Alpinistični razgledi 21/1985

VSEBINA

5    Veliki pionirji alpinizma (21. del)

11  Liki, dosežki in vrednote alpinizma

15  Pogovori o gorniškem filmu

21  Četrti prispevek k slovenski blaznosti

24  Med nebom in zemljo

27  Spet o prostih ponovitvah

29  Zgodovina lednega plezanja

34  Novi vzponi

38  Pregled poročil AO 1983

42  Pregledi tujih revij

45  Zanimivo je vedeti

46  Daljinsko zajemanje in ste­reometrija v alpinizmu

48  Dvojna, vzporedna vrv

KRIZA INFORMACIJ

Dobro informiranje je v mnogočem po­goj za dobro delovanje organizacije, sistema ali kakšne druge organizira­ne celote. Od tega, kako se med sabo obveščamo – predvsem so tu pomembni kakovost, dostopnost in hitrost pretoka informacij – je odvisno ali bo naše delo dobro ali bo samo bleda senca tistega, kar smo sposobni sto­riti.

Kako je s tem v naši planinski orga­nizaciji? Ugotovitev: Do sedaj je nekako še šlo, a voz že hudo škrip­lje. Nekaj dejstev: Alpinistične no­vice v Delu so izgubile svojega dol­goletnega urednika. Preobremenjenost naveličanost in prazne obljube mar­sikaterih so glavni vzroki – vse to je moral ugotoviti sam. Poslovil se je tudi večletni urednik Novic iz planinskega in alpinističnega sveta na radiu. Planinski vestnik, star in betežen 90-letnik (nehote se vsiljuje primerjava z dinozavri, ki so izumrli, ker se niso dovolj hitro prilagodili razmeram, vseeno pa so živeli 82 milijonov let) že nekaj časa najeda kriza kakovosti in brez korenite spremembe bo težko splezal iz nje. Ob delu planinske knjižnice in storijah okrog nje gre človeku na jok. Med dobro informativno-dokumentacijsko službo in utopijo skoraj ni razlike. In nazadnje, a ne na koncu, tudi Alpinistični razgledi so v krizi, ki se navzven kaže v vse daljših razmikih med izidi posameznih številk, navznoter pa v upadu začetne zagnanosti in pomanjkanju časa zaradi obilice dela. No, vsaj Obvestila PZS služijo svojemu namenu.

Planinsko obveščanje skratka preživlja krizo, ki je deloma kriza lju­di in novih idej, kakor tudi posledica nenačrtnega razvoja v prej­šnjih letih, začinjena še s pomanjkanjem denarja, ki je včasih z la­hkoto razrešil vse probleme. A malhe so danes, žal, prazne in tu se ne da kaj dosti storiti.

Amatersko delo, pomešano z zagnanostjo in dobro voljo, je doslej da­jalo zadovoljive rezultate, a prišel je čas, ko bo treba naše delovne metode temeljito razčleniti in poiskati boljše rešitve za prihodnje dela. A ne samo na papirju! Neumno se namreč sliši, da se v isti hi­ši eno glasilo sooča s pomanjkanjem in celo upadanjem naročnikov v zadnjih petih letih, drugo pa se jih otepa z vsemi štirimi, ker eno­stavno ne zmore zadovoljiti povpraševanja. To je samo en primer, ki najbolj bode v oči, koliko pa je še takšnih, ki so širšemu članstvu skriti, a niso nepomembni.

Vzroka za pretirano črnogledost še ni, skrajni čas pa je, da se vo­dilni možje v planinski organizaciji oziroma tisti, ki jim problema­tika, obveščanja ni nezanimiva, sestanejo, rečejo kakšno pametno in kronajo svoje lepe besede in sladke obljube tudi z otipljivimi de­janji.

Ivan Štornik

ALPINISTIČNI RAZGLEDI, številka 21, interno glasilo slovenskih alpi­nistov. Prispevke pošiljajte na naslov Planinska sveža Slovenije, Alpinistični razgledi, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

21. številko so pripravili: Bogdan Biščak, Janez Bizjak, Rihard Bu­čar, Vojko Bučer, Danilo Cedilnik, Roman Cerar, Dušan Jelinčič, Tomo Jeseničnik, Silvo Karo, Frane Kemperle, Irena Komprej, Edo Kozorog, Matevž Lenarčič, Mojmir Štangelj, Ivan Štornik, Darinka Madjanovič, France Malešič, Nada in Bine Mlač, Niko Škrabanja, Peter Ščetinin, Janez Vozel, Stanko Mihev, Ivan Nemanič, Igor Radovič, Aleš Rotar, Helena Ružič, Franci Savenc in Ksenija Lenarčič.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja