Gneča pod Nošakom
Naši alpinisti so prišli v Quazi Deh 9. julija zvečer in naslednjega dne popoldan so prvi že odšli proti Mandarasu. 13. julija so dosegli mesto za bazni tabor (4300 m) in potem so tri dni postavljali in urejali šotore. Od 18. do 20. julija so kompletirali tabor I (5140 m), 24. julija pa so postavili še dvojko, ki stoji nekako na višini 6000 m. Zdravi so vsi in polni upanja, da bodo prišli na vrh, čeprav je to doslej uspelo le peterici. Pod goro pa jih je prava množica: 14 članov poljsko-jugoslovanske odprave (od tega 6 naših), 8 Poljakov iz Zakopanov in 13 iz Varšave (torej kar tri poljske skupine!), 6 Nemcev in še skupina 4 Nemcev, 22 Bolgarov, pa Japonci itd. Kvaliteta pa je seveda različna, kar je razvidno tudi iz načrtov, pa iz hitrosti vzpenjanja in še marsičesa. Trije Japonci so npr. bivakirali na višini 6300 m in potem vsi izčrpani komaj sestopili. Dva od njih so morali reševati s kisikom. Potem so morali pomagati še nekemu Nemcu. Sicer pa poljsko-jugoslovanska odprava napreduje po načrtih (če izvzamemo Zebak, ki so ga morali izpustiti zaradi zamude pri odhodu s Poljske). So sicer najbolj počasni, zato pa skrajno sistematični, kar jim zagotavlja maksimalno varnost.
Druga ponovitev?
Zoran Bešlin (Matica) in Igor Herzog (AAO) sta 17. in 18. julija letos v 18 urah ponovila smer Buflon — Piussi — Perissuttiv Malem Mangartu (VI, A 2), kar je verjetno šele druga ponovitev (za Rožičevo lansko leto) celotne smeri.
Mala črna stena preplezana
V nedeljo, 15. t. m., sta Janez Dolžan (Mojstrana) in Marjan Manfreda (Matica) po dveh predhodnih poskusih preplezala Malo črno steno v severni steni Triglava. Nova smer se vije v centralnem delu stene in je ves čas previsna. Vstopila sta po previsni zajedi pod markantno petmetrsko streho in nadaljevala po previsnih zasiganih počeh. Skala pa je bila (razen nekaj krajših odstavkov) dobra. Ocena VI, A 2 , 250 m, 10 ur.
DvakratSfingin obraz
Sfingin obraz, smer, ki sta jo prva preplezala Mahkota in Ščetinin 11. junija 1966 (ocena: VI, A 3, 300 m, 12 ur), je ta mesec doživela kar dve ponovitvi. 1. avgusta sta jo v 10 urah ponovila Janez Dolžan in Marjan Manfreda, v nedeljo, 15. t. m., pa še Stane Belak (Matica) in Dušan Markič (Tržič). Po razpoložljivih podatkih sta bili to četrta in peta ponovitev.
Smer Japonk v Pilier d’ Angle
Zvone Andrejčič (Matica) in Janez Reberšak (Radovljica) sta se v začetku mesca nekaj dni mudila v Chamonixu. Ravno dovolj, da sta uspela opraviti prvo ponovitev japonske smeri v Grand Pilier d’Angle v masivu Mont Blanca. Vstopila sta 7. avgusta ob 21. uri in zaradi visečih ledenikov ter padajočega kamenja plezala kar vso noč. Greben Peuterey sta dosegla (1100 m, 50 do 75 stopinj) naslednji dan ob 12.uri in zvečer ob 18. uri sta bila že na vrhu Mt. Blanca. Prvi vzpon po tej smeri sta opravili Japonki Inve in Macumi 29. julija 1974.
Zlata plaketa za AO
Filip Bence in Borut Bergant sta 7 t. m (prva v enem dnevu) opravila četrto ponovitev Čihulovesmeri v severni steni Široke peči. Dan za tem sta Slavko Frantar in Jože Rozman v 10 urah preplezala vpadnico Črnega grabna s Čopovim stebrom. V sredo 15. t. m. pa sta Bergant in Frantar v osmih urah ponovila še Direttissimo v Stenarju. Alpinistični odsek PD Tržič pa je od skupščine prejel zlato plaketo mesta za izredne uspehe na alpinističnem področju.
Philipp – Flamm v Civetti
Nejc Zaplotnik in Marko Štremfelj (oba AO Kranj) sta 6. in 7. t. m. preplezala smer Philipp — Flamm v Punta Tissi (SZ stena Civette). Smer je visoka 850 m, ocenjena je s VI—, plezala pa sta 22 ur. Ker je bilo na vrhu kar 20 cm snega, so bili izstopni kamini (zadnjih 350 m!) precej poledeneli. Razen tega je bilo tudi izredno hladno, italijanska naveza pa je 16 dni pred njima izbila iz smeri več kot 20 klinov.
Črnučani na Korošici
V soboto in nedeljo (7. in 8. t. m.) je PD Črnuče organiziralo tradicionalni izlet na Korošico v spomin na ponesrečenega Antona Mrčuna. Alpinisti so ob tej priliki opravili 16 vzponov, največ v Dedcu in Vršičih. Med drugim so (R. Metljak in D. Patarčič) ponovili tudi Beli raz.
Jeseniški vzponi
Milan Fulle in Rudi Trošt sta kljub slabemu vremenu in novemu snegu nad Chamonixom opravila dva vzpona. 23. julija sta ponovila Arett du Cozmique (IV) v Aig. du Midi, 29. julija pa še Gervassuttijev ozebnik v Mt. Blanc du Tacul (750 m 50—56 stopinj). Medtem pa tudi doma niso počivali. Od pomembnejših vzponov naj omenimo le vzpon Alojza Javorskega in Zdravka Hanžeka, ki sta v soboto, 4. t. m. ponovila SteberŠit (VI, 550 m, A 2—4).
Pestra dejavnost AO Celje
Člani celjskega AO so letos zopet izredno aktivni (doslej so opravili že prek 480 vzponov) in tudi kvalitetnih vzponov jim ne manjka (vsaj 200 jih je ocenjeno s V in VI), ne v Savinjskih in ne v Julijskih Alpah, večkrat pa obiščejo tudi tuje gore. V soboto bo v Dolomite odpotovala skupina 15 plezalcev. Obiskati nameravajo Tri Cine, Palo ter Civetto). Naveza Mesarec — Šah je preplezala steber desno od Modec — Režkove smeri v Turski gori. Novo smer sta imenovala »Mišelovka«, ocenila pa s IV (plezala sta 5 ur). Franci Knez in Tone Planinšek sta 13. in 14. t. m. v Vršičih preplezala kar tri nove smeri (Knez — Planinšek: III—IV, lahka: III in Kozolčeva: III — IV), razen tega pa je Knez sam ponovil Lukmanovo smer in Severni grebenVežice. Črepinjšek in Deželak ter Knez – Planinšek so v nedeljo ponovili Centralni steber Dedca, Ivan Lesjak in Fanika Reberčnik sta opravila drugo ponovitev Debeljakove smeri v Turski gori itd.
Čaka na našo ponovitev
Mira Marko Debelakova je leta 1935 v navezi, s Črnivcem, Deržajem in Žumrom preplezala novo smer v severnem ostenju Viša (Jof Fuart, 2666 m). Prvič pa so to smer v celoti ponovili menda šele italijanski alpinisti pod vodstvom Renza Della Mea iz Ovčje vasi (Valbruna). Della Mea, ki ga uvrščajo med najboljše mlade plezalce tega območja, uvršča smer Debelakove (ocena IV—V v Buscanijevem vodniku je menda prenizka) med tri najlepše klasične v skupini Viša, skupaj s Severnim razom Trbiške Krniške Špice (Cima del Vallone) in smerjo Deye — Peters v Turnu Gamsove matere (Torre della Madre dei camosci). Bilo bi torej prav, da jo spoznajo tudi plezalci naše mlajše generacije.