Alpinistične novice – 26/1973

Zaključek A
Predzadnjo nedeljo so imeli v Vratih zaključek alpinistične šo­le kranjski alpinisti. Ker jih je bilo veliko zadržanih zaradi šol­skih obveznosti, jih je prišlo le 17, med njimi so bili štirje al­pinisti. Plezali so Jugov steber, Skalaško smer, Jugovo grapo, Slovensko smer in Levo zajedo (Berčič – Bele – Pagon z bivakom). Razmere so bile v glavnem dob­re, le ponekod je bila še nevar­nost plazov.
Zadnjo nedeljo pa so imeli na Kamniškem sedlu zaključek šo­le še člani Akademskega AO. Že v petek zvečer se jih je zbralo deset, ki so v soboto, kljub sla­bemu vremenu, plezali smer Svetelove, in steber Brane. Zvečer pa se jim je pridružilo še na­daljnjih šest članov AAO, tako da so v nedeljo, razen prejšnjih smeri, plezali še Smer skozi ok­no. Od 25 do 28 tečajnikov, ko­likor je povprečno obiskovalo va­je na Turncu, ki jih je vodil Zvone Korenjak, so skoraj vsi že opravili tudi praktične izpite.

Četrta ponovitev JLA
V nedeljo sta Zvone Andrejčič in Jože Rožič opravila četrto po­novitev (I. Komac – Strehovec, julija 1968, II Dovžan- Smolej, 25. junija 1972) smeri JLA v Ši­tah (534). Ker je ponoči deževalo, je bila stena v začetku še zelo mokra, pa tudi vreme ni bilo najboljše.

Japonci in Himalaja
Kljub temu, da je bilo že lani slišati, da bo JAC zaradi števil­nih nesreč omejil število japon­skih alpinističnih odprav v Hi­malajo, so jih letos spomladi od skupno 12 odprav zopet imeli kar osem. Toda sreče niso imeli. Odpravo na Lhotse (južna stena) so morali prekiniti zaradi obilice snega in nevarnosti plazov. Od­prava (11 članov) ki si je za cilj izbrala 8078 m visoko Anapurno, pa je doživela celo tež­ko nesrečo. 17. maja so se mo­rali 50 metrov pod vrhom obr­niti zaradi silnega vetra. Med sestopom, okoli 2000 m nižje, pa je plaz zasul štiri Japonce in enega Šerpo.

Italijanski žrtvi
Čeprav je bila letošnja ita­lijanska odprava na Everest več kot odlično opremljena, prihaja­jo nekatere novice le počasi v javnost. Šele sedaj smo izvedeli, da sta dva člana-nealpinista pod­legla srčni kapi. To sta 45-letni profesor arhitekture iz Rima Paolo Consilio in Gino de Riso.

Avtomatično varovanje
Na zasedanju komisije za opre­me pri UIAA v Parizu je Abalakov (SZ) poročal o novem na­činu (avtomatičnem) varovanja med plezanjem. Izdelal je miniaturno mehanično napravo, ki po 5 – 6 metrih padec zaustavi in pri tem zmanjša silo pet do šest­krat. Komisija je sklenila, da bo ta sistem natančneje proučila na zasedanju letos jeseni v Andermatu.

Južna stena Aconcague
V južni steni Aconcague je naj­težja Francoska smer, ki so jo prvič preplezali leta 1954 in ima le štiri ponovitve. Zadnjo so opravili plezalci iz Buenos Airesa, ki so iz baze (4100 m) na Plaza Francia krenili letos 21. ja­nuarja. Tabor II so imeli na srednjem ledeniku (5500 m), troj­ko na zgornjem platoju (6100 m), zadnji šotorček pa na lede­ni stopnici 50 metrov pod vrhom. Iz njega sta 7. in 8. februarja dve navezi srečno dosegli vrh, nato pa so vsi sestopili nazaj po steni.

Triglavska stena v nedeljo zaprta
V nedeljo, 1. julija bo v triglavskem pogorju veli­ka planinsko-alpinistična taktična vaja partizanskih enot jeseniško bohinjske­ga partizanskega odreda, milice in letalske, obmej­nih ter planinskih enot JLA na področju: sever­na stena Triglava – Prag – Luknja – Bambergova pot. Postaja ljudske milice Jesenice zato naproša vse alpiniste, da opuste načr­tovane vzpone v severni triglavski steni od Bavar­ske smeri do Praga.

Mount Everest
Pred dnevi je v založbi »Spectrum« (Stuttgart – Salzburg – Zurich) izšla najnovejša knjiga K. M. Herrlingkofferja – »Mount Everest, prestol bogov«. Knjiga, ki je izčrpen pregled vseh vzpo­nov ilustrirajo številne zelo us­pele črnobele in barvne fotografi­je, ima 232 strani, kupljena v naših knjigarnah pa stane 178,60 din.

Sedem ur vzpona, 14 minut smuka
Tudi SZ smučarji-alpinisti vse pogosteje smučajo z vrhov po strmih vesinah. Izpred nekaj let je znan smuk s Pika Lenina (7134 m), ki ga je v dveh etapah opravil K. Klecko. Tudi z Elbrusa (5633 m) so ga že opra­vili in to skupaj s prečenjem obeh vrhov. Zadnja taka novica pa prihaja z malo znanega vrha Seerudži (3785 m). Smuk sta opravila Malejnov in Stroganov. Za vzpon sta porabila sedam ur, smuk navzdol pa je trajal 14 mi­nut.

Na Demavend
Črnogorski alpinisti iz Pljevlja, kjer je trenutno edini aktivni AO te republike, so se odločili, da letos poleti na vsak način pre­sežejo magično višino Mont Blanca. Lansko leto so poskušali to na Araratu, toda zaradi policijske zapore so morali odnehati, letos pa je na vrsti najvišji vrh Irana, 5772 m visoki Demavend. Odpravo bo vodil Danilo Kneževič.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja