Štiri kolajne športnih plezalcev
Na MSP v športnem plezanju srebrne N. Gros, K. Štremfelj in E. Tušar, bronast pa P. Žitnik
Moskva – Na mladinskem SP v športnem plezanju, hkrati demonstracijski disciplini na I. svetovnih športnih iger mladih v Moskvi, se je odlično odrezala tudi 13-članska slovenska reprezentanca. V težavnostnem plezanju sta si v petkovem finalu Natalija Gros in Katarina Štremfelj (obe PK Škofja Loka), priplezali srebrni odličji. V sobotni hitrostni preizkušnji je z drugim mestom presenetila Škofjeločanka Eva Tušar pri mladinkah, v slovenskem dvoboju za tretje mesto med kadeti pa je bil njen klubski kolega Primož Žitnik za tri stotinke hitrejši od Tomaža Valjavca.
Prvenstvo se je začelo že v četrtek s četrtfinalnimi nastopi. Naši so bili zelo uspešni, saj se le Nastja Guzzi ni uvrstila v polfinale. V petek dopoldne so se tekmovalci pomerili v polfinalnih smereh. V izjemno močni konkurenci plezalcev iz enaindvajsetih držav so bile usodne že manjše napake. Tako smo nekoliko presenetljivo ostali brez zastopnikov pri kadetih, a sta bila uspešna po dva predstavnika pri starejših dečkih in mladincih ter vsa dekleta. V poznih popoldanskih urah pa so že padle finalne odločitve.
Najprej sta solidno zaključila svoj prvi nastop na svetovnih prvenstvih Blaž Rant s 5. mestom in Anže Štremfelj z 8. Natalija Gros v isti starostni kategoriji je morala priznati premoč samo ukrajinski tekmici in je svoj prvi tako pomemben nastop slavila s srebrno kolajno. Pri mladinkah je bila Katarina Štremfelj tokrat slabša le od Avstrijke Schopfove, ki se ji je tako oddolžila za poraz izpred tedna dni v Imstu. Za še ne 18-letno Kranjčanko je bila to po La Valu ’95 in Moskvi ’96 že tretja srebrna kolajna na svetovnih prvenstvih. V zelo močni mladinski konkurenci je presenetil Škofjeločan Aleš Strojan s 6. mestom, mesto za njim pa je tekmovanje končal Matej Sova, sicer član Športno plezalnega odseka iz Tržiča.
V soboto je bilo na vrsti še tekmovanje v hitrostnem plezanju. V tej disciplini tradicionalno prednjačijo tekmovalci iz nekdanje Sovjetske zveze in ostalih vzhodnoevropskih držav. Med našimi, ki hitrosti posebej ne vadijo, sta prijetno presenetila Eva Tušar, ki je zasedla odlično drugo mesto in Primož Žitnik, ta je v boju za bronasto odličje za pičle tri stotinke ugnal Tomaža
Valjavca. Veliko smolo je imel Blaž Rant, ki je bil vedno najhitrejši, v prvem finalnem dvoboju pa je po najboljšem času zgrešil zvonec na vrhu smeri in bil diskvalificiran. Osmo mesto je bila kaj slaba tolažba za obetavnega plezalca.
Selektor reprezentance Rudi Lončarič je povedal, da je nadvse zadovoljen z rezultati, saj mladi slovenski plezalci s tremi srebrnimi in eno bronasto kolajno nadaljujejo uspehe iz prejšnjih let.
Andrej Štremfelj
Balvansko plezanje v Pulju
V kampu Puntažela pri Pulju bo 15. in 16. avgusta mednarodno tekmovanje v balvanskem plezanju. Smeri bo postavljal naš plezalec Stanko Židan. Za prve tri pri moških in ženskah so organizatorji razpisali denarne nagrade. Prijave in dodatne informacije na telefonu in faksu 00 385 52 218 343 (Deus d.o.o.) in na telefonu 098 334 115.
Poletni alpinistični tečaj
Podkomisija za vzgojo in izobraževanje pri KA razpisuje v sodelovanju z AO Celje poletni alpinistični tečaj, ki je namenjen mlajšim pripravnikom za utrjevanje poletne plezalne tehnike. Tečaj bo od 12. do 16. avgusta na Korošici. Prijave sprejemajo do 5. avgusta na PZS. Podrobnejše informacije pri vodji tečaja Iztoku Ivakiču (063/708-829).
Miha Peternel
Zbiranje opreme za BiH
Vojna v Bosni in Hercegovini je zaustavila razvoj planinstva in alpinizma. Planinska zveza BiH, katere predsednik je Muhamed Gafič, se trudi čim prej vzpostaviti predvojno stanje, pri čemer pa imajo zaradi pomanjkanja alpinistične in reševalne opreme veliko težav pri organiziranju strokovnih služb. Na pobudo PS BiH Komisija za alpinizem pri PZS organizira zbiralno akcijo alpinistične in reševalne opreme, ki bi bila lahko v pomoč PS BiH pri organiziranju dela planinske in alpinistične organizacije. Vsi, ki bi darovali opremo, jo lahko dostavijo na PZS do 30. septembra, dodatne informacije pa lahko dobijo pri ge. Meti Vukič (134 30 22).
Trojica z Nadelhorna
Borut Črnivec in Andrej Terčelj sta leta 1991 poskusila smučati z Lenzspitze, a sta presmučala le dve tretjini stene. Ker je bilo ob obisku med zadnjim vikendom dovolj snega le v zgornjih dveh tretjinah, spodaj pa so bile skale samo poprhane, sta se skupaj z Andrejem Petrovčičem odločila za Nadelhorn (4327m). Smučati so začeli s sedelca 50 m pod vrhom (konica vrha je namreč skalnata špica). Snega je bilo sicer malo, vendar so uspešno smučali do koče (3300 m), nato pa po snežnih krpah – s presledki – še do višine 2850 m. To je prvo slovensko smučanje s tega alpskega štiritisočaka.
Franci Savenc