Alpinistični razgledi 15/1982

VSEBINA

5    Veliki pionirji alpinizma (XV. del)

11  O imenoslovju v Julijcih

14  Nekaj kupljenih in pridela­nih misli

18  Grandes Jorasses (VI. del)

20  Nove smeri

23  Velike stene Bosne in Herce­govine (II. del)

25  Slovensko alpinistično smu­čarsko prvenstvo 82

25  Tabor ENSA v Dauphineji

28  Mednarodno srečanje alpinistk

29  Tekmovanje v skalolazenju

32  Ženska odprava Pamir 82

36  Opisovanje alpinističnih tur (IV. del)

41  Še o izboru za Lotse 81

Prispevek za pod zob časa

Uvodna prazna fraza: spet je 365 dni naokrog. Leto je marsikaj da­lo, odvzelo, naplavilo, pustilo od­prto in nedorečeno. Ostaja nam ogledalo časa, ki stoji za nami in pred nami. Treba bo kupiti novi me­rilec časa, dobri stari gregorijanski koledar, ki je lani praznoval 400-letnico.

O času so pisali in še pišemo; o minulih časih, o časih, v katerih živimo, in časih, ki prihajajo. Bo­do sivi, mračni ali rožnati? Kakor za koga. Mnogo časa je preteklo, odkar je leta 400 indijski pesnik Vjasa v Mahabharati zapisal:

Čas je buden, ko vse spi,

čas stoji pokonci, ko vse pade,

čas vse zaobjame in ne more biti zaobjet,

»bil«, »je« in »bo« so otroci časa.

O, razum, bodi priča, bodi buden.

Čas je s svojim »dokazom sile« in »silo dokazov« spravil pod rušo 60.000.000.000 ljudi, še vedno pa ostaja vprašanje, od kod prihajamo, kaj   smo in kam gremo.

Albert Einstein, oče relativnostne teorije, je v jeseni življenja de­jal: »Tudi sam verjamem, da je med najmočnejšimi pobudami, zaradi ka­terih se ljudje poglabljajo v umetnost in znanost, beg pred vsakda­njim bolestno okrutnim življenjem ter utesnjenostjo spremenljivih že­lja. To pobudo oziroma preboj preko osebnih meja v svet objektivnega opazovanja in razumevanja lahko primerjamo s hrepenenjem ljudi iz buč­nih, prenatrpanih mest, ki beže v samotne gore, za katere se zdi, da so ustvarjene za večnost. Med vsemi občutki je skrivnostnost najlep­ša.«

Večnost, neskončnost, obkrožajoče vesolje in meje človeškega uma. Tam na pragu samotnega visokogorskega bivaka, ko se s prvim mrakom priž­gejo nebeške lučke – ki so pravzaprav ugasnile že pred milijardami let – in se začne igriva sapica pogovarjati z robovi in vogali male gorske hiške, nastopi čas tišine, breztežnosti duše in srca. Šele te­daj izveš, kako blizu si zadnjim svetiščem Turgenjeva, kjer šepeta le tišina, poslednjim oazam miru in spokojnosti.

Nimaš časa? Ne, nimam časa! Dan za dnem. Zapoved časa, v katerem živimo, je: Čas je denar! Vseeno prisluhni znanemu prepiru.

Faust: »Saj sam delaš tisto, kar te preseneča, kar obožuješ, pri čemer mogoče strmiš in kar ti mogoče vzbuja sovražne občutke.«

Mefisto: »Lahko bi človek živel še za silo, pa pamet, luč sveta ima v darilo!«

Bine Mlač

ALPINISTIČNI RAZGLEDI, številka 15, interno glasilo slovenskih alpi­nistov. Prispevke pošiljajte na naslov: Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana. Petnajsto številko so pripravili: Jani Bele, Ines Božič, Vojko Bučer, Roman Cerar, Marko Fabčič, Marija Frantar, Vlado Zlatko Gantar, Lidija Honzak, Janko Humar, Franček Knez, Aleksander Kogovšek, Marko Kragelj, Marjan Kregar, Bojan Leskošek, France Malešič, Janez Marinčič, Peter Markič, Nada in Bine Mlač, Lidija Painkiher, Bojan Pollak, Helena Ružič, Franci Savenc, Ivan Štornik, Andrej Štremfelj,  Dušan Vodeb in Nejc Zaplotnik ter Slobodan Žalica.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja