Sestanek KKA
V soboto je bil v Zagrebu sestanek predstavnikov republiških ter pokrajinskih komisij za alpinizem (koordinacijska komisija za alpinizem PZJ), ki so se ga udeležile vse delegacije z izjemo zastopnika PS Kosovo. Sestanek so že dolgo pripravljali, izzvenel pa je izredno uspešno, tako da so bili vsi zadovoljni. Pri pregledu aktivnosti so ugotovili, da je največ (40) alpinističnih kolektivov v Sloveniji, kjer je okoli 850 članov, ki so lani opravili blizu 7200 vzponov. Na drugem mestu je Hrvaška z 9 kolektivi in skoraj 650 člani. Potem slede Bosna in Hercegovina (5 AS, 60 članov), Vojvodina (3-4 AS), Srbija (2 AO, 67 članov in 3 AS v zametku) itd. Pomanjkljivi so podatki za Makedonijo, kjer sta, kot kaže, dva alpinistična odseka (oba v Skopju!), nejasno je tudi, kako je v Črni gori (okoli 20 članov, v glavnem združenih v okviru postaj GRS), nihče pa tudi ni mogel posredovati podatkov za Kosovo, kjer je AS le v Peči.
Vsi udeleženci so zlasti poudarili potrebo po enotni vzgojni politiki in prav zato bodo sestanki poslej tudi jeseni, da bi bilo mogoče redneje pregledovati novosti in se obenem dogovarjati za skupne akcije (enoten koledar). Dogovorili so se tudi o kategorizaciji, ki je potrebna zaradi financiranja, toda sistem bo potrebno še dodelati. Pripraviti bo potrebno tudi pravilnik o nazivih (bistvo je zajeto že v alpinističnem pravilniku) in novi »alpinistični adresar«, pa še marsikaj, kar bodo KA predlagale po posvetu s svojimi člani. Sestanek je v odsotnosti predsednika KKA vodil načelnik slovenske KA Tone Sazonov.
12 dni v Vratih
Češkoslovaški alpinisti (2 iz HO Plzen in 2 iz HO Slavija – Olomuc) so prišli k nam 8. t. m. in se še istega dne nastanili v karavli poleg Aljaževega doma. Takoj naslednji dan so odšli pod steno, 10. in 11. t. m. (pred sneženjem) pa so Peternelovismeri preplezali okoli 6 dolžin vrvi. Toda po hudem bivaku (plazovi . . .) so 12. t. m. morali dobesedno pobegniti iz stene in v njej pustiti vso opremo. Šele v torek, 17. t. m. so lahko zopet odšli v steno, toda iz nje so uspeli rešiti le del opreme. Ker pa ni bilo več vredno čakati, so naslednjega dne odšli v Mojstrano (do katere so gazili kar osem url), v petek pa prek Zagreba v domovino.
Kavkaz 76
Organizator letošnje alpinistične odprave v Kavkaz so mariborski alpinisti, ki bodo v njej tudi najštevilneje zastopani. Za razliko od lanske in predlanske, bo letošnja štela le 10 članov, zato pa bodo v SSSR ostali kar mesec dni (25. junija do 24. julija). Sovjetski alpinisti, člani Špartaka iz Petropavlovskega na Kamčatki (15 po številu) pa bodo pri nas od 10. do 30. avgusta. Vodja naše letošnje odprave »Kavkaz 76« bo Danilo Škerbinek, njegov pomočnik Borislav Jeržabek, v ekipi pa bo še pet članov AO Kozjak, dva člana AO Celje ter eden iz AO Slovenj Gradec. Cilj odprave bo skupina Bezengi, ki spada alpinistično prav gotovo med najbolj zanimiva področja na Kavkazu. Kljub temu pa je na nek način vseeno škoda prvotnega cilja —Dombaj v Zahodnem Kavkazu, saj je našim alpinistom povsem neznan.
Alpinistična šola
Vodstvo alpinistične šole AO Ljubljana-matica vabi danes zvečer ob 19.30 na predavanje Borisa Erjavca — planinska oprema. Predavanje bo v odsekovnih prostorih na Židovski stezi 2.
V prostorih Akademskega AO pa bo danes zvečer predaval Jošt Razinger o hribovski terminologiji. Pred predavanjem (ob 20. uri) pa bo še sestanek AAO. Predavanje in sestanek bosta v sejni dvorani na Trgu svobode 1.
Končno tudi Moyano
Club Andino Bariloche je 2. t. m prejel telegram, da je odprava, katere pokrovitelj je bil klub, srečno dosegla vrh Cerro Moyano v predelu med jezeroma Viedma in Argentino. V odpravi so bili znani argentinski plezalci kot Guillermo Vieiro, Hector Guinas, Mario Serrano, Luciano Pera, Juan Pablo Nicola, vodil pa jo je naš rojak Jure Skvarča.
Sicer pa imata brata Skvarča največ zaslug za raziskovanje omenjenega predela. V zadnjih letih sta tu opravila kak poldrugi ducat prvenstvenih vzponov (večinoma tudi prvih pristopov), med katerimi izstopata Cerro Norte in Cerro Moyano. Prvega sta zmogla (po več poskusih) leta 1970, potem pa se je Jure povsem posvetil Moyanu. Že lani je skupaj s Serranom praktično našel možen prehod, letos pa je bila odprava kronana tudi z vrhom.
Izvedeli smo tudi za uspeh severnoameriške odprave. Ta je kljub slabemu vremenu, ki je letos v Patagoniji, opravila prvenstveni vzpon (drugi pristop) na Cuerno del Paine. Ta vrh sta leta 1954 oblegala Tonček Pangerc ter Birger Lantschner, potem je poskusil še Bonington s tovariši, pa odnehal tam kot prva dva. Uspeli so šele Čilenci leta 1968.
Poskus v Druju
Znani francoski alpinist Rene Desmaison je v navezi z Robertom Flematyem in Jeanom Afanasijevim zaman poskušal opraviti prvi zimski vzpon po »direttissimi« v Druju. Sredi neprijetnega (visečega) bivaka jih je presenetila burja, potem je Desmaison še zbolel in ni jim preostalo drugega, kot da so se spustili pod steno. Nekako v istem času pa so uspeli trije mladi alpinisti. Prvič pozimi so preplezali Contaminovo smer (južno rebro) v Velikem Druju.
Sporočilo z Lubnika
Dom na Lubniku bo zopet stalno odprt od 6. marca dalje in ne že od 28. t. m. kot so nekateri pomotoma javljali. PD Škofja Loka prosi vse obiskovalce, da to upoštevajo.
Vselej na Stolu
Med več kot 3000 udeleženci 11. spominskega pohoda na Stol pod pokroviteljstvom Dela, so bili tudi takšni, ki doslej niso manjkali še nikoli. Jože Dermgart iz Gozd Martuljka in Stane Škrabar iz Ljubljane sta bila na pohodu že enajstič, prav tako pa tudi ekipa graničarske karavle »Matija Verdnik« iz Most. Desetič so bili na pohodu med drugimi tudi Noč, Mulej, Celestina in tudi Franc Konobelj-Slovenko (na sliki), ki je bil pred 34 leti eden izmed udeležencev bitke Cankarjevega bataljona pod Stolom. Franc Konobelj je tudi eden izmed organizatorjev in pobudnikov spominskega pohoda.
Organizatorji bi se radi zdaj še opravičili za tehnične težave, ki so nastale pri iskanju in vpisovanju podatkov v kartoteko, hkrati pa se želijo tudi zahvaliti vsem, ki so pomagali pri izvedbi pohoda: članom AO PD Jesenice ter sosednjih PD in GRS, pa še pripadnikom milice, ki so skupno omogočili uspeli 11. pohod na Stol.