Alpinistične novice 42/1996

Silvo Karo hiter v Yosemitih

Silvo Karo s soplezalcem v dobrih desetih urah preplezal Salathe – Rekordni čas v Half Domu
Zadnjih deset let skušajo najboljši plezalci v Yosemitih (Kalifornija) čim hitreje ponavljati dolge smeri, ki se običajno plezajo več dni. Najboljši rezultati so prav osupljivi, saj je na primer najhitrejša ponovitev Nosu v El Capitanu trajala le 4 ure in 22 minut, čeprav velika večina plezalcev zanjo porabi kake štiri dni.
Silvo Karo in Rupp Aischan (Švica) sta 9. septembra ob prvem svitu vstopila v znano smer Salathe (5.10c, A3,35 raztežajev) v El Capitanu. S seboj sta imela le 7 litrov vode, metulje, zatiče, vponke in eno 60 metrsko vrv. Prvih 21 raztežajev je kot prvi plezal Karo. Zanje sta porabila 5 ur in pol. Nato sta se zamenjala v vodstvu in v 24. raztežaju ujela navezo, ki je zjutraj začela plezati 21. raztežaj. Po 10. urah in pol sta stala na vrhu. Rekordni čas sta sicer zgrešila za uro in pol, vendar pa se jima ob morebitnem naslednjem poskusu ne zdi nedosegljiv.

SILVO KARO

Za svoj drugi cilj sta si izbrala Direct West Face (5.10, A3+) v Half Domu. Vstopila sta 13. septembra. Tokrat sta imela s seboj tudi kladivo, tri kline in nekaj hudičevih krempeljcev. V tej smeri sta se na vsakih pet raztežajev zamenjala v vodstvu. Opoldan ju je ujela nevihta in plezanje je zaradi mokre in spolzke skale postalo precej kočljivo. Na polici, kjer se smer združi z Regular NW Face, je deset plezalcev čakalo izboljšanja. Čeprav se je dež spremenil v sneg, sta Karo in Aischan plezala naprej in po 11. urah in 20 minutah premočena in prezebla priplezala do vrha. Tokrat jima je uspelo izboljšati rekord (12 ur), ki ga je dosegel lokalni plezalec Hans Florin.
Silvu Karu so plezanje v Ameriki poleg Slovenske vojske, v kateri je zaposlen, omogočili še PD in Občina Domžale ter North Face in Boreal.

(M. P.)

Židan in Štremfljeva prvič zmagala
PIRNIČE – Četrte tekme za državno prvenstvo v športnem plezanju, ki je bila na umetni steni v Pirničah, se bosta še dolgo spominjala 16-letna Katarina Štremfelj in 22-letni Stanko Židan. Oba sta minulo soboto dosegla svoji prvi zmagi na članskih tekmah.
Kvalifikacije pri ženskah so bile po pričakovanjih. Čufarjeva in Štremfljeva sta zanesljivo splezali do vrha, druge pa so precej zaostale. Zato pa je bilo precej drugače pri moških. Finale je namreč za las zgrešil Aljoša Grom, sedaj naš najboljši tekmovalec. Nekaj podobnega se mu je zgodilo tudi pred tremi tedni v Ekaterinburgu v Rusiji. Seveda z opombo, da tam ni šlo za državno prvenstvo, ampak za tekmo svetovnega pokala. Sicer je bil v kvalifikacijah precej pred drugimi Franci Jensterle, ki se je dotaknil vrha smeri.
Večerni finale pa je prinesel nova zmagovalca, kot smo jih bili vajeni do sedaj. Pri fantih je to uspelo Stanku Židanu, ki je preko cele smeri kar najbolje razporedil svoje moči in od vseh naredil najmanj napak. Jensterle se je sicer kot običajno boril do konca, vendar je vseeno porabil v prvih dveh tretjinah smeri preveč moči, da bi lahko obranil vodstvo po kvalifikacijah. Zmaga je tako odšla po dolgem času spet v AO Lj-Matica. Tudi na drugih dveh mestih sta bila prekaljena tekmovalca. Vili Guček kot tretji in mesto za njim Marko Lukič. Pri ženskah so seveda vsi pričakovali gladko zmago Martine Čufar, ki pa se je v velikem previsu Pirniške stene zelo slabo postavila in napake ni mogla popraviti. Zmaga je tako prvič odšla v roke Katarini Štremfelj, zelo dobro pa je plezala tudi Klemenčičeva, ki je bila odlična druga.
V skupnem seštevku za državno prvenstvo vodita pri moških Grom pred Jensterlom in Golobom, pri ženskah pa Čufarjeva pred Štremfljevo in Šuštarjevo. Za končno zmago in naslov državnega prvaka pri moških potrebuje Grom samo še en zanj povprečen rezultat, medtem ko je pri ženskah na prvih dveh mestih že vse jasno. Nova državna prvakinja je že dve tekmi pred koncem Martina Čufar, ki ji je to tretji zaporedni naslov. Tudi drugo mesto je že oddano Katarini Štremfelj, za tretje pa ima po prikazani kvaliteti največ možnosti Blaža Klemenčič.
Rezultati iz Pirnič – ženske: 1. Katarina Štremfelj, 2. Blaža Klemenčič (obe PK Škofja Loka). 3. Martina Čufar (AO Mojstrana), 4. Metka Lukančič (AO Trbovlje), 5. Romana Savič (AO Lj-Matica); moški: 1. Stanko Židan (AO Lj-Matica). 2. Franci Jensterle (AO Žiri), 3. Vili Guček (AO Trbovlje), 4. Marko Lukič (AO Kozjak). 5. Matej Sova (ŠPO Tržič).

TOMO ČESEN

Na Kilimandžaro
Skupina planincev se bo februarja odpravila v Afriko in vabi ljubitelje gora, da se jim pridružijo. Povzpeli se bodo na Kilimandžaro, še prej pa za aklimatizacijo na Mt. Meru in obiskali naravne parke v Tanzaniji. Informacije na tel. 0609/614 203.

Koča na Gozdu zaprta
Oskrbnik Koče na Gozdu je sporočil, da bo ta priljubljena postojanka ob vršiški cesti zaprta do 6. novembra.

(M. P.)

Alpinistična šola
Uvodno predavanje alpinistične šole AO Lj. – Matica bo 16 oktobra ob 19. uri v društvenih prostorih na Trdinovi 8 (l.nadst.).

(M. P.)

Mrtvaški ples
Aleš Strojan (PK Škofja Loka) je v Mišji peči z rdečo piko preplezal Mrtvaški ples (8b oz. X).
Mlade plezalke PK Škofja Loka so poleti plezale pri Železnikih in v Rovinju. Blaža Klemenčič (16 let) je Pod Sušo pri Železnikih preplezala Sence poletja (7c+), v Rovinju pa je bila na pogled uspešna v smereh Val (7a), Gateaux (7a) in Krepe susede (7a). Enako stara Eva Tušar je v Kamnitniku preplezala Majhne, gladke, spolzke (7b). Natalija Gros (12 let) je Pod Sušo splezala Pantimento (7a), v Rovinju pa Gateaux(7a), Ježa (6c, na pogled) in Silicone (6c+, na pogled). Lučka Franko (13 let) je na pogled splezala Ježa (6c).

(M. P.)

Po plezališčih in balvanih
Maja Čonč, Matej Mejovšek, Tanja Pavček, Katarina Štok in Tina Pavček so se vrnili iz ZDA, kjer so obiskali celo vrsto plezališč. Prvič so se dotaknili skale v Riflu (Kolorado), nato plezali v luknjičastem apnencu Wild Irisa (Wyoming) in v granitu slikovitega področja City of Rocks (Idaho). Prek Utaha, kjer so se ustavili v Logan Canyonu, so odpotovali v Kalifornijo. Tam so plezali v Owens River Gorge, Toulunine Meadows, Yosemitih in balvanskem področju Buttermilk. Iz Kalifornije so odpotovali proti jugu do Red Rocks v Nevadi. Po obisku tega plezališča so tri dekleta odšla domov, Čončeva in Mejovšek pa sta obiskala še Boulder in Shelf Road pri Colorado Springsu.
Poglejmo še boljše športne dosežke turneje. Mejovšek je na pogled preplezal smeri, težke do 5.13a (7c+) in balvan z oceno V7 (7a+). Po več poskusih pa je bil uspešen tudi v dveh težjih balvanih, enem v Yosemitih (Triler, balvanska ocena 7c oz. francoska 8a+) in enem v Boulderju (ocena V10 oz. 8a/a+). Tanja Pavček je na pogled preplezala Doggie Doo (7a) v Logan Canyonu in Green Wall Boulder(balvan, 5.12a) v Buttermilku. Maja Čonč je v Logan Canyonu na pogled preplezala Viable Options (6c+) in balvan z oceno 6c+/7a. Katarina Štok je na pogled uspela v Wild Horses (6c+/7a) v Wild Irisuin tako kot Pavčkova tudi v Doggie Doo(Logan Canyon). Tina Ziherl pa je preplezala več smeri z oceno 6b.
Odpravo v ZDA so sponzorirali ŠOU, Iglu, Beai, Camp, Sigg, Papi, Inter Lj., AO Matica, Šaleški AO, Premogovnik Velenje, Občina Velenje, Salewa, Fotona, Inea, Flugborde Medel in Grif.

(M. P.)

Po osapskih stenah
Andrej Markovič je v enem dnevu soliral Italijansko, Alcatraz, Medota (gor in dol) in Varuhe amfor (originalno ime II giardino …).
Špela Hleb je z Moniko Kambič s pomočjo tehnike preplezala Tržaško v Ospu, s Silvom Babičem pa Staro. Klemen Mali je s Špelo Hleb prosto ponovil Prečenje.

(M. P.)

Posušeni rožmarin dr. Mihe Potočnika
Planinska zveza Slovenije je izdala vsestransko bogato in grafično odlično zasnovano knjigo dr. Mihe Potočnika »Posušeni rožmarin«. Je žlahtni zbir planinskih spisov njenega častnega predsednika, od razmišljujočih povzetih iz knjige Zlata naveza, za katero je njegove spomine zapisoval Marijan Krišelj, prigod s prvenstvenih vzponov, ki so bili objavljeni tudi v knjigi Srečanja z gorami, do zgod in nezgod opisanih v delu Triglav – gora in simbol. Izbor je opravil Miha Potočnik ml., katerega so tudi uvodne besede in zaključni članek »Zadnja plezanja«, uvodnega pa je prispeval dr. Matjaž Kmecl. Knjigo, ki obsega kar 320 strani formata 19 cm x 24 cm in je opremljena s 97 črno belimi dokumentarnimi fotografijami je do konca meseca mogoče kupiti po akcijski ceni 5.500 SIT, v redni prodaji bo cena 6.900 SIT.

(F. S.)

Slovenska alpinista zavita v skrivnost Kumbakarne
Bojana Počkarja in Žiga Petriča pogrešajo od 4. oktobra, ko sta krenila proti 7468 m visokemu vrhu

LJUBLJANA, 13. oktobra – Slovenska tiskovna agencija je sporočila, da slovenska alpinista Bojana Počkarja in Žiga Petriča pogrešajo od 4. oktobra. Tega dne sta iz baznega tabora krenila proti vrhu Vzhodne Kumbakarne (7468 m), na katero sta nameravala splezati po zahtevni vzhodni steni. Novico je sporočil Šerpa, ki je navedel, da je 4. oktobra v tem delu Himalaje močno snežilo.
Bojan Počkar in Žiga Petrič, oba člana alpinističnega odseka Železničar, že štiri leta plezata skupaj. Lani sta preplezala dotlej še nedotaknjeno vzhodno steno Singu Čulija (6501 m) v Himalaji, za seboj pa imata tudi več prvenstvenih smeri v Centralnih Alpah. Starejši in bolj izkušeni član naveze je Bojan Počkar, ki je sodeloval na številnih odpravah v Himalajo in preplezal prvenstvene smeri v Andih in Kanadi,
Tokrat sta si plezalca za cilj izbrala 1950 metrov visoko vzhodno steno vzhodnega vrha Kumbakarne (ali Jannuja). Stena še ni bila preplezana, pa tudi na vrhu ni bil še nihče, saj ga z vseh strani obdajajo strme stene. Počkar je v tej steni že dvakrat prišel zelo visoko. Obakrat sta s pokojnim Vanjo Furlanom priplezala dobrih 7000 metrov visoko, potem pa ju je pod zadnjo skalno pregrado zaustavilo slabo vreme.
Na tiskovni konferenci ob odhodu sta Počkar in Petrič povedala, da nameravata steno preplezati v alpskem slogu in vzeti s seboj le najnujnejšo plezalno in bivak opremo. Hrana in plin, ki ju bosta imela v nahrbtnikih, naj bi zadostovala, da bi v steni lahko počakala kakšen dan v primeru krajšega poslabšanja vremena. Za vzpon na vrh sta predvidevala 4 do 5 dni, za povratek nazaj čez steno pa še dva do tri dni.
Če upoštevamo, da novice iz himalajskih baznih taborov do Evrope potujejo kar nekaj dni, oba naša plezalca pa sta tako ali tako nameravala preživeti na gori cel teden, potem še vedno ostaja upanje, da se vrneta iz Himalaje.

M. P./Miro Štebe,/T. Škarja

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja