Alpinistične novice 47/1973

Seznam prvenstvenih vzponov
Končano je razmnoževanje se­znamov vseh prvenstvenih in prvih vzponov, letnih in zimskih v Kamniških in Savinjskih Alpah, ki ga je pripravil France Malešič. Izkoristil je vse razpoložljive vire: kartoteko Akademske sekcije SPD, katero sta vodila Tarter in Vrhunc, vanjo pa so nekaj vzponov vpisali tudi še po vojni, dalje vse Planinske vestnike, objave v dnev­nem tisku, raznih vodnikih, ustna izročila in podobno. Gradiva se je nabralo kar za 31 gosto tipka­nih strani ali v številki – 447 letnih in 170 zimskih prvenstvenih vzponov.
Seznam bo služil do izida nove­ga plezalnega vodnika kot nekak­šen usmerjevalec, obenem pa želi komisija za alpinizem PZS z njim tudi vzpodbuditi vse AO pa tudi posameznike, da pobrskajo po svojih arhivih in sporoče pripombe. Kaj je napačno, kaj manjka in podobno, vse to naj bi sporo­čili pravočasno, da bo v vodniku čim manj napak.
Sezname bo KA PZS razposlala vsem AO (in tudi nekaterim posa­meznikom) skupaj z zapisnikom zadnje seje.

Mali plezalni vodnik
Ob 80-letnici PD Kamnik bo al­pinistični odsek izdal plezalni vodnik za okolico Korošice, ki ga je pripravil Bojan Pollak s sodelavci. Vodnik, katerega format je 9,5 X 14 cm, bo imel 50 strani (12 strani fotografij), opremljen pa bo s 30 skicami, zemljevidom in nekaj praznimi stranmi za beležke. Opo­zoriti velja tudi na to, da bo to naš prvi vodnik, ki bo imel poleg opisov še shematski prikaz smeri (po dogovoru UIAA), ki bodo ra­zen tega vrisane še v fotografije, tako da ga bodo lahko razumeli celo tujci. Če bo šlo vse po sreči, bodo prvi vodniki na razpolago že do letošnjega zbora alpinistov.

SPORTEX v Zagrebu
Na Zagrebškem velesejmu je od 18. t. m. (in bo do 24. t. m.) mednarodna razstava športne opreme, opreme za lov, ribolov in rekreacijo ali na kratko »Sportex«. Na njej v paviljonu 10 raz­stavlja tudi Slovenijašport iz Ljubljane, ki ima med drugim stalno na zalogi tudi že veliko gorniške opreme.

Poskus v Veliki Cini
V začetku tega meseca se je pod severno steno Velike Cine mudil eden naših najuspešnejših povoj­nih alpinistov Rado Kočevar in bil nehote priča rojevanju nove »superdirettissime«. Nekoliko levo od dosedanje (zimske superdirettissime) je opazil dva mlajša italijanska plezalca, ki sta (pet ur!) nadelovala prvo dolžino nove smeri, da bi lahko takoj, ko bo sneg skopnel, hitreje prišla do vrha. Da pa ju ne bi kdo prehitel, sta vse spodnje kline izbila. Vpraša­nje pa je, če bo njuna »rezervacija« tudi veljala?

Bivak pod Grintovcem
V nedeljo ponoči je novi bivak pod Grintovcem prvič nudil za­vetje in obenem dokaz, kako po­treben je bil. Tri Ljubljančanke so se skozi Gamsov skret povzpele na Skuto, med sestopom proti Kokrskemu sedlu pa jih je zaradi neugodnih snežnih razmer prehitela noč. Vrnile so se v bivak, kjer so jih v ponedeljek navsezgodaj našli člani GRS iz Kamnika. Po­vedale so, da so noč povsem nor­malno prespale, čeprav v bivaku ni odej, pokrite so bile le z bivak vrečo, ki jo iz previdnosti vedno nosijo s seboj. Vzrok, da se je akcija tako hitro končala – na veliko veselje reševalcev in reše­nih – pa je tudi v tem, da so planinke doma točno povedale, kam gredo in po kateri poti!

Poročila AO
Komisija za alpinizem je na zadnji seji podaljšala rok za od­dajo poročil o letošnji dejavnosti in sicer do 4. decembra. Obenem morajo odseki poslati tudi seznam vseh (z osebnimi podatki in vzponi v letošnji sezoni), ki jih predlagajo za nagrade in pohvale. O poro­čilih in priznanjih bo namreč razpravljal sestanek načelnikov AO, pripraviti pa je potrebno tudi pre­gled sezone za zbor alpinistov.

Priprave na zimo
V kranjskem AO se že nekaj časa intenzivno pripravljajo na zimo. Vsak ponedeljek ob 18.30 se zbi­rajo v telovadnici OŠ Lucijan Seljak, kjer načelnik Franci Šter in Marko Štremfelj vodita telovadbo za alpiniste, v soboto pa bodo imeli na koči na Gozdu pod Vrši­čem tudi sprejem v AO, na kate­rega čaka letos pet pripravnikov.

Novo iz AO Jesenice
Vodstvo AO Jesenice se vedno znova prizadeva, da bi v svoje vrste vključili čim več mladih in da bi jim dali kar najboljšo vzgo­jo. Poleg rednih sestankov (na vsakih 14 dni) bodo poslej imeli tudi posebna predavanja o prvi pomoči, tehniki plezanja in re­ševanja, poznavanju gorstev in drugem. Še naprej pa bodo orga­nizirali tudi predavanja, na katera bodo povabili naše priznane predavatelje – alpiniste. Razen tega pa želijo da bi – še predno bo za­padlo več snega – v najbolj po­gosto obiskovane bivake znosili dovolj kurjave in računajo, da jim bodo pri tem pomagali tudi drugi. Prva akcija bo to nedeljo, in sicer pri Mladinski koči v Martuljku in pri bivaku IV (pod Dolkovo špico).

Draga oprema
Načelnik komisije za alpinizem PZS Stane Belak je pred kratkim napravil izračun, koliko stane po­polna oprema, ki jo alpinist pri nas potrebuje za varno plezanje v zimskih in letnih razmerah. Pri­šel je do velike številke 13.000 din, ob kateri se upravičeno vpra­šamo: kdo to zmore? Odseki že nekaj časa ne morejo več svojim članom nuditi niti najnujneše opreme, vemo pa tudi da se z al­pinizmom največ ukvarjajo mladi, tisti, ki še niso v službi ali pa imajo plače začetnikov. Kako jim pomagati, je posebno vprašanje. Društva se že tako ubadajo z ved­no večjimi finančnimi problemi, Planinska zveza dobiva sredstev komaj za najosnovnejše akcije, ko­misija pa iz sklada za kvalitetni šport ne dobi niti toliko sredstev, da bi na leto lahko kompletno opremili dva plezalca. Ko govo­rimo o vedno večji kvaliteti in vsestranski pomembnosti našega alpinizma, pa se tega le redki za­vedajo.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja