Mitja Filipič: V teh deževnih dneh je bilo treba pobegniti v kakšno previsno steno, če voda še ni pricurljala skozi, ali pa iti nekam, kjer ni toliko deževalo. Tudi orodjarjenje je bilo ena izmed dobrih opcij sploh, ko je sneg pobelil gore in spomnil na to, da zima ni več daleč. Novic o takšnem ali drugačnem plezanju ni veliko. Na socialnih omrežjih je bilo moč zaslediti kakšen izlet v športnoplezalne smeri. Še najbližje alpinizmu je med objavljenimi dejavnostmi soliranje nad vodo, kar v teh dneh počne naš mladi alpinist Bor Levičnik na Majorki. Psihološki faktor, ko je morje deset ali več metrov pod nogami, podobno vpliva na plezanje, kot v alpinističnih smereh. Vendar kot omenja Bor, se plezalec sčasoma navadi na vse večje padce v vodo in učinkovitost plezalca se sčasoma poveča. November je tudi čas za urejanje birokracije in za predavanja, srečanja, učenje in podobne zadeve. Alpinistični odseki nadaljujejo oz. začenjajo z alpinističnimi šolami. Počasi bo potrebno začeti oddajati sezname vzponov za registracijo alpinističnih odsekov in njih članov, prav tako pa je še vedno možno izpolniti in poslati obrazce za kategorizacijo pri Olimpijskem komiteju. Rok je 10. november. Trenutno je kategoriziranih šestnajst alpinistov v mednarodnem razredu in šest alpinistov v državnem razredu. V mednarodnem razredu so: Aleš Česen, Tine Cuder, Andrej Jež, Anja Petek, Blaž Karner, Matevž Štular, Nejc Marčič, Bor Levičnik, Gašper Pintar, Krištof Frelih, Luka Lindič, Luka Stražar, Luka Krajnc, Matija Volontar, Sara Jaklič in Žiga Oražem. V državnem razredu so: Andraž Šparovec, Lara Nikolič, Marija Šorl, Mojca Krajnc, Urban Ažman in Katarina Rogelj.
Izleti v obdobju praznikov
Na spletni strani AO Jesenice je Peter Ramuš pripravil kratko reportažo o plezanju v Benečiji, natančneje v italijanski provinci Padova. Tam se nahajajo hribi imenovani Colli Euganei, ki popestrijo neskončno beneško ravnino. Za plezalce se njihova vrednost pokaže šele od blizu, saj eden od hribov, imenovan Rocca Pendice, ponuja zanimive do nekaj čez sto metrov visoke stene. Hribovje gradi čvrsti trahit, ki je vulkanskega izvora. Plezanje je zato, vsaj za nas apnenca vajene plezalce, eksotično in nevsakdanje. Smeri večinoma zahtevajo obvladovanje plošč in poči, po Petrovi izkušnji podlahti trpijo manj od drugih delov telesa.
Predpretekli vikend sta Patricija Verdev in Robert Skumavc obiskala Gorski Kotar na Hrvaškem, kjer sta plezala v stenah tisočaka Kleka. 28. oktobra sta preplezala smer Omladinska (V+/IV, 120 m), ki poteka po lepih zajedah. Smer je dobro opremljena s svedrovci. Naslednji dan sta preplezala še smer Glava (V+, A0, 120 m). V športnopleplezalnem vodniku nosi smer oceno 5b, v starem vodniku pa je najtežji raztežaj nosil oceno VI-, A1. Za prosti vzpon zahteva smer od plezalcev dobro obvladovanje višjih ocen od omenjene v športnoplezalnem vodniku.
Srečno!