Alpinistične novice 29/1998

Tabor v Chamonixu

Komisija za alpinizem razpi­suje tabor v Chamonixu od 28. avgusta do 4. septembra. Vodil ga bo nekdo od izkušenih alpi­nistov, ki bo skrbel za nastani­tev v enem od kampov in vsako­dnevne informacije o razmerah in vremenu. KA bo krila stroške vsem registriranim alpinistom in pripravnikom. Prijave zbirajo na PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana do 30. t. m.

Kilimandžaro in Klub 4000
PZS bo od 27. novembra do 11. decembra organizirala treking na Kilimandžaro. Poleg vzpona na vrh je v programu še aklimatizacija na Mt. Meru in safari.
Večdnevni izlet na štiritisočake bo letos namenjen pokra­jini Dauphine, vendar le ob zadostnem številu udeležencev. Izlet bo od 15. do 22. avgusta. Prijave sprejemajo v računovod­stvu PZS.

Prenovili Bodešče
Člani alpinističnega odseka Radovljica so ob pomoči članov športno plezalnega odseka ob­novili svedrovce in varovališča v priljubljenem plezališču v Bodeščah. Sanirali so 15 smeri, v kate­rih so zamenjali 52 svedrovcev. Ob odstranjevanju starih se je iz­kazalo, da so bili nekateri že kritično prerjaveni. Nova oprema naj bi zadoščala varnostnim kri­terijem vsaj 20 let.
Člani AO Radovljica so ak­tivni tudi v gorah. V začetku tega meseca so imeli ledeniško izpopolnjevanje na Grossglocknerju, v naših hribih pa so med drugim ponovili DKV v Trapezu (Ažman – Polanec), Kuštrasto v Rušici (Rotar s soplezalcem) in Jeseniško v Nad Šitom glavi (Zakotnik – Vida).

Logarska dolina – vzhodni del
Silvo Babič, Tone Golnar in Gordan Savelli Čuka so zbrali in uredili gradivo, ki je zagle­dalo luč sveta v obliki plezal­nega vodnika po vzhodnem delu Logarske doline. Prvi vodnik za to področje je pred petnaj­stimi leti napisal Tone Golnar, od takrat pa so Franček Knez, Janko Oprešnik, bratje Supin in drugi alpinisti preplezali ogro­mno novih smeri in odkrili dve »novi« steni, Ute in Krofičko. Skice Silva Babiča so jasne in pregledne. V njem so zbrane vse smeri od Ut do Kamniškega sedla ter zaledeneli slapovi v Logarski dolini. Avtorji oblju­bljajo, da bodo ostale stene na tem področju obdelali v drugem vodniku. Morda bo nova knji­žica povečala zanimanje za stene nad Logarsko dolino, ki so sedaj skorajda manj obiskane, kot so bile pred desetimi leti.

Začetek sezone v Julijcih
Čeprav je marsikatera poč in zajeda v stenah Julijskih Alp še precej mokra, smo že dobili poročila o prvih vzponih. Filip Bence in Klemen Premrl sta v zahodni steni Vevnice preple­zala prvenstveno smer Ključek (VI+/V, 600 m, 5.30 h), ki na dveh mestih seka zavarovano pot Via della Vita. S VI+ sta ocenila težak detajl v spodnjem delu, kjer sta pustila en klin, enako oceno pa sta prisodila tudi najtežjemu mestu v zgor­njemu delu, kjer čakata ponavljalce še dva klina.
Klemen Premrl je z Andra­žem Korenom ponovil še Parižanko (VI+/IV-V, 300 m) v De­beli Peči. Čez nekaj dni sta prišla pod steno Velike Mojstrovke, kjer sta hotela ponoviti Strah pred letenjem (VI-, A0, prva plezala Pavle Kozjek in Maja Dolenc l. 1982). Vendar sta vsto­pila preveč desno in šele po 250 metrih (VI/V, brez sledov pred­hodnikov) prišla v pravo smer. Potem pa se je vreme pokvarilo in desno od nje sta našla lahke prehode proti robu stene.

Športno plezanje
Matej Mejovšek je v Kotečniku ponovil Guernico (8a oz. IX+/X-), CSN (8a+ oz. X-), Spe­cialista (8a+) in Impulza (8a/a+).
Nekaj novic imamo tudi iz Vi­pavske Bele. Jure Bobnar, Jure Ravnik in Grega Bogataj so bili uspešni v Sun Ra (7c). Rav­nik je opravil še tretji vzpon v smeri Urška, hči pijana (pre­dlaga oceno 7c/c+), Bogataj pa je ponovil Sivozeleno nezaupa­nje (7c).

Mariborčani v Cordilleri Real
Po aklimatizacijskih vzponih, pa na Huayna Potosi (6088 m) in tudi južni, glavni vrh Illimanija (Pico Sur, 6462 m), so člani AAO Kozjak iz Maribora obiskali doslej nam še neznano sku­pino Jankho Huya v Cordilleri Real, Bolivija.
Tatjana Gorjup, Davorin Mesarec in Zdenko Zorič so se 3. t. m. povzpeli na skalnati Mullu Apachita (5368 m); smer je lahka z nekaj plezanja III sto­pnje. Dan kasneje se je Branko Ivanek sam odpravil na Jisk’a Pata (5508 m). Dostopil je skozi izredno lepo dolino pod vznožje gore in po podatkih, ki so do­stopni v La Pazu, po ozebniku v Z steni preplezal prvenstveno smer Kozjak indirect (150 m, D-, do 65 st.). Razmere pa so bile izredno slabe in zadnjih 50 m je dobesedno ril po pršiču. Izstop po visečem seraku ni bil mogoč, zato je pod robom stene zavil nekoliko levo, zato je v smer tudi vključil »indirect«. Sestopil je po sosednji grapi (100 m, do 40 st.). 5. t. m. sta se Ivanek in
Davorin Mesarec povzpela še na Wila Lluxita (5244 m), ki na se­veru zapira dolino. Smer vodi po »pohlevnem« ledeniku in za vzpon sta porabila le 3 ure.
Tatjana Gorjup in Zdenko Zorič sta se 6. t. m., kot zadnja iz njihove skupine, povzpela na Huayna Potosi (6088 m), ki je tako letos naš najbolj obiskan šesttisočak. Vzpon sta opravila v sedmih urah in pol. V Boli­viji ostajata do konca meseca še Igor Drstvenšek in David Podgorelec, ki računata predvsem na vzpone v skupini Illiampu (Pico Schultze).

Proste ponovitve v Aniča Kuku
Igor Kalan (Promontana, Pe­trol, AO Kranj) in Miha Kajzelj sta prosto ponovila Water-world (najtežji raztežaji VIII+, IX, VIII+). Najtežji raztežaj sta oba preplezala kot prva v navezi, sicer pa sta se v vodstvu me­njavala. Zadnja raztežaja, kjer težavnost sicer ne doseže osme stopnje, sta zaradi slabše opre­mljenosti psihično naporna. Po dnevu počitka sta vstopila še v Rumeni strah, ki je svoj čas so­dil med najtežje tehnične smeri v Paklenici, vendar pa so pona­vljalci zavrtali nekaj novih sve­drovcev in smer ni več tako ne­varna. Kajzelj in Kalan menita, da zasluži oceno IX.
Franc Jensterle (AO Žiri) in Sabina Sovinc sta v Aniča Kuku ponovila Brid Klina. Smer je ne­koč sodila med priljubljene ci­lje in alpinisti so s pomočjo lestvic telovadili čez previsne raztežaje. Potem je tehnično pleza­nje prišlo iz mode, prosta pono­vitev Brida pa ima visoko oceno (IX-) in smer zadnje čase precej sameva. Zaradi mokrih poči se Jensterletu prosta ponovitev ni posrečila. Poudaril je, da je smer precej nevarna, saj so klini v njej že stari in zarjaveli.

Miha Peternel

Šesti alpinist na vseh osemtisočakih
Italijan Fausto De Stefani je šesti alpinist, ki se je povzpel na vseh 14 osemtisočakov. Prvi, ki mu je to uspelo je bil Reinhold Messner, serijo je zaklju­čil 16. oktobra 1986. Drugi, se­daj že pokojni, Poljak Jerzy Kukuczka, je bil doslej daleč naj­hitrejši, uspelo mu je 18. sep­tembra 1987, po vsega osmih le­tih. Švicar Erhardt Loretan se je na zadnjega povzpel 5. oktobra 1995, Mehičan Carlos Carsolio pa 12. maja 1996. Sledil mu je še drugi Poljak Krzysztof Wielicki, ki je začel s prvim zimskim pri­stopom na Everest (8848 m) 17. februarja 1980, zaključil pa pre­dlani z vzponoma na Nanga Parbat. Italijan Fausto De Stefani je svoj 14. osemtisočak dosegel 18. maja letos. Ob tretjem poskusu se je povzpel na tretji najvišji vrh sveta Kangčendzengo.

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja