Alpinistične novice 38/1998

Po Himalaji v El Cap

Kamniški alpinist Tomaž Humar se bo v steni El Capitana preizkušal samo v smereh, ocenjenih z A5

Vrhunski alpinist Tomaž Humar je v zadnjih štirih letih zaslovel s serijo vzponov v Himalaji. Svojega do sedaj najtežjega je opravil prejšnjo jesen, ko sta z Janezom Jegličem preplezala zahodno steno Nuptseja. V dolino se je vrnil samo Humar, Jeglič pa je izginil nekje na vršnem grebenu. Devetindvajsetletni Kamničan je pred kratkim odpotoval v ZDA, kjer se bo spoprijel z monolitno, 1000-metrsko steno El Capitana. Pogovarjala sva se zvečer, ko se je umazan od barve spustil s cerkvenega zvonika. Nasmejan kot vedno je dejal: »Takole služim denar za odprave.«

Kakšne načrte imaš v El Capitanu?
»O imenih smeri ne bi rad govoril, zanimajo pa me samo tehnične smeri, ki so ocenjene z A5. Plezal bom sam, to pa pred­vsem zaradi načrta, ki ga imam za prihodnje leto. V eni od lažjih smeri v bližini bodo vzporedno plezali Damjan Kočar s Stipetom Božičem, ki bo moj vzpon spremljal s kamero, in Matejem Mejovškom, ki bo poskrbel za dobre fotografije.«

Zakaj ravno El Cap?
»Če hočeš splezati težko teh­nično smer, moraš oditi v El Cap, saj so najboljši plezalci ravno tukaj dvigali meje mogo­čega. Ta stena je moja stara že­lja, vendar sem jo zaradi hima­lajskih odprav odlagal iz leta v leto. Po nekaj letih Himalaje pa sem prišel do točke, ko moram z najvišjim gorstvom sveta za kakšno leto prekiniti.«

Kako si se pripravljal na od­pravo?
»V steni Vežice nad Kamni­ško Bistrico sem sam preplezal več zahtevnih tehničnih raztežajev, z Damjanom Kočarjem pa sva v isti steni potegnila novo smer Atlantis (VI+, A3+). Ve­liko sem plezal s hudičevimi krempeljci. Plezal sem na način, kakršnega se bom lotil tudi v El Capu.«

Menda si obiskal tudi dolino Val di Melo v Italiji, ki slovi po številnih granitnih stenah?!
»Ko sem prišel v Val di Melo, sem kupil nov vodnik in ugoto­vil, da so vsem tehničnim sme­rem močno znižali ocene. Po­tem pa sem prišel do opisov smeri, ki sta jih splezala dva Američana, sicer redna gosta v El Capu. Odločil sem se za smer Mamma Mia (A4+, 100 m). Ker opisa nisem natančno preštudi­ral, sem se ob prvem poskusu zaplezal, padel kakšnih 10 me­trov globoko in si zlomil rebro. V drugo sem v dveh dneh pre­plezal smer. Nekaj mest je bilo zelo težkih, varovanje pa je bilo predvsem v zadnjem raztežaju samo simbolično.«

Z Nuptseja si se vrnil s pomrznjenimi prsti …?
»Na začetku je kazalo, da bom izgubil štiri prste. Potem so poskusili s celo vrsto terapij in mi rešili praktično vse. Še po­sebej sem hvaležen dr. Žaretu Fingerleju, ki se je zares zavzel zame.«

Druga prosta ponovitev Obraza Sfinge
Dva vrhunska prosta ple­zalca iz AO Kozjak, Andrej Grmovšek in Marko Lukič, sta opravila drugo prosto ponovi­tev Obraza Sfinge. Za veliko streho, ki predstavlja najtežje mesto v smeri, sta potrebovala po dva poskusa. Obraz Sfinge je ena najbolj slavnih smeri v naših gorah. Prvo prosto po­novitev, ki sta jo leta 1995 opravila Miha Kajzelj in Gre­gor Kresal, je Planinska zveza Slovenije razglasila za najboljši vzpon leta v domačih gorah. Grmovšek in Lukič sta najtežji raztežaj ocenila IX/IX+ in s tem precej znižala oceno prvih prostih ponavljalcev. »Mislim, da morajo biti smeri v gorah ocenjene prav tako, kot tiste v plezališčih. Težje razmere v go­rah ne smejo vplivati na oceno težavnosti,« je Lukič komenti­ral popravek ocene.

Miranda Ortar ponovila Čaj ob petih (8a+)
Športna plezalka in alpinistka Miranda Ortar (Soški AO) je v Vipavski Beli preple­zala Čaj ob petih (8a+ oz. X+) in tako postala peta Slovenka, ki je ponovila tako težko smer.
Ortarjeva ima za seboj bo­gato športno-plezalno in alpi­nistično kariero. Leta 1991 je osvojila državni pokal v špor­tnem plezanju, leto dni prej pa je na tekmi za svetovni pokal na Dunaju dosegla do takrat najboljšo slovensko uvrstitev – 7. mesto. Ob vseh teh dosežkih je veliko plezala tudi v gorah, kjer je najmanj enakovreden partner moškim soplezalcem. Pred osmimi leti je preplezala Diamondov ozebnik v Mt. Ke­nija (5199 m), leta 1992 pa je v El Capitanu splezala 1000-me­trsko tehnično smer Nos.

Tabor pod Mangartom
Kljub slabi vremenski napo­vedi se je 17. spominskega ta­bora pod Malim Koritniškim Mangartom udeležilo kar ne­kaj plezalcev. Filip Bence je sporočil, da so med drugim preplezali tudi tri prvenstvene smeri. V steni Velike Ponce, ki je zaradi krajše stene in eno­stavnega sestopa primerna tudi za nekoliko slabše vreme, sta Bence in Erik Švab potegnila Kiks (VI/V+/IV). Ob Floreaniniju v Malem Koritniškem Mangartu je Bence sam preple­zal Tetivo (VI/V/IV, 350 m), drugo novo smer pa sta splezala Peter Podgornik in Massimo Sinosič (VI/IV-V, 200 m).

Ama Dablam – odsanjane sanje
Planinska založba PZS je iz­dala knjigo Zvonka Požgaja o enem največjih dejanj sloven­skega in svetovnega alpinizma – prvem vzponu po severozahodni steni Ama Dablama. Pi­sec in udeleženec odprave je svoje delo obogatil z odlomki iz dnevnika Vanje Furlana, ki je skupaj s Tomažem Humarjem med 30. aprilom in 4. majem 1996 preplezal to izredno strmo in z ledom prekrito granitno steno. Knjiga je posvečena Furlanu, ki je živel svoje sanje vse do usodne severne stene Moj­strovke.

Obvestili
Alpinistična šola AO Ka­mnik se bo pričela v četrtek, 17. t. m., ob 18. uri v prostorih PD Kamnik.
Na PZS je prispelo vabilo za udeležbo na 3. balkanskem gorniškem srečanju v Matki pri Skopju, ki bo od 24. do 28. t. m. Informacije na PZS, tel. (061) 312-553 (ga. Meta Vukič).

Miha Peternel

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja