Alpinistični razgledi 10/1981

Vsebina

3    Deseti raztežaj

5    Veliki pionirji alpinizma (X. del)

9    Solovzponom ob rob

10  Bonatti – Moje gore

11  Grandes Jorasses (I. del)

13  Nekaj opomb k članku o pra­vopisnih, izrazoslovnih in drugih problemih    

      planinske­ga pisanja

15  Novi vzponi

18  Romunija 1980

20  Nove smeri v Pale di San Martino

26  Tuje novice

27  Pripombe in dopolnila

28  Odmev na dinamično varovan­je z ABA zavoro

29  Še nekaj tehničnih novosti

31  Ne kupujte cepin-kladiva

32  Vzponi jugoslovanskih alpi­nistov v Franciji

Deseti raztežaj

Novoletne smrečice še ne odvrzimo ta hip, saj bomo gotovo odkrili pod njo še kaj pisanih daril traj­nejše vrednosti.

Te dni berem nekaj lažjega oziroma kanadskega popfilozofa in popsociologa Marshalla McLuhana (zelo gla­sen in tudi zelo sporen mislec, ki se je posvetil javnim občilom in občevanju, umrl pa je med letošnji­mi novoletnimi prazniki), ki pravi: »Če revija ali specializirani časo­pis do svoje desete številke uspeva in raste, se bo to dogajalo tudi na­prej do številke enaintrideset, potem pa resno razmislite, ali niste že dolgočasni.«

Torej je nujno potrebno ukrepati. Za začetek ne bi bilo odveč, če bi uvodnike pisali načelniki alpini­stičnih odsekov po abecednem ali kakšnem drugem vrstnem redu. Nekoč smo se bolj potihem menili, da uredniki Alpinističnih razgledov ne bomo neposredno posegali v kri­tike in polemike; kvečjemu jih bo­mo usmerjali in dolivali vodo za gašenje ali pa njihovo rast. Sedaj pa pustimo dolgoveznost in povejmo rajši kaj lažjega, kakšno splošno veljavno šaljivo resnico, uporabno vsaj za nekaj tisoč let. Mlajši lahko v tem novem letu uporabijo tole misel: »Generacija, ki odhaja, je ječar prihajajoče. Generacija, ki prihaja bo ječo preuredila v vikend.« Čudim se, da je starejši nočejo razumeti, mlajši pa je ne razumejo. Ali pa …?

Zato rajši preprosta anekdota. Nek raztresen novinar je nekoč intervjuval očeta relativnostne teorije: »Kako delate? Ali nam la­hko kaj poveste o tem?« Einstein je odgovoril zelo nedoločeno. Rekel je: »Pa saj ne vem … Zjutraj grem na sprehod …« »Aha«, je pri­pomnil novinar, zanimivo. »Gotovo imate pri sebi zvezek, kamor zapi­šete ideje, ki vam padejo v gla­vo.« »Ne«, je odkimal Einstein. »Ne zapisujete novih idej?!« je za­prepadeno vprašal novinar. »No, saj veste, nove ideje so zelo redke …«

Čas je da končam in se tudi sam ne­koliko posujem s pepelom. V član­kih, ki sem jih napisal, je bilo 53 napak vseh vrst, zato se opraviču­jem. Vsi grešimo in delamo napake. Tako jih je prevajalec Bonattijeve knjige Moje gore zagrešil kar 116 od »golih nog« naprej. Ni lepo od uvodničarja, če ne na­redi uporabnega zaključka. Zato še dvoje misli in nasvet glede smrečice. Prva misel: pogosto se nam zmagovalci povzpnejo na glavo, namesto na zmagovalni oder. Druga: najdlje se držijo na površju tisti s praznimi glavami. Glede smrečice pa je tako: če je med branjem za­čela brsteti, potrgajte svetlozelene vejice, jih dajte v kozarec in posujte s sladkorjem. Uporabite pro­ti prehladu, s smrečico pa se se­grejte, da se ne prehladite.

Bine Mlač

ALPINISTIČNI RAZGLEDI, številka 10, januar-februar 1981, interno glasilo slovenskih alpinistov.

Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9 6100 Ljubljana.

Deseto številko so pripravili; Ines Božič, Jože Brezavšček, Vojko Bučer, Andrej Dernikovič, Lidija Honzak, Zvone Korenčan, Matjaž Lenassi, France Malešič, Janez Marinčič, Nada in Bine Mlač, Tine Orel, Bojan Pollak, Franci Savenc, Andrej Škafar, Franc Vidic, Jane Volkar.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja