Mitja Gleščič: V iskanju razmer tudi odlični vzponi
Plezanja željni iščejo razmere praktično v vseh stenah, a zima je žal zaenkrat skopa tako z mrazom kot s snegom. Temu primerno so množičnega obiska deležne predvsem lažje grape.
Tisti, ki je dober je pač dober in ne glede na vrsto zime najde razmere za odlične vzpone. Tako so člani AO Radovljica, ki premore kar nekaj vrhunskih alpinistov, v zadnjem obdobju opravili nekaj odličnih vzponov. O plezanju Ribe (M5+, 250 m) v nad Šitom glavi se je že pisalo. Zasledili smo tudi plezanje Koželjeve smeri v Begunjski vrtači (IV, M5-6, 450 m) in odličen vzpon Nejca Marčiča in Martina Žumra v smeri Bergant – Manfreda (VII-, VI+/IV-V+, 600 m) v Debeli Peči, ki je 2. zimska prosta ponovitev smeri. 1. zimsko ponovitev sta opravila Urban Ažman in David Sefaj leta 2004. Tokratna naveza je za prosto ponovitev smeri potrebovala 7 ur.
Verjetno najboljši vzpon zime (zaenkrat) pa je nova smer v Debeli Peči imenovana Winter brejk. Več informacij o smeri žal, kljub vsej tehniki, zaenkrat še ni*. Mogoče bi bilo lažje priti do informacij, če bi zavrteli čas kakih 50 let nazaj, ko je alpinizem ustvarjal novice skupaj, za dobro razvoja in arhiviranja alpinističnega dogajanja na sončni strani Alp.
Matevž Kastrin in Boris Mance (AO Ljubljana-Matica) sta v Dolgem hrbtu povezala tri smeri, Teranovo, Lastovko in Trojko (90, M4-5, 1000 m). Glede na višino stene razmere niso bile povsod najboljše. Naletela sta na dobre razmere v Teranovi in kombinirano plezanje in gaženje v Lastovki. Odlična ideja kako izkorisiti trenutne razmere ter opraviti “ta pravo” turo, ki ti na koncu ponudi tisto pravo zadovoljstvo nad preplezanim in veselje do alpinizma in zime.
Anže Šavs (AO Kranj) in Maja Lobnik (AO TAM) sta opravila prvo ponovitev smeri Ledeni zmaj ( IV/4, 85/70°, 450 m) v Grintovcu. Čeprav v spodnjem delu že diši po pomladi, je višje plezarija še vedno zimska. Smer je prvi preplezal prav Anže lansko zimo (26.02.11).
V popularnih grapah nad Vršičem je kljub ne najboljšim razmeram gneča. Invazija je bila v Župančičevi grapi, ki zaradi navala že čuti pomanjaknje snega in ledu v nekaj skokih. Pleza se Bosova grapa v Brani, kjer razmere niso ne poletne ne zimske, ampah jih, po izjavah nekaterih, sploh ni. Slovenska smer v Triglavu je vsakoletni cilj med iskanjem razmer. No, tudi ta smer ni prekrita z bogato snežno oddejo ampak premore nekaj kopnih skokov. Bilo je nekaj poizkusov tudi v drugih smereh v Steni, a zaenkrat neuspešni.
Zadnja leta je tudi Raduha deležna zimskega obiska. Tokrat sta Sašo Ocvirk in Goran Turudič (AO Celje – Matica) plezala smer ZZ (M5, 125 m).
Marko Mavhar, Aleš Gradišnik, Branko Škornik in Miran Šumak (vsi AO Grmada Celje) so v Mali Rinki plezali Vzhodno smer (IV, M5+, 350 m). Stena je ponujala plezanje v kopni skali, nepredelanemu snegu, pa tudi dobre razmere so se našle.
Miha Zupan (AO Tržič) je “zavohal” dobre razmere v grapah nad Zelenico in tam opravil kondicijsko turo: po Desni grapi gor, po Sestopni dol, po Zeleniški (III/2-3, 200 m) gor (ta postreže s tremi skoki in nekaj ledu) in po Centralni dol.
Begunjščica je verjetno to zimo najbolj oblegana. Kramarca, Centralna grapa, smer Y, Lenuhova … doživljajo naval plezalcev. Člani Črnuškega AO so v SZ steni Kalške gore plezali smeri Najlon kratka (II/2, 145 m) in Desno grapo (II/1, 110 m) kjer so razmere za plezanje dobre.
Kljub visokim temperaturam se da splezati kakšno lažjo grapo tudi na primorskem koncu. Marko Leban in Rado Lapanja (oba AO Cerkno) sta v Matajurskem vrhu v zgodnjih jutranjih urah, preden je sonce pričelo delati svoje, preplezala Zahodno in Zimsko grapo. Obe sta sicer lažji, ponujali pa sta plezanje v odličnih razmerah.
Obiskan je bil Veliki Lemež nad Krnskim jezerom. Ta sicer ni znan po kakšnih alpinističnih smereh, premore pa nekaj grap. Božo Šemrov je s soplezalcem plezal Grapo S (60/40°, 550 m). Tudi tu je priporočljivo plezati ponoči.
Z gora nad Sočo prihaja tudi novica o plezanju v malo znani Lopi v Kaninskem pogorju. Blaž Volčanjk (AO Bovec) je plezal kombinacijo Levega in Desnega žleba (45°, II-III, 350 m).
O plezanju Igorja Radoviča (AK Črna na Koroškem) v smeri Carmen smo že poročali. Smer sicer ne ponuja resnih težav, ampak uživaško plezanje v 450 m visoki steni, ki ponuja dobre razmere.
Nekateri suho in toplo zimo izkoriščajo za plezanje v mrzli skali. Medtem ko nekateri klejejo toploto se drugi, nedaleč stran znajdejo v situaciji, ko si želijo toplih sončnih žarkov. Romana Daugl in Marko Šarac (oba AO Celje-Matica) sta v Staničevem vrhu plezala smer Šepetanje (V, A0, 160 m).
Koroški plezalci so preverili razmere tudi v avstrijskem Maltatalu. Plezali so slap Superfeucht (WI 4+, 135 m). Razmere v dolini slapov so zaradi visokih temperatur slabe.
Za vse bodoče alpinistične inštruktorje še opozorilo, da je na strani Komisije za alpinizem že objavljen razpis za “Seminar in izpite za nove alpinistične inštruktorje”. Rok prijav je 18. januar.
Tisti ki boste torkov večer preživeli v bližini televizije pa ne spreglejte filma Gašerbrum II, ki bo na sporedu ob 21. uri na TV SLO 1.
Kljub ne najboljši zimi se vsak teden nabere nekaj vzponov, tokrat je seznam precej dolg. Pomagajte ustvarjati alpinistične novice. Najmanj kar lahko naredite je, da pošljete obvestilo o vzponih na alp.ple@planid.org.
*V Debeli peči sta plezala Nejc Marčič in Martin Žumer. Smer Winter brejk je kombinacija smeri Summerbrejk (VI+/V+, 300 m) in starejše smeri Kunaver – Jeglič, v zgornjem delu pa sta preplezala tri nove raztežaje.