Alpinistične novice 33/2019

Mitja Filipič: Tuje gore

Kanada
Rašiško-novogoriška odprava v Kanado je zaključila s plezanjem. Glavni cilj odprave je bila smer Beckey-Choucinard v South Howser Towerju (TD+, prosta ocena 5.10+, 18 R, ok. 800 m). Za turo so potrebovali 21 ur. Več o ostalem dogajanju na odpravi še pride.

Durmitor
Sedem članov Akademskega AO je julija obiskalo Durmitor. S plezanjem so pričeli v navrtanih ploščah v Lojaniku, kjer so preplezali smeri Durmitorsko ogledalo (IV+, 310 m oz. po njihovo 250 m), Želja bunar (V, 170 m), Bijela ploča (V+, 180 m) in Shylock (5c, 200 m). Sledil je obisk malega ostenja Surdup, kjer so si zamislili svoje linije. Jurij Tratar in Julija Kadunc sta preplezala in poimenovala smeri Gamsova mati, VI, A0, V, 110 m in Akademska (IV+, IV, 110 m). Anton Gregorčič in Žiga Regina sta začrtala svoji smeri Simbioza in dekle s flavto (VII-, V, 120 m) ter Belle de jour (VI, V, 110 m). Gregorčič in Tratar sta v Miloševem toku preplezala in poimenovala smer Četrt stoletja (VI, V-, 250 m). V Supcih so preplezali smer Sokol iz magle. Vmes so športno plezali v plezališču Pirlitor, ki nudi smeri od 5b do 7b+ in manjši sektor z lažjimi smermi. Z alpinističnimi vzponi so nadaljevali v Reovački gredi. Tam sta Jurij Tratar in Žiga Regina preplezala oziroma – po pripovedovanju Regine – izsilila novo smer FKK (VI, IV.V, 300 m). Zadnja smer je nastala v JZ steni Subre, kjer sta Regina in Tratar preplezala Si čezme govoru?! (VI+, V, 310 m).

Lofoti
Grega Lačen (AK Črna) je z družino obiskal Skandinavijo in vmes uspel preplezati nekaj zahtevnih smeri. Po turističnem delu potovanja sta se na Lofotih našla z Georgom Fiegerjem in najprej obiskala goro Presten, kjer sta preplezala Vestpillaren direct (VI, 470 m) in mojstrovino Micka Fowlerja Codfather (VIII-, 470 m). V gori Vågakallenn sta preplezala markanten steber Storpillaren po smeri Storpillaren direct (VIII-/VII, 600 m). V njej sta našla konstantno težavnost in zahtevne metre pod vrhom, kjer je potrebno preplezati plošče (VII) brez možnosti nameščanja varovanja. Zadnji plezalni postanek na poti je predstavljalo področje Bohusläna severno od Göteborga na Švedskem. Tam je moč najti neopremljene eno in več raztežajne smeri v granitu. Področje je menda vredno obiska.

Tabor za mlade perspektivne alpiniste
KA PZS je od 20. do 27. avgusta organizirala plezalni tabor za mlade perspektivne alpiniste. V sklopu tabora so udeleženci obiskali obiskali Grand Capucin, Petit Capucin, Pointe Adolphe Rey, Piler de l’Androsace, Tour Ronde, Clocher du Tacul, Chandelle du Tacul, Pointe Lachenal, Mont Blanc du Tacul, Aiguille Noire de Peuterey (Punta Brendel). Grandes Jorases, Aiguille Savoie, Torre Rossa, Monts Rouges de Triolet in Parete dei Titani. Kljub pozitivni energiji in zagnanosti na taboru, je vodja tabora opozoril na probleme našega alpinizma, ki se kažejo na tovrstnih akcijah. Starost udeležencev mladinskih taborov namreč narašča, ne pa tudi alpinistične izkušnje in plezalni nivo.

Podobno mnenje je Grmovšek podal tudi po lanskem taboru … Za primerjavo nekaj poletnih taborov za mlade alpiniste iz preteklih let: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja