elici in Emilu Vehar

28  Ameriški prevrat

33  Stene, smeri

35  Ledno plezanje na Norveškem  

39  Dolg dan v marcu

41  O vrveh

47  Domače vrvi

48  Kevlar

51  Plezalna čelada

55  Domače večnamenske palice

SREČANJE V PAKLENICI

Pozimi leta 1968 je baronica Felicitas von Reznicek organizirala v švicarskem Engelbergu srečanje, katerega naj bi se udeležile alpinistke vseh evropskih držav. Alpinistke so bile tedaj v dokaj podrejenem položaju in jim je to srečanje nedvomno veliko pomenilo. Ta teden dni v gorah je dal povod za ustanovitev mednarodnega združenja Rendez-Vous Haute Montagnes (RHM). Posebna pozornost in tudi denarni fond je namenjena za alpinistke iz vzhodnoevropskih držav, za katere je znano, da zaradi političnih okoliščin zelo težko potujejo v tujino. Za marsikatero je tako to srečanje skoraj edina priložnost za obisk Dolomitov, Alp (ali Paklenice!). Da pa tudi povabilo ne zadostuje, dokazuje letošnji obisk Poljakov, ženskega srečanja se je udeležila ena sama plezalka v spremstvu šestih »kavalirjev«, pa še za njo je kazalo, da so jo vzeli s seboj zaradi lepšega videza. Verjetno se je tega srečanja želela udeležiti še katera Poljakinja …

Srečanje je vsako leto v drugi državi. Tako je bilo že pred leti v Kranjski   gori, lani v francoskem Freyssinieresu pa smo si udeleženke izbrale Paklenico.

Paklenica je nekakšno logično nadaljevanje težnje, da bi se srečanje počasi prestavilo iz visokogorja v nižje gore (Bolgarija 83, Grimsel 84, Gran Sasso 85, Freeyssinieres 86). Srečanja v visokogorju so se izkazala za neprimerna, saj je zaradi (tudi) večdnevnih tur družabni del srečanja trpel. Poudarek pa je ravno na družabnosti in šele nato na plezanju. Ni lepšega, kakor po letu ali dveh srečati prijateljico in se nato z njo srečati v enem tednu dvakrat po pet minut …

Po mnenju udeleženk je bilo letošnje srečanje v Paklenici eno izmed najboljših doslej. Odgovor zakaj, je enostaven. Čez dan smo dobro plezale, zvečer pa »žurale«. Tudi plezalni del srečanja je bil »na nivoju«, kar pove dejstvo, da so dekleta splezala vrsto težkih smeri. To tudi dokazuje velik napredek v ženskem alpinizmu v zadnjih letih, ki mu vse hitreje sledijo tudi naša dekleta. Starejše udeleženke so se navduševale nad številnimi lažjimi smermi, nad izleti na Plitvička jezera in Tulove grede, Angležinje pa so vsak dan pridno izkoriščale izredno primerne terene za tek čez drn in strn.

Potrebno pa je poudariti dejstvo, da je k prijetnem vzdušju največ pripomogla prav okolica sama, zato vprašanje kako naprej, sploh ni neumestno. Udeležba na srečanjih je iz leta v leto bolj različna, redne udeleženke so vedno bolj v manjšini. Vse več deklet se za srečanje odloči predvsem, če je kraj srečanja plezalsko zanimiv. V Paklenici je bilo približno 80 udeleženk iz 10 držav (ponavadi se takih srečanj udeleži 30 do 40 deklet).

Srečanja RHM so svoj prvotni namen vsaj delno izgubila, saj se je tudi položaj ženske v alpinizmu bistveno izboljšal, s tem pa se je tudi zmanjšala potreba po uveljavljanju. Želja po ohranjanju prijateljskih stikov pa je ostala. Zato se bodo srečanja verjetno nadaljevala v tem duhu.

V bodoče bi bilo dobro, da bi se naša dekleta podobnih mednarodnih srečanj udeleževala bolj številčno in se ne obremenjevala s tem, da bo tam mogoče tudi katera boljša od njih.

 Ines Božič

ALPINISTIČNI RAZGLEDI, številka 25 interno glasilo slovenskih alpini­stov, ureja uredniški odbor, glavni urednik Zoran Gaborovič, odgovorni urednik France Malešič, izdajatelj­ski svet Komisija za alpinizem PZS.

Prispevke pošiljajte na naslov: Planinska zveza Slovenije, Alpini­stični razgledi, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

25. številko so pripravili: Milenko Arnejšek, Ines Božič, Vojko Bučer, Zoran Gaborovič, Betka Galičič, Tone Golnar, Boštjan Griljc, Lidija Honzak, Janko Humar, Dušan Jelinčič, Zvone Korenčan, Silvo Karo, Pavle Kozjek, Edo Kozorog, Vlasta Kunaver, Ksenija Lenarčič, Mir­ko Lindič, France Malešič, Janez Marinčič, Bine Mlač, Tomaž Plani­na, Srečo Rehberger, Aleš Rotar, Mojmir Štangelj, Miro Štebe, Ma­tej Šurc, Srečo Trunkelj, Ivo Valič, Janez Vozelj in Brane Žorž.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja