Klasifikacija alpinistov v Sovjetski zvezi
V zadnjem času, ko je tudi pri nas postalo aktualno vprašanje klasifikacije športnikov, še posebno alpinistov, se pogosto pojavlja vprašanje, kako je to urejeno v Sovjetski zvezi, kjer imajo pri tem desetletne izkušnje.
Mojster športa mednarodnega razreda postane npr. lahko tisti, kdor je trikrat sodeloval v navezah, ki so na prvenstvih SSSR dosegle eno od prvih treh mest. Za osvojitev mojstrskega naslova morajo zbrati 20 točk (moški, oziroma 12 točk ženske). Pri tem pa se prvo mesto na prvenstvu SSSR točkuje z 20 točkami, prvo mesto v I. skupini s 3 točkami, v II. skupini z 1 točko itd. Torej dosežki na tekmovanjih, oziroma njihovih alpiniadah, česar pri nas nimamo.
Kandidat za mojstra, alpinist I., II. in III. razreda, ti morajo opraviti določeno število vzponov (določenih težavnostnih stopenj) kot prvi ali drugi v navezi. Npr. za III. razred morajo opraviti eno smer I B, dve II A in eno II b (kot drugi v navezi) težavnostne stopnje. In še nekaj je nujno – spontana rast. Naslednji, višji razred lahko dosežejo šele po predhodnem, ne morejo torej preskakovati. Na alpiniade pa ne more vsakdo, imeti mora že primeren razred.
Klasifikacija pri alpinistih SSSR (pa tudi v Bolgariji in še ponekod) torej v večji meri kaže izkušenost (vsaj do mojstra športa) kot trenutno »kvaliteto«. Za dosego nazivov, se je potrebno trdo boriti in zanje veliko žrtvovati, čeprav je nekdo še tak talent, ne more zablesteti v letu ali dveh.
Na vseh pettisočakih
Poljski alpinisti ne posegajo le po najvišjih vrhovih, čeprav je res, da tudi v Himalaji niso neznani. Pred leti je KW iz Katowic organiziral odpravo, ki je prečila (pozimi!) celoten greben Visokega Atlasa (Maroko). Cilj letošnje pa je bila skupina Ruvensori. Opravili so prečenje celotne skupine (6 vrhov visokih nad 4000 m) Mount Kenya (Batian, 5199 m in Nelion, 5183 m) ter Kilimandžaro (Uhuru, 5895 m ter Mavenzi, 5149 m). V odpravi je sodelovala tudi dr. Konopkova, po razpoložljivih podatkih doslej prva, ki se je povzpela na vse afriške pettisočake.
Šola AO Matica
Od petka zvečer, ko so se zbrali v šotorih pod Pihavcem, na koncu Bavšice, pa do nedelje popoldne, so člani AO Ljubljana-matica in letošnji udeleženci alpinistične šole, skupaj s člani AS Idrija, obrali večino okoliških vrhov. Preplezali so 14 različnih smeri v Briceljniku, Morežu, B. Grintavcu, Pelcu nad Klonicami, Zadnjem Pelcu ter Pihavcu. Tri naveze: Krivic s tečajnikoma, Bešlin-Sazonov ter Švegelj s tečajnikom; so preplezale nove smeri (II/III+, 300-400 m, 3 ure) v B. Grintavcu, Idrijčani pa so preplezali vzhodni greben Pihavca. Pod vodstvom Sazonova in Krivica je v taboru sodelovalo 16 vodij navez (AI, GV ter starejši alpinisti) ter točno dvakrat toliko tečajnikov, ki so sedaj že postali pripravniki. Kot nadvse uspešna se je izkazala tudi skupina iz PD Idrija, kjer deluje samostojna sekcija.
AS v Logatcu
Alpinistična sekcija pri PD Logatec je bila ustanovljena šele pred kratkim, kljub temu pa je že pokazala prve uspehe, predvsem na vzgojnem področju. V neposredni bližini naselja so si poiskali primerne skale za vežbališče, tam so imeli tudi predavanja in pogovore in tam kujejo tudi načrte. Tečajniki so mladi in tudi veliko jih še ni, toda vsi so polni zamisli in veselja do gora, kot mentor pa jim pomaga Lado Ferjančič, nekdaj član AAO. Za konec so 28. in 29. junija odšli v Tamar, kjer so v slabih razmerah preplezali Hornovo smer.
Prvenstvena v V. Ozebniku
Mitja Močnik in Marjan Poljanšek (oba AAO) sta v nedeljo opravila prvenstveni vzpon v zahodni steni Velikega Ozebnika, desno od smeri Dougan-Deffar. Ocenila sta jo s IV, 400 m, 6 ur.
Novici iz Domžal
V petek sta Milan Jazbec in Miro Štebe opravila prvo ponovitev »Zgrešene« v južni steni Planjave. Rado Iglič in Matjaž Veselko pa sta ponovila Skalško smer v Triglavu (mokro, megla, dež).
Izlet na Adamello
Komisija za planinski turizem PZS prireja od 19. do 22. t. m. planinski izlet na Adamello (3554 m) združen z obiskom znanega letovišča Madonna di Campiglio. Odhod bo v soboto ob 6. uri izpred PZS, izlet pa bo vodil Tone Strojin. Cena izleta je 370 din ter 18.000 Lit, v kar je vračunan avtobusni prevoz, trije polpensioni, vodstvo, GV, planinsko zavarovanje ter organizacija.
Odpoved tabora v Zg. Krmi
Komisija za alpinizem PZS odpoveduje republiški alpinistični tabor, ki bi moral biti prihodnji teden v Zgornji Krmi. Vzrok za odpoved so zadnje (snežne) padavine, preveč pa je tudi še snega od zadnje zime.
Tečaj na Okrešlju
AO Ravne je imel 21. in 22. junija krajši tečaj v Savinjskih Alpah, ki se ga je udeležilo 5 alpinistov ter 14 pripravnikov, v glavnem udeležencev letošnje AŠ. Skupno so opravili 28 vzponov v Mrzli gori, Turski gori ter Mali Rinki, v domu na Okrešlju pa so obdelali še nevarnosti v gorah, prvo pomoč, opremo ter orientacijo v steni. Od 19. do 22. t. m. imajo zopet krajši plezalni tečaj, in sicer pod Grossglocknerjem, namenjen ledni tehniki.