Mitja Filipič: Zanimivo pri nas in na tujem
Dober začetek v Patagoniji
Člane letošnje odprave v Patagonijo je takoj po prihodu na jug ameriške celine pričakalo okno lepega vremena, katerega so dobro izkoristili. Gregor Šegel in Blaž Karner sta v vzhodni steni St. Exuperyja preplezala Italijansko smer (6c, 750 m). Gašper Frelih in Andraž Šparovec sta v zahodni steni gore preplezala smer Chiaro di Luna(6b, A0, 750 m). Luka Lindič in Luka Krajnc sta raziskovala nov teren v območju južnega raza Poincenota.
Prvenstveni in ostali vzponi
V zadnjem tednu je bilo v gorah veliko dogajanja, nekaj je tudi novosti iz predpreteklega vikenda. Gre za najplodovitejše obdobje v tej zimski sezoni. Predpretekli vikend je prvenstvena smer nastala v Kalškem grebenu, kjer je sicer v zadnjem času plezalo več navez. Prvenstveno sta v soboto, 15. januarja, preplezala Benjamin Ocepek (AO Rašica) in Matic Štrancar (AO Ajdovščina). Nameravala sta preplezati Smer dvodimenzionalnega polža, vendar sta nenačrtno nadaljevala mimo vstopa omenjene smeri proti levi in iskala prehode po svoje. Našla sta samostojno smer, ki višje leži med Kranjsko smerjo in Diagonalko. Večinoma sta plezala nenavezana, večkrat po zamrznjenih travah, ponekod po dobrem trdem snegu in nekajkrat po skali. Novo smer sta poimenovala Green Pass (III+/3, M4, 600 m). Na vrhu stene sta stala po pol štirih urah plezanja.
V nedeljo, 16. januarja, sta David Debeljak (AO Rašica) in Gašper Pintar (AO Ljubljana Matica) preplezala prvenstveno smer v Malem Draškem vrhu. Med premlevanjem možnih ciljev v spletni zbirki smeri Slovenske stene, jima je v oko padla stena Malega Draškega vrha, ki ni pretirano strma in v zimskih razmerah lahko ponudi kakšen zanimiv cilj. Razmere v steni so bile dovolj dobre, da sta s svojimi bogatimi izkušnjami priplezala do vrha in pri tem tudi uživala, vsekakor pa niso bile enostavne. Kot je zapisal David, sta se morala zadovoljiti s kakšnim metrom stiropora pomešanim z nekaj neuporabnega snega, kakšnim majavim hookom za cepin in travo, ki je bila slabše kakovosti kot v Loški steni. Novo smer sta poimenovala Visokotvegan stik (IV/5, M6, 400 m).
Še naprej se je plezalo slapove, v katerih led večinoma še ni dosegel povprečnega volumna, so se pa vseeno našli biseri. Patricija Verdev in Matic Jošt (AO Celje Matica) sta preplezala Slap pod Belim stebrom (WI 6-/5, 90°/80°, 70 m) v Rjavčkem vrhu. Razmere v slapu so ju očarale, tuš v drugem raztežaju pa prav tako ni povzročal preveč slabe volje. O vzponih na Koroškem je pisal Davo Mihev AK Črna. Predpreteklo nedeljo je z Urošem Lesjakom in Matevžem Gradišnikom preplezal Stanetovo zajedo (IV-/III, 165 m). V četrtek, 20. januarja, je skupaj z ekipo več koroških plezalcev preplezal Slap za topilnico(90°/20-60°, 120 m). Dan kasneje sta s soplezalcem obiskala še Teranovo, ki je bila v zadnjem času preplezana ogromnokrat.
Preplezane so bile številne manj zahtevne smeri, ki so v trenutnih razmerah zahtevale nekaj praskanja po skali ali zabijanje cepinov v travo. Med te so spadajo tudi grape v Begunjščici, ki so trenutno vsekakor bolj primerne za plezalce kot za smučarje, kakšen smučarski trening v zelo zahtevnih razmerah pa vseeno omogočajo. Kombinirano plezanje v Zeleniški smeri v Begunjščici so opisali člani AO Jesenice … V Grintovcu je bil preplezan JV greben … Marko Leban (AO Cerkno) je plezal v gorah vzhodno od Krna. Najprej je opravil s kombinacijo Leve in Desne grape (40-50°, 400 m) v Srednjem vrhu. V spodnjem delu je plezal po zamrznjenih travah v Levi grapi, v sredini pa je zavil v zasnežen zgornji del Desne grape. Nadaljeval je po smeri Bav-bava ni(50/40-45°, 105 m) na Male peske in sestopil po smeri Pot v Lužnico do pod Velikega Stadorja. Tam je preplezal smeri Redota(do 50°, 150 m), Rikverc(do 50°, 150 m) in Kražko (55°/40-50°, 180 m).
Alpinistično smučanje
Smučarski cilji so bili podobni tistim iz preteklih tednov, le razmere se spreminjajo. V zadnjih dneh je bil na primer Jalovčev ozebnik v trdem stanju. Izkušenim v takšnih razmerah je še vedno nudil precej smučarskega užitka, prav tako so ga nudile podobno orientirane grape in ozebniki drugod po naših gorah. Omeniti velja še Grapo ob Gamsovem robu (V-, 400 m) v Malem Koritniškem Mangartu, ki je bila nazadnje presmučana pretekli teden. Tanka in prhka snežna odeja ob votlini in kakšen meter pod njo ni omogočala smučanja, nekdanji pršič v ostalih delih smeri pa se je spremenil v trše snežne zvrsti. Eksotiko je Drejc Kokelj v torek, 18. januarja, našel v Frdamanih policah, s katerih je smučal po jugozahodni steni. Najzahtevnejši del ture je bila orientacija, saj je z vrha v dolino vodila le ena zvezna linija. Smučal je po ugodnih vrstah snega, tudi po pršiču. Marko Kern in Marijana Cuderman sta presmučala žleb Larscherschulcht (III+, 250 m) z zahodnega vrha Macesja v grebenu Košute. V Vrhu laške Planje je bila presmučana trda Grapa v JV pobočju (III+, 300 m). Snega je malo, zato so alpinistični smučarji iskali možnosti za smučanje tudi v na pol narejenih smereh in po zahtevnih snežnih podlagah. Smučanje s polovice smeri, sezuvanje, abručanje in še kaj, ni bilo redkost.
Srečno!