Akademska A
Danes zvečer ob 20. uri se bo v prostorih Akademskega planinskega društva (Trg revolucije l/I) začela redna alpinistična šola, ki bo trajala vse leto. V jesenskem in zimskem obdobju bo na programu splošni in teoretični del – predvsem predavanja – spomladi po bo še praktični del (trije turni smuki, plezalne vaje na Šancah in Turncu ter najmanj trije vzponi v spremstvu starejših članov). Tečajniki si bodo morali nabaviti najnujnejšo osebno opremo, če bodo hoteli sodelovati pri turah in vzponih. O zanimivejših predavanjih in akcijah bomo sproti poročali, v društveni pisarni (vsak torek in četrtek med 19. in 20. uro) pa lahko dobite tudi natančnejše informacije.
V Paklenici
Konec preteklega meseca se je v Paklenici mudila skupina šestih članov AAO. Zaradi slabega vremena (sneg in veter) sicer niso mogli uresničiti vseh svojih načrtov, ponovili pa so Velebitaško smer (Golli-Osterman) in več smeri v Čuku in Anič kuku (skupno 12 vzponov).
Prve ponovitve
Marjan Čurk in Borislav Jerabek (AO Kozjak) sta v četrtek, 31. oktobra, prva ponovila smer (zajeda Marko-Marjan) v Kuželju, ki so jo njuni tovariši preplezali med prvomajskimi prazniki. Čeprav na vrhu ni manjkalo snega, v steni nista imela posebnih težav (plezala sta 4 ure) in sta v celoti potrdila oceno (V) prvih plezalcev.
Dušanov steber
V nedeljo sta Tone Planinšek in Franc Zupanc (AO Celje) ponovila Dušanov steber v Mali Rinki. V steni sta imela povsem zimske razmere – veliko snega in na skalah požled.
Rekordna sezona AO Kranj
Čeprav je bile letošnja sezona sorazmerno kratka, so kranjski alpinisti letos opravili 589 vzponov (115 v zimskih razmerah in 36 turnih smukov). Aktivnih članov (takih z vsaj 3 vzponi) imajo 36, med njimi je 18 alpinistov. Največ vzponov (140) je bilo III težavnostne stopnje, zabeleženih pa je tudi 44 »šestic«.
Razveseljiv je tudi podatek, da so člani AO Kranj v letošnjem letu preplezali kar 16 prvenstvenih smeri (tri na tujem) in še tri prve zimske ponovitve. Tudi težkih ponovitev ne manjka, ne doma in ne na tujem. Omeniti pa velja še, da so člani sorazmerno mladi in da, je vedno večjo kvaliteto pripisati v veliki meri tudi redni alpinistični šoli. Iz teh vrst bodo letos (9. novembra v Češki koči) sprejeli štiri med alpiniste, deset pa med pripravnike.
Sprejem v AAO
Tradicionalni »sprejem v AAO« bo tudi letos v Tamarju, in sicer v soboto, 9. t. m. Čeprav izpiti še niso končani, bodo sprejeli vsaj šest (do osem) pripravnikov med alpiniste, to pa pomeni kar lepo okrepitev tudi za tako močan odsek, kot je akademski.
Sprejem in smuk
V soboto je bil v Tamarju sprejem v AO Medvode. Sprejeli so tri nove alpiniste (ena je bila alpinistka). V nedeljo pa so opravili še turni smuk. Del se jih je spustil skozi Jalovčev ozebnik, drugi pa s Kotovega sedla.
Strokovni odbor za alpinizem
Namesto Koroškega AO že nekaj časa uspešno povezuje alpinizem v Mežiški dolini strokovni odbor za alpinizem, v katerem so predstavniki AO Ravne in Črna ter AS Prevalje ter Mežica. Osnovna naloga odbora, ki ga vodi Engelbert Vravnik je predvsem organizacija vzgoje. Tako bodo imeli konec tedna že tretji del alpinistične šole (na Okrešlju), za prihodnje leto pa načrtujejo zimsko in letno alpinistično šolo, dva alpinistična tečaja za začetnike, letni tabor za starejše člane v Julijcih, za konec pa še skupne izpite za alpiniste.
Živahno v Sarajevu
V Sarajevu je čutiti v zadnjem času vse večje zanimanje za alpinizem. K temu je prav gotovo v veliki meri pripomogla udeležba dveh njihovih članov v odpravi na Kavkaz (uradno predavanje, ki je bilo 31. oktobra v domu JNA, je bilo pred prepolno dvorano), pa tudi dobro zastavljena propagandna akcija. V alpinistično šolo, ki se je začela pred dnevi, se je prijavilo 4o mladih planincev, kar bi razveselilo tudi vsak odsek z dolgoletno tradicijo. Pozimi zato načrtujejo še nekaj večjih akcij, za prihodnje leto odpravo, in sicer v Perzijo (gorje Alam-Cooh).
Pred odhodom v Ande
II. hrvatska alpinistična odprava, ki bo konec leta odpotovala v argentinske Ande, je 14. oktobra že odposlala vso opremo in večino hrane z ladjo Drežnica v Buenos Aires. Področje njihovega delovanja bo najvišji vrh obeh Amerik Aconcagua ter Tupungato, vodja odprav pa Jerko Kirigin.
Medtem pa so tudi v Ljubljani že stekle intenzivne priprave na II. jugoslovansko odpravo v Ande, ki jo tako kot prvo organizira Akademski AO in tudi vodja bo isti – Sandi Blažina. Odhod so napovedali za sredino junija 1975, njihov cilj pa je Cordillera Blanca.
Ostra kritika
V zadnji številki »Planinarskega lista« je njegov urednik Stanislav Gilič objavil ostro kritiko priročnika Z. Smerketa »Planinarstvo i alpinizam«. Očita mu predvsem neenotnost, zastarela stališča, pravopisne in terminske napake, površen opis pomembnih področij in obenem preobširno zasnovo, hvali pa grafično opremo, predvsem fotografski del. Sicer pa so to, da je delo Zlatka Smerketa izšlo vsaj z 8-letno zamudo (brez posebnih korektur in osvežitev) zabeležili tudi že nekateri drugi. Škoda, saj je to trenutno edini priročnik na srbohrvatskem jezikovnem področju in novega najbrž ne bo tako kmalu.
Program KA PZS
Seminar za vse, ki so uspešno opravili izpit na Turncu, se bo začel v petek ob 16. uri v prostorih PZS in bo trajal tudi v soboto in nedeljo. Zimski del seminarja pa bo od 20. do 22. t. m. na Komni.
Zbor alpinistov bo letos v Kamniški Bistrici, in sicer 7. in 8. decembra, o programu pa bomo pravočasno poročali.