Alpinistično smučanje dobiva nove razsežnosti brez tekem?
Tradicionalnega smučarskega prvenstva slovenskih alpinistov, kakor kaže, ni več – Nekdanja tekmovanja postajajo srečanja
LJUBLANA – Dolga leta se je smučarsko prvenstvo slovenskih alpinistov začenjalo s Kramarjevim smukom, nadaljevalo s Štuparjevim memorialom in končalo pod Jalovcem na VTK. V času največjega razmaha je prišlo na eno samo tekmo tudi več kot sto alpinistov. Pomembno je bilo sodelovati, pa tudi diplome in pokali so imeli veljavo, komisija za alpinizem pa je vsako leto – čeprav res navadno s precejšnjo zamudo – razglašala najboljše smučarje med alpinisti.
Čeprav ni prvenstva nihče uradno preklical, so letos alpinisti kolikor toliko normalno tekmovali le na pobočjih Kamniškega sedla. 21. Štuparjev memorial je bil zaradi plazov sicer preložen za mesec dni, tekma pa je bila potem toliko lepša. Lepo vreme, sneg zjutraj pomrznjen, dva kilometra dolga proga s 45 vrati in 430 m višinske razlike… Le udeležencev je bilo precej manj kot prejšnja leta. Člani AO Tržič so odnehali s prirejanjem Kramarjevega smuka že lani, tradicijo je prevzel ŠD Lom, toda letošnja udeležba ni zadovoljiva. Veliko tekmovanje pod Kotovem sedlu je Akademski AO lani priredil na srečanju s starejšimi člani, organizatorji iz AO Črna, ki so se zadnji vključili, pa so spremenili tekmovanje.
Pod Raduho so se 19. t. m. zbrali člani osmih odsekov in postaje GRS Prevalje. Vsaka naveza je štartala brez smuči in po prečnici ob vrvni ograji se je morala deset metrov spustiti ob vrvi. Šele potem sta si tekmovalca pripela smuči, se navezala, oprtala nahrbtnik in smučala. Kljub neugodnemu vremenu je bilo razpoloženje imenitno, namesto kolajn pa so podelili kline. Zmagala sta Davo Karničar (AO Jezersko) in Franc Pušnik (AO Ravne) pred navezo Franc Tamše (AO Slovenj Gradec) – Janez Žalig (AO Ravne) in Ida Kranjc (AS Prevalje) – Vlado Kranjc (AO Celje). Vseh uvrščenih navez pa je bilo 14.
V nedeljo je bil pod Raduho še klasični veleslalom. Zaradi referenduma o samoprispevku v ravenski občini je bil sicer manjši obisk in tudi električnega merjenja niso imeli, tako da je moral Luka Karničar zaradi napake časomerilcev ponoviti štart. Vseeno pa je bila večina kar zadovoljna. Ekipno so se najbolje odrezali člani PD Jezersko, ki so zasedli obe prvi mesti, na tretjem pa so gostitelji – PD Črna. Med planinkami je bila najhitrejša članica PD Mežica Andreja Ivartnik, pri planincih pa v starostni skupini do 15 let Robi Kranjc (PD Črna), do 25 let Davo Karničar (PD Jezersko), do 35 let Izidor Karničar (PD Jezersko) in nad 35 let Hinko Gregor (PD Fecro. Slovenj Gradec).
Kako v prihodnje?
Za sedaj je gotovo le, da so se Kamničani odločili tekmovanje za Štuparjev memorial ohraniti. Za ŠD Lom ni znano ali bo lahko privabilo več alpinistov, tretje tekme pa sploh ni več. Upajmo sicer, da bo KA PZS pripravila potrebno analizo in povedala, kakšna bo (naj bi bila) usmeritev v prihodnje.
Ob krizi tekmovalnega smučanja v alpinističnih krogih, ki pa je po zatrjevanju nekaterih le posledica slabe organiziranosti, smo na drugi strani priča vse ekstremnejših smukov in vse več je alpinistov, ki zatrjujejo (in dokazujejo), da imajo na tem področju še velike ambicije. Klasično turno smučanje se razvija dokaj stihijsko, veliko obljubljenih skupnih tur ni uresničenih. Z odpiranjem visokogorskih postojank tudi še ni tako, kot bi želeli, smučarski tek pa ima med planinci sicer veliko privržencev, le že napovedovanih posebnih tekem še ni. Ob sklepu smučarske sezone torej kar veliko pripomb.
FRANCI SAVENC
Zanimivi prispevki
REKA – Zaradi finančnih težav (letna naročnina za štiri številke je le 150 din) je prva letošnja prva številka Planinarskega lista, ki ga že 15. leto izdaja PD Kamenjak, izšla z nekaj zamude, vendar jo je bilo vredno počakati. Članki so zanimivi, bogato ilustrirani. Objavljen je kratek opis življenja Paula Preusa, alpinista, ki je v svojem kratkem življenju opravil več kot 1200 tur, od tega 150 prvenstvenih. Zelo poučen je sestavek Stanislava Giliča »Skupina Bioč« (SZ del Črne gore), kjer so še izredne možnosti za alpiniste.
Cilj je Čo Oju
BRISTOL – Osemčlanska odprava, ki jo vodi Steve Buri, med udeleženci pa je tudi Lidia Brafy, ena najboljših plezalk Nove Zelandije, Jeff Jekson, ameriški ekstremist ter snemalec BBC, si je za cilj izbrala Čo Oju. Ob pomoči treh šerp bodo – kolikor bo le mogoče na alpski način – poskušali priti na vrh po pobočju, ki Čo Oju veže z Ngozumpa Kang (7806 m).
Kovač in Slabe zadovoljna v Salevi
Pri Ženevi sta preplezala šest lepih smeri, čeprav je nagajal dež
LJUBLJANA – Na letošnje srečanje ekstremnih plezalcev v Salevi so vabili Francozi iz Annemassa, potrebno pa je bilo primakniti 200 Ffr. Rok Kovač in Tadej Slabe, oba člana Akademskega AO iz Ljubljane, ki sta zastopala naš alpinizem, sta bila vendarle z vsem zadovoljna. Nagajal jim je le dež in nenehen problem sodobnih plezalcev – odrgnine na konicah prstov (menda največ pomaga francoski preparat Crevassan in počitki). V dveh dneh in pol sta preplezala šest lepih smeri: Morgans (VI, VI+), Rivere (Vil, VIII), Bonnie and Clyde (VJI, VIII), Tablard (VII+, VIII), Neznano (VII+, VIII) in Arc-en-Ciel (VII, VIII+). Te smeri so zahtevne in visoke 70-140 m, tako, da sta z doseženim povsem zadovoljna. Po razpoložljivih podatkih tudi Avstrijci, Italijani, Nizozemci, Belgijci, Poljaki in Švedi, ki so srečanju prisostvovali poleg gostiteljev Francozov m Švicarjev, niso dosegli kaj več, čeprav so bili med njimi celo profesionalci, taki, ki sežejo tja do X-.
V Salevi plezajo vsi, mladi in stari. Po tem, koliko jih je, bi lahko sodili, da je to za tamkajšnje kraje že kar nacionalni šport Eni plezajo v zahtevnih stenah, kjer so za varnost (od zgoraj) zavrtani klini, drugi poskušajo PP, pa niso prav nič prizadeti, če se primejo za kak klin, tretji pa se zadovoljijo tudi le z balvani v vznožju.
F. S.
Alpinisti so tudi dobri tekači
Prvi tek iz Mengša v Kamnik je presenetil prireditelje (GRS)
KAMNIK – Tek iz Mengša v Kamniško Bistrico, ki ga je letos prvič pripravila postaja GRS Kamnik, je presenetila vse tako po udeležbi kot po kvaliteti. Prireditelji so želeli pravzaprav le »izmeriti utrip« za tovrstne prireditve med planinci in še posebej med alpinisti. Prišlo je 56 udeležencev, polovico od teh je bila »gostov«, med katerimi niso manjkali naši najboljši smučarji tekači. Start je bil skupinski, proga pa je vodila čez polje, središče Kamnika so obšli, potem pa tekli naprej kar po cesti. Proga je bila dolga 21 km, višinske razlike je bilo nekaj več kot 270 m, odstopil pa je en sam tekmovalec. Odlična je bila tudi organizacija, čeprav so jo opravili povsem amatersko in skoraj brez denarja.
REZULTATI – alpinisti: 1. Franc Teraž (AO Mojstrana) 1:27,10, 2. Darko Dolinar (AO Matica) 1:20,42, 3. Marjan Brodar (AO Litija) 1:21,27. alpinistke 1. Marjeta Brnot in Tatjana Golob 2:15,08, 3. Darja Jenko (vse AO Kamnik) 2:17,26, gostje: Ivan Irh (Šola za gasilce) 1:17,10. 2. Janez Bratovž (AK Domžale) 1:19.33. 3. Franc Udovič (FS Ljubljana) 1.20.13, ženske: 1. Helena Žigon (ŠD Ježica) 1:51,44, 2. Ani Knific (Color Medvode) 1:52,59, 3. Alenka Kordež (Krplje, Ljubljana) 1:57.05.
OD TOD IN TAM
13. srečanje slovenskih planincev treh dežel
CELOVEC – Slovensko planinsko društvo iz Celovca, ki je organizator letošnjega 13. srečanja slovenskih planincev treh dežel, sporoča, da bo prireditev 10. junija na Gurah na Koroškem. Avtobusi iz Slovenije morajo biti v Vrbi (Velden) ob Vrbskem jezeru ob 7.30. Od tu se bodo odpeljali do kraja Na Gori (Rupertiberg), štiri kilometre od Bilčovsa. Ob 8. uri bo začetek pohoda (2-2.30 h) skozi gozdove po pobočju Gur v Bilčovs. ob 11. uri pa bo kulturni spored pred gostilno Miklavž. Nastopili bodo pevci SPD »Bilka« iz Bilčovsa in SPD »Jepa-Bačko jezero« iz Loč, dekliški tercet in otroška folklorna skupina iz Železne kaplje ter še nekatere gostujoče skupine. Poskrbljeno bo tudi za jedačo in pijačo.
Vsa PD, ki se bodo udeležila srečanja, naj čimprej pošljejo na PZS seznam (v treh izvodih) vseh udeležencev.
Krožna planinska pot
BREŽICE – Planinsko društvo Brežice je 20. t. m. odprlo krožno planinsko pot Brežice-Cirnik-Stojdraga-Brežice. Žal pa se ob napovedani uri pred motelom v Čatežu ni zbralo prav veliko ljudi, več jih je bilo iz Hrvatske.
Avnojski Bihač
BIHAČ – Planinsko društvo Plješevica slavi 23. in 24. junija 30-letnico uspešnega dela. Jubilej bodo počastili med drugim tudi z otvoritvijo nove transverzale »Avnojski Bihač«, ki bo krožna in bo povezovala terene Debeljače in Plješevice z domačim mestom.
Planinske koče in domovi BiH
SARAJEVO – Planinska zveza Bosne in Hercegovine je izdala (drugič) vodnik Ševke Hadžialiča »Planinarske kuče i domovi u Bosni i Hercegovini«. Razen kompletnega in noveliranega opisa vseh postojank in nasvetov za ture v njih okolico je v njej tudi nekaj napotkov za prvo pomoč v gorah in kodeks planinske etike. Cena je 120 din in jo je mogoče dobiti tudi v ekonomatu PZS (Lj. Dvoržakova 9).
Američani na Šiša Pangmi
NEW YORK – Mike Browing, Chris Pizzo in vodja odprave Glenn Porzak so se 30. septembra lani kot prvi Američani po normalni smeri povzpeli na kitajski osemtisočak Šiša Pangmo (Xixabangma Gosaintan, 8012 m). M.G.
Beghin na Kangčendzengi
PARIZ – Vzpon 32-letnega Pierra Beghina po Britanski smeri (1955) v JZ steni Kangčendzenge še vedno odmeva To je bil prvi solo vzpon na to goro in peti na kak osemtisočak. Njegov dosežek so potrdili (čeprav ni bilo sumov) člani švicarske odprave, ki je bila uspešna v S steni. Na vrhu so (21. oktobra lani) našli Beghinov višinomer, na prazni jeklenki za kisik pa je izpisal datum osvojitve vrha – 17. oktober 1983. M.G.
ALPINISTIČNE NOVICE
V S steni Kočne
Jure Dragar (Akademski AO) in Andrej Gosar sta 19. t. m. presmučala (6. S.) Žleb v S steni Kočne (kompleksna ocena IV, 450 m) in potem še Grapo (7. S. IV 1200 m). Marko Paternu in Andrej Zorčič (vsi AO Slovenija šport) pa sta steno presmučala po smer, za katero sta kasneje izvedela, da se imenuje Karmen. Opravila sta prvi smuk po njej in jo ocenila s S4+/4-, IV, 450 m. Razmere so imeli še kar ugodne.
Spet lepi dosežki
Člani AO Črnuče ugotavljajo, da po kratkem zastoju spet dosegajo zelo lepe rezultate. Čeprav občutijo pomanjkanje opreme, bo AŠ najuspešnejša doslej. Nekateri udeleženci so opravili tudi že po 15 tur in več, pripravljajo pa tudi že izpite, ki bodo v Kamniških Alpah.
V zadnjem času so plezali v Ospu. Hribar in Zajc ter Brenčič-Prosen Prečenje, Kranjc pa z Gradišnikom iz AP Ravne Žagor, Pero in Italijansko. Jugovič in Kunaver sta ponovila in plezala potem še v Črnem Kalu.
V Koglu , Dedcu in Vršičih
Kamničani poročajo, da so kljub mokri skali 19. in 20. t. m. preplezali več smeri v Koglu. Kamniško sta ponovila Dare Božič (AO Mengeš) in Edo Pavlič ter Rado Nadvešnik z Bojanom Pollakom. Rumeno zajedo sta ponovili navezi Metod (AO Mengeš) in Tone Škarja ter Nadvešnik-Pollak, smer. T. Jakofčič pa Marjan Kregar in Janko Plevel. Tatjana Cerar (AO Domžale) pa je z Danilom Golobom preplezala Pintarjevo v Dedcu ter Lukmanovo v Vršičih (po kateri pa je žuborel potoček vode).
Klek in Novi vrh
Sonja Černigoj (AS Ajdovščina) in Darko Hrovatin (AO Vipava) sta 20. t. m. v Novem vrhu preplezala dve smeri: Čufer-Fon in Melitino. Stena je že povsem kopna, po grapah okoli nje pa je še veliko snega, zato so potrebni gojzerji. Istega dne so člani AO Mengeš plezali v Kleku nad Ogulinom. Janez Slokan s tečajnikom Dragmanovo, Miro Štebe pa – prav tako s tečajnikom – HPD.
Prve ponovitve
Pavle Kozjek (AO Matica) in Slavc Svetičič (AO Idrija) sta redke presledke med dežjem v Paklenici izkoristila za vrsto prvih ponovitev. 19. t. m. sta prva ponovila Oderuško (V4-, A2, 3 h). Naslednji dan sta opravila 1.P. Čarovnice v Aniča kuku. Njuna ocena je VI-, A2/IV-V, (5.30 h). Čez tri dni sta bila spet prva ponavljalca, in to smeri, sta jo avtorja imenovala Življenje. Z oceno VI-, A2 (8.30 h) se strinjata, čeprav večina zasluži Al. Smer je lepa, kolikor je to mogoče reči za tehnično (prostega je še malo, ker klinov v steni še ni dovolj), nekoliko jo kaze le prvi raztežaji (krušljiv travnat svet), ki pa se jih bi bilo mogoče izogniti po Forma vivi.
Šampon za puh
Vladimir Mesarič-Dado (Nehajska 61 – 41000 Zagreb), ki se v zadnjem času ukvarja tudi z izdelavo alpinistične opreme, je začel po receptu, ki so mu ga pripravili tehnologi, izdelovati šampon za čiščenje puhaste opreme.
Za druge izdelke pa pravi, da ima še težave z nabavo surovin, da pa je kljub temu skrajšal roke izdelave.
Prvo mednarodno prvenstvo v orientaciji
Planinska zveza Hrvatske, PD Ravna gora iz Varaždina in PD Papuk iz Virovitice prirejajo 16. in 17. junija prvo mednarodno prvenstvo Hrvatske v orientaciji. Rok za prijave je do 4. junija, poslati pa jih je potrebno na PZ Hrvatske (Kozarčeva 22, 41000 Zagreb), ki bo potem razposlala tudi vse napotke. Tekmovanje je v koledarju mednarodne zveze, sodi pa v okvir proslav 110-letnice organiziranega planinstva na Hrvatskem.
Pajkova streha dvakrat solo
Skrivnost solo ponovitve Pajkove strehe v Osapski steni je pojasnjena. Že 29. aprila (torej 2. P) jo je opravil Zvone Peterlin, član AO Škofja Loka. Njemu torej pripada večerja s pivom, kar sta prvim, ki bodo to smer preplezali v enem dnevu, obljubila Jeglič in Knez. Janez Jeglič (AO Domžale), ki je med snemanjem TV oddaje pod steno pozabil uro in – ker mu tudi nejasnosti o 1. SP niso dale miru – pa je vstopil v steno 20. t. m. Zaradi slabih klinov se je moral nekoliko več varovati, pa je vendarle izplezal (5. P) v treh urah in pol. Meni pa, da so v smeri sedaj vsi potrebni klini, le v zadnjem raztežaju manjkata še dva »jeseničana«.
Poročajo tudi o ponovitvi Tržaške zajede: Zdenka Demšar-Boštjan Kekec (oba AO Škofja Loka) in Maja Dolenc-Ničo Kregar (oba AO Matica), Vili Guček in Aco Srdič (oba AO Trbovlje) so 12. t. m. ponovili staro smer, v nedeljo pa potem še Steber spominov in Gobo. Filip Bence in Željko Perko (oba AO Tržič) sta ponovila Tržaško. Opozarjata pa, da je v Stari smeri nekdo padel in da je, kakor kaže poškodovan svedrovec?
Jeglič in Andrej Škofic (oba AO Domžale) sta 20. t. m. opravila, kakor kaže, šele 1 P smeri Viva (Sitar-Škofic 1982, IV+, 1 h). Za tem je Jeglič sestopil po Avtocesti in še Žagi do opreme. Roman Cerar in Marko Grad (oba AS Delo) sta med tem preplezala Metoda in Pero. Pa še starejša novica: Franček Knez je med snemanjem TV filma (v navezi z Jegličem, ki pa se je enkrat prijel za klin) prosto ponovil Italijansko smer.
Vabijo na turni smuk
2. junija ob 7. uri bo skupni odhod v Krmo, od koder bodo udeleženci skupne ture AO Matica pot takoj nadaljevali na Kredarico. V nedeljo pa bodo smučali Za Cmirom v Vrata, kjer jih bo spet čakal avtobus. Za turo, ki jo bosta vodila Sazonov in Žorž, je še nekaj mest v avtobusu. Informacije v pisarni na Miklošičevi 17 (312-645).
Priznanja doma in na tujem
V štajerskem mestu Murau je bila skupščina avstrijske GRS, ki ji je prisostvovalo kar 500 delegatov in gostov (saj imajo 51 postaj s 1198 člani in lani so na smučiščih posredovali 838-krat, v zimskem obdobju so imeli še 52 reševalnih akcij in poleti 67, pa 61 iskalnih…). Na skupščini so za dolgoletno zgledno in vsestransko sodelovanje odlikovali tudi dva naša – dolgoletna načelnika komisije za GRS Bineta Vengusta in prav tako dolgoletnega načelnika postaje GRS v Mariboru Lojzeta Kraigerja. Deželni glavar ju je odlikoval z zlatim križcem. Posebna priznanja GRS pa so dobili Rajo Rojs, Teo Pajnik in Danilo Škerbinek.
Odprta planinska šola
Komisija za vzgojo in izobraževanje PZS bo tudi letos (med 22. in 28. julijem v Poštarskem domu na Vršiču) pripravila »odprto« planinsko šolo. Tečaj po veljavnem predmetniku za PŠ (organizacija in zgodovina planinstva, poznavanje gora, vremenoslovje, oprema, tehnika gibanja v gorskem svetu, nevarnosti…) bodo vodili priznani inštruktorji. Ker bo na sporedu tudi več planinskih tur, si bodo udeleženci pridobili vsaj osnovno znanje za varno samosvojo hojo v gore. Ker bo tečaj v času počitnic in dopustov, lahko pridejo tudi družine. Če bo pionirjev med 6 in 12 letom starosti vsaj pet, bodo zanje pripravili planinski vrtec, starejši pa bodo vključeni kar v šolo. Prijave zbirajo v pisarni PZS na Dvoržakovi 9 (tel. 312-553).
Za razglednico z Grenlandije
V nedeljo, 10. junija, bo krenila na pot močna mednarodna odprava, v kateri bosta tudi dva naša alpinista: Janko Humar (24), Al in član GRS postaje Tolmin, sicer pa član Soškega AO. Bil je že v Fanskih gorah (79), v Ekvadorju (80), ZDA (82), Boliviji (83) in na Škotskem (84). Med 580 opravljenimi turami ima kar 100 prvenstvenih. Njegov naslov: Koritnica 1, 65242 GRAHOVO; Peter Podgornik (26, Vrtovin 24, 65262 ČRNIČE) je načelnik AO Nova Gorica, AI in član GRS Bovec. Njegove odprave: Lotse 81, Aconcagua 82, izvidnica Jalung Kang 83 in več kot 350 težkih alpinističnih tur pri nas in po Evropi. Odprava bo z Grenlanda pošiljala tudi pozdravne barvne razglednice (glej Delo 18. t. m.), na kateri je njihov osrednji plezalski cilj. Kdor si želi razglednico, naj na naslova naših dveh udeležencev takoj nakaže 250 din, ne sme pa seveda pozabiti tudi napisati, kam razglednico poslati.
Alpinistična šola AO Matica
Teoretični del AŠ se je začel že 15. decembra lani, vpisalo pa se je kar 53 mladih. Od tedaj so predavanja (z diapozitivi) vsak četrtek (s pričetkom ob 18.30 v društvenih prostorih na Trdinovi 8/II). Od 17 predavanj, kolikor jih predvideva program, so jih imeli že 13, povprečno pa jih obišče 25 tečajnikov.
Od sredine marca imajo vsako sredo (pričetek ob 15.30) tudi praktične vaje na Turncu, ki se jih udeležuje po 15 do 20 tečajnikov. Nestabilno vreme pa jim je preprečilo vse tri doslej načrtovane skupne ture: zimski pristop na vrh nad 2000) m, turni smuk in bivakiranje v igluju. Zamujeno bodo skušali nadomestiti čim prej.
Letošnjo alpinistično šolo PD Ljubljana-Matica vodi Anton Sazonov – Tonač, ki pa mu pri izvajanju programa pridno pomagajo tudi drugi. Prihodnji mesec bodo pripravili praktične izpite na Turncu, poleti pa se bodo tečajniki izpopolnjevali v stenah, toda izključno v navezah z alpinisti.
16. t. m so uspešno opravili izpit za alpinista trije pripravniki AO Matica: Dušan Dvoršak, Janez Gril in Tomaž Žgajnar.
Jasna Marinič
Pomanjkanje pedagoškega kadra
Ob koncu tečaja za Al na Vršiču so tečajniki in vodje ugotovili marsikaj zanimivega. Pokazalo se je, da so alpinisti premalo »pismeni«, lažje praktično stvar razložijo, kot pa opišejo. Zato bi bilo na naslednjem tečaju umestno, da bi povabili izkušenega pedagoga, ki bi razložil proces podajanja snovi – sicer pa so tudi med alpinisti pedagogi, le v izobraževalnem procesu so neaktivni. Bolje bo potrebno poskrbeti tudi za inštruktorje. Nihče ne vodi evidence o njih in le 20% je takih, ki se udeležujejo vzgojnih akcij in izpopolnjevalnih seminarjev. Tečaj je opozoril tudi na nekatere pomanjkljivosti. Zaradi pomanjkanja časa se na tečaju lahko predela le 20-30% plezalne tehnike. Izpeljati bi bilo potrebno poletni in zimski tečaj za IA, če bi bilo mogoče tudi ledeniško izpopolnjevanje, kot ga poznajo MV. Sredstva za to bi bilo mogoče dobiti pri ZTKO. Tečajniki, med njimi je bila velika večina vrhunskih alpinistov, so se letos številčneje odzvali in tudi lažje je bilo delati z njimi. Na tečaju je bilo prikazanega veliko novega, novosti pa se sedaj lažje uveljavljajo, saj se pozna, da mnogi alpinisti hodijo v tujino. Novosti bi bilo potrebno preizkusiti in predstaviti na izpopolnjevalnih seminarjih ter pripraviti o njih poročilo in ga s komentarjem objaviti v AR. Marsikaj bi bilo potrebno popraviti tudi v organizaciji tečaja. Pred tečajem naj bi kandidati dobili teze in vprašanja, na katere bi se pripravili. Umestno bi bilo, da bi za preizkus znanja uporabili izbirni test. Nujno bo potrebno poenotiti tudi izpite za alpiniste.
Everest je tudi bolgarski
Zadnja številka bolgarskega tednika Eho je vsa v znamenju naj višjega vrha sveta. O nesrečnem Hristu Prodanovu (41), ki se je 20. aprila sam povzpel na vrh, naslednjo noč pa med poskusom sestopa umrl, pa skoraj ne poročajo. Odprava, ki se je po nesreči umaknila v bazo, je šele 1. maja spet krenila na goro. 7. maja sta Kanidis in Tomov v T 5 (8120 m) prinesla 11 jeklenk kisika in nekaj opreme ter se takoj umaknila. V šotor pa sta se vselila Ivan Vlčev (37) in Metodi Savov (37). Naslednje jutro sta ob podpori dodatnega kisika ob 3.20 krenila k vrhu. Ob 9.10 sta sporočila v bazo, da sta pri Sivi stopnji okoli 8500 m visoko in da gazita globok sneg. Potem pa ju niso kaj veliko slišali. Šele naslednji dan so spet dobili stik z njima in izvedeli, da sta bila ob 17.15 na vrhu in da sta zaradi slabih razmer začela sestopati kar na Južno sedlo, koder sta računala na verigo taborov indijske odprave. Tega dne so slišali (ob 10.08) še eno veselo novico: na vrh sta prišla tudi Kiril Doskov (26) in Nikolaj Petkov (25). Toda tudi ta dva sta morala bivakirati (okoli 8700 m). 10. maja pa sta že kmalu dohitela izčrpano prvo navezo in skupaj so nadaljevali pot v dolino.
Kako se je končal sestop četverice Bolgarov, viri ne poročajo vodstvo indijske odprave, ki se vzpenja na goro po Klasični smeri, pa je sporočilo, da je Fu Dordži (34), ki je prišel na vrh, med vzponom srečal tudi bolgarski navezi.