Naša izvidnica pod Lhotse
Štremfelj in Zaplotnik sta odpotovala v Nepal in pod južno steno Lhotseja
LJUBLJANA – Pravilo, da si mora, kdor hoče napredovati, zastavljati vedno nove, vse težje cilje, velja prav gotovo tudi v alpinizmu. Zato se komisija za odprave v tuja gorstva PZS po vrnitvi naše odprave z Mt. Everesta ni hotela (in mogla) sprijazniti z mišljenjem nekaterih, češ da je prvenstvena smer na najvišji vrh sveta labodji spev našega alpinizma.
Pravzaprav pa 3300 m visoka južna stena Lhotseja, četrtega najvišjega vrha sveta (8501 m), ki je v zgornji polovici tako strma, da se sneg na njej obdrži le kratek čas, privablja naše alpiniste in vso svetovno elito že nekaj časa. Naši pa so imeli to srečo, da so v zadnjem trenutku dobili rezervacijo in če ne uspe Francozom (pred njimi so zaman poskušali že Japonci in Italijani), bodo lahko poskusili že to jesen. Če pa našim ne bo šlo ali če ne bi uspeli pravočasno zbrati dovolj sredstev, bodo šli v steno prihodnjo pomlad.
Ker terja taka stena nadvse skrbne priprave, sta v Nepal odpotovala Marko Štremfelj in Nejc Zaplotnik. V 14 dneh, ki jih bosta preživela pod steno (čas do 12. maja bosta porabila za urejanje formalnosti v Kathman- duju), jo bosta posnela z vseh zornih kotov, napravila statistiko plazov, preučila vprašanja transporta ter zbrala vzorce kamnin in – opazovala kakor napredujejo francoski alpinisti. V domovini pa bodo njuni tovariši tačas pripravljali opremo in skrbeli za kar najboljšo telesno pripravo kandidatom
F.S.
Alpinistični razgledi št. 5
Glasilo komisije za alpinizem PZS »Alpinistični razgledi«, je za sedaj sicer še ciklostirano, zato pa polno zanimivosti in aktualnih novic. Te dni je izšlo že petič. Številka je sicer dvojna, (ne po obsegu) za marec in april, toda ne zaradi pomanjkanja gradiva, temveč zaradi težav z razmnoževanjem.
Naslovnica je spet karikatura (pripravila sta jo Lidija Honzak in Janez Marinčič) in na ovitku je ves prostor dobro izkoriščen za skice. Med vsebino pa najprej pade v oči obsežen pregled pomembnejših vzponov opravljenih v letih 1978 in 1979. Pripravil ga je Igor Mezgec in je prvi pomanjšan tekst v AR, kar bi veljalo še ponoviti, posebno pri raznih pregledih. Objava le-teh pa bo pridobila na pomenu le, če bo izzvala reakcijo: korekture, dopolnitve ali pa tudi le splošne pripombe (na izbor, zasnovo itd.)
Turni smuk v metežu
220 udeležencev 12. triglavskega turnega smuka – Trojica na vseh dosedanjih prireditvah
JESENICE – PD Javornik-Koroška Bela, Jesenice, Martuljek in Jesenice so kljub slabemu vremenu uspešno, predvsem pa varno, izvedla XII. triglavski turni smuk. Tudi datum ni bil izbran najbolj posrečeno – za tiste z neparnimi avtomobili nevozen vikend, referendumi po številnih krajih, pa še nezanesljivo aprilsko vreme.
Vse to je odtegnilo marsikoga. Pa ni šlo drugače, razpoložljivih nedelj je za marljive planinske prireditelje že premalo. Udeležba 220 planincev-smučarjev iz vse Slovenije pa nesporno dokazuje, kako je ta prireditev priljubljena in potrebna.
Cesto do Zasipske planine so splužili tik pred prireditvijo, to da prvi ljubitelji visokogorske turne smuke so pričeli prihajati že v petek. Ko pa je v soboto zjutraj začela prihajati glavnina, je bila preozko splužena cesta kmalu zatrpana. Mnogi so si morali sami izkopati parkirišče, nato pa pot pod noge.
V večjih in manjših skupinah so se udeleženci smuka vzpenjali skozi Krmo proti Staničevem domu. Vmes so bili tudi prireditelji, ki so za vsak primer markirali progo, opozarjali in če je bilo potrebno tudi pomagali. Vreme ni bilo namreč posebno obetavno – oblačno in zamegljeno, višje v robeh pa je zavijala burja, ki je nosila ostre snežene kristale naravnost v obraz.
V Staničevem domu so udeležence prijazno sprejemali javorniški fantje, toda žal je bil dom prekmalu povsem poln in precej jih je moralo pot nadaljevati še do uro bolj oddaljene še delno odprte) Kredarice, nekaj pa se jih že kar isti dan spustilo nazaj v dolino. Najbolj zagnani pa so se pred počitkom v slabih razmerah povzpeli celo na vrh Triglava.
Čez noč je zapadlo okoli 30 centimetrov pršiča, zato je bila smuka prek Apnenice kar dobra, le vidljivost je bila slaba, ker je močno snežilo. Pod ovčarsko bajto in Draškimi vrhovi pa je bila snežna podlaga preveč južna in ni več dovoljevala zavojev. Vendar so bili dolgi prečni spusti zelo prijetni in celo zabavni.
Letos so organizatorji med 220 udeleženci razdelili 62 bronastih značk (za prvo udeležbo), 26 srebrnih (za tretjo), 18 zlatih (za peto) ter 9 častnih značk in diplom, za desetkratno udeležbo. Trije pa so taki, ki so se udeležili že vseh dvanajstih smukov.
J. K.
Božič snemal v Prokletijah
Splitčan Stipe Božič, ki je bil lani po vzponu na Everest proglašen za najboljšega športnika Dalmacije, se tudi v domačih gorah rad poskusi s kamero. V sodelovanju s TV Sarajevo je za oddajo »Ponekad nedeljom« posnel življenje v zimskem taboru hrvaških alpinistov pod Troglavom.
V načrtu je imel tudi, da z Gorazdom Baračem, Edom Retljem in Borisom Siriščevičem opravi 1. zimski pristop na južni vrh Maja Karanfila (Maja Keče) in o tem posname film. Toda bilo je slabo vreme, veliko novega snega in prvi dan so se povzpeli le do Krošnj. Nasledki dan je bilo še slabše, zato so se vrnili. Toda pred tem so morali sprožiti opast, da so se lahko varno vrnili v dolino. Hoteli so poskusiti še enkrat, vendar se vreme ni popravilo. Posneto gradivo so včeraj pokazali na sarajevski TV.
Messner sam na Everest
Znani alpinist je dobil kitajsko dovoljenje za poskus s severa
LJUBLJANA – Novica, da se bo Japonec Uemura skušal sam povzpeti na Everest (iz Nepala) in to celo v času monsuna, še ni niti dobro prodrla, ko jo je spet razburkal – kdo drug kot Reinhold Messner. 2. t. m. je namreč podpisal s podpredsednikom Kitajske alpinistične zveze protokol, ki mu omogoča že letos vzpon s severa. Smeri vzpona sicer še niso objavili, toda že dejstvo, da so mu dovolili poskusiti prek Tibeta, kar si je za letošnjo predmonsunsko obdobje zagotovila tudi japonska odprava, dovolj jasno potrjuje, da se je Kitajska odprla svetu tudi na alpinističnem področju.
Vse območje Everesta je živahno kot še nikoli doslej. Po zimskem uspehu znova poskušajo Poljaki, tokrat prvenstveni vzpon po južnem rebru. Po normalni smeri prek Južnega sedla se vzpenjajo Španci, po smeri severnega pristopa pa Japonci skupaj s Kitajci. Pod goro je tudi močna izvidnica sovjetskih alpinistov, ki preučuje teren za vzpon leta 1982 in bolgarska trojka, ki študira vzpon na Lhotse. Pod južno steno tega vrha so Francozi, kmalu pa bo tudi naša opazovalna dvojka.
F. S.
ALPINISTIČNE NOVICE
Prvenstvena ob Temenu
V soboto 19. t. m. sta Rajmond Kovač (Akademski AO) in Matjaž Lenassi (Postojna) v petih urah preplezala novo smer (imenovala sta jo malo nenavadno Spet enkrat), ki sta jo ocenila s IV-V, 300 m. Dostop je isti kot za Medvoško smer v Temenu, le nekaj več kot 50 m je potrebno še nadaljevati naprej po grapi, do pod stebra. Potem pa čez ploščo in skozi črno rumen kamin in proti desni na belo glavo. Potem (malo tudi levo) pod navpičen raž, po njem in v votlino na levi strani. Naprej pa vodi smer najprej v desno in po belih počeh v razu, dokler le-ta ne postane previsen. Umik na desno po ozki lasti in naprej do rumene poči, potem pa za rob in še en raztežaj desno čez plošče.
V Paklenici se je začelo
V kanjonu Velike Paklenice je že prav živahno. Uradno se bo srečanje pričelo sicer šele v četrtek 1. maja, toda »recepcija« ob vhodu je odprta že od včeraj, plezajo pa zadnji čas v Paklenici tako skoraj nepretrgoma. Franc Bračko in Ivo Verbič (oba AO Kozjak) sta bila v Paklenici od 10. do 16. t. m. Opravila sta 1. ponovitev Cvrčevega stebra (prva plezala Knez in Zupan leta 1977 in jo ocenila V, A 1) v Anič kuku. Ker je bilo v steni zelo malo klinov, sta plezala 23 ur, v steni pa je ostalo okoli 30 klinov in zagozd. Njuna ocena: VI,A 1-2. Ponovila sta tudi smer Oprosti mi pape v Velikem Vitreniku ter Diagonalno žlebino (6 ur). Mitja Kanellopulos, Ničo Kregar in Branko Dobaja (vsi Matica) so 18. t. m. ponovili Karabore (zadnji je tudi tehnični raztežaj A 2-3 preplezal prosto), dan kasneje pa sta prva dva sama ponovila še Raz za malo kladivo. Iz Obalnega AO poročajo, da sta Amadeo Cesar in Peter Čižmek preplezala Brahmovo in Mosoraško smer v Anič kuku.
Preskus pripravljenosti
Samo trening je premalo, zatrjujejo zadnji čas alpinisti, če nimaš tudi možnosti preizkusa. In zato se neredko poskušajo v vzdržljivosti s plezanjem dveh, treh, štirih in tudi več smeri v enem dnevu – v isti steni ali tudi s prehajanjem iz ene v drugo.
Tudi Filip Bence in Franci Meglič (oba Tržič) sta v soboto 19. t. m. preplezala smer Češnovar-Srakar, Rumeno, Spominsko in Virensovo v Koglu, vse v zelo kratkem času.
Sovjetska revija o nam transverzali
MOSKVA – V zadnji številki bogato ilustrirane in na umetniškem papirju v barvah tiskane sovjetske revije Turist je izšel daljši članek sovjetskega mojstra športa Borisa Moskvina o tem, kako je z Lesc poletel z letalom nad Triglav. Napisal je obširno reportažo o tem poletu.
Največ toplih besed je Moskvin posvetil opisu slovenske planinske transverzale, ki ne gre le po gorskih vrhovih, ampak obišče tudi spomenike partizanskega boja v Sloveniji. Transverzala za sovjetske planince. Moskvin je opazil množičnost planinstva v Sloveniji, njegovo dvestoletno tradicijo ter zlasti njegov domoljuben značaj.
ALPINISTIČNI KOTIČEK
BERA ZIMSKIH VZPONOV
Uveljavljajo se mlajši in ženska naveze
Glavni zimski vzponi oz. pristopi letošnje plezalne sezone so bili opravljeni v prvih dneh marca, ko so se za to pokazale vsaj znosne snežne in vremenske razmere. Kljub temu so bili vsi opravljeni vzponi precej težji kot pa druga leta, ker tudi plazovi niso mirovali. Poleg lažjih smeri in pristopov na vrhove, je bil 1. 3. organiziran tečaj za začetnike na Okrešlju, kjer je vadila zimska tehnika v strminah pod Savinskim sedlom, opravljeni pa so bili tudi pristopi s tečajniki skozi Turski žleb na Malo in Štajersko Rinko ter Križ. Isti dan so Smodiš, Povše in Verdnik plezali v solo vzponu Čadovo smer v Turski gori. V noči iz 1. na 2. marec pa so ponovili Vzhodno steno Križa (smer »Skozi okno«) Zupan, Meh Meta, Smodiš, Črepinšek in Šah Marjana. Volavšek in Vrtačnik pa sta prav tako ponoči pristopila na Tursko goro. 2. 3. so pristopili Stopar, Kušer in Šrot preko Škarij na Ojstrico. Pepelnik in Skale sta isti dan tudi plezala Čadovo v Turski gori, Zupan, Smodiš pa sta izvedla tretjo ponovitev Schalay-Gerinove smeri v Turski gori, čas plezanja 7 ur. Dovžan, Kozmus, Kolar so pristopili po Zahodni grapi na Ojstrico ter se nato s smučmi spustili preko Škarij v Logarsko dolino. 29. 3. sta Čanžek in Črepinšek plezala v Ospu na Primorskem in ponovila smeri Osp ’77, ocena V + Al.
»Prebita cesta« po Logarski dolini do slapa
6. 4. sta Čanžek in Pepelnik plezala smer Jojo-Bac, ocena IV. do V., Meh Meta, Verdnik, Cankar, Povše, Marjana Šah in Terček Cvetka pa so ponovili smer Mimo zoba. Vsi v solo vzponu, ocena II. do III.
12. 4. so člani s pripravniki in tečajniki organizirali popravilo bivaka pod Ojstrico, ki se zaradi lesne gobe že seseda in je bilo treba vsaj za silo popraviti notranji del. Najkasneje v dveh letih bodo celjski alpinisti morali postaviti novega, sicer zavetišča pod severno steno Ojstrice sploh ne bo več.
Ob tem prostovoljnem delu sta Verdnik in Cankar še ponovila Raz Strelčeve peči, Čanžek in Pepelnik pa opravila drugo ponovitev Orlovske smeri v Golarjevi peči, ocena V +/A1, A2. Meh Meta, Dolžan, Volavšek, Golob, Špiler Zvonka, Skale Marjana in Povše, pa so se povzpeli po Zahodni grapi na Ojstrico, pristopili na Babe, nekateri pa izplezali še južni raz Ojstrice.
13. so se mudili v Kleku Stopar, Zupan, Šrot in Kušer, ter ponovili Žoharjev steber VI A1, A2, Šrot in Kušar pa še Vreskovc pločico, ocena V. do VI, A2, A3.
Obveščamo vse planince in alpiniste, da bo v soboto, 27. 4., Dom na Okrešlju redno oskrbovan in je cesta do slapa očiščena. Od sobote na nedeljo, dne 18. in 20., je v gorah močno snežilo ter je zapadlo do 40 cm novega snega. Obstaja povečana nevarnost pršnih, kasneje pa tudi mokrih in talnih plazov, zato opozarjamo na izredno previdnost.
CIC
Za dan zmage na Blegoš
PD Sovodenj, Žiri in Gorenja vas pripravljajo pod pokroviteljstvom komisije za šport in rekreacijo občine Škofja Loka že četrti spominsko rekreativni pohod na Blegoš ob dnevu zmage 9. maju. Pohod bo v nedeljo, 11. maja in bo izveden ob vsakem vremenu Prireditelji bodo poti na Blegoš ustrezno označili in zavarovali, glavna smer pohoda pa bo iz vasi Javorje proti Črnem Kalu in čez vrh Blegoša do koče, kjer bo ob 11. uri proslava s programom. Organizatorji opozarjajo, da je prevoz z avtobusi in osebnimi avtomobili možen le do vasi Javorje, saj je cesta naprej v zelo slabem stanju. Tisti, ki se bodo v Poljane pripeljali do 6.30, bodo ujeli organizatorjev avtobus, ki jih bo potegnil do Javorij. Udeleženci bodo na cilju prejeli posebne izkaznice. Za dvakratni pohod je predvidena bronasta značka, za štirikratnega srebrna, za šestkratnega zlata, za desetkratno udeležbo na pohodu pa bo dobil udeleženec posebno plaketo. V koči bo na voljo topel čaj, za hrano pa udeleženci poskrbe sami. Informacije posredujeta Hribar tel. (064) 62- 005 in Miklavčič (064) 68-271.
Priznanje je vzpodbuda
LJUBLJANA, 28. — Vsako leto pred dnevom OF podeljujejo v Ljubljani priznanja najboljšim ljubljanskim športnikom. Tako so tudi minuli petek v prostorih skupščine mesta Ljubljane razglasili 271 najboljših ljubljanskih športnikov v letu 1979 in 68 trenerjev. Na slavnostni podelitvi je predsednik izvršnega odbora telesnokulturne skupnosti Ljubljana Janko Popovič podelil priznanja 46 športnikom in trenerjem, ki so v minulem letu dosegli uvrstitve med prve tri v mednarodnih športnih arenah.
Smrt treh avstralskih alpinistov
KATMANDU – Med vzponom na 7646 m visoko Annapurno so se smrtno ponesrečili trije avstralski alpinisti. Po podatkih nepalskega ministrstva za turizem so to: James Morse (27), David Reeves (27) in Richard John Schmidt (35). Zaradi nesreče je 15-članska avstralska odprava takoj prekinila vzpon na ta himalajski vrh.
Najboljši ljubljanski športniki
(pp) LJUBLJANA, 26. — V prostorih skupščine mesta Ljubljane je bila včeraj podelitev priznanj 271 športnikom in 68 trenerjem, ki so v minuli sezoni dosegli najboljše rezultate v državnem in mednarodnem merilu. Na slavnostni podelitvi je predsednik IO TKS Ljubljana Janko Popovič izročil priznanja 46 športnikom in trenerjem, ki so si ta priznanja zaslužili v mednarodni športni areni z osvojitvijo enega od prvih treh mest. Med nagrajenci so bili tudi člani alpinistične odprave na Mount Everest (na sliki: Viktor Grošelj AO Matica).
Žirija nekaterih športnih novinarjev iz Ljubljane je razglasila še svoje tri najboljše športnice in športnike Ljubljane v minulem letu. To so: Srečko Masle (kajak), Vinko Polončič (kolesarstvo), Franci Rozman (balinanje), Alenka Župančič (gimnastika), Irena Lavrič (karting) in Andreja Ojstršek (namizni tenis) — Foto: Nace Bizilj
Trojico je zasul snežni plaz
KALINOVIK, 21. aprila (Tanjug) – Danes popoldan so v vasi Jakomišlje pri Kalinoviku pokopali brata Šučura in Šerifa Holjena ter Edhema Hatiboviča, ki so se pred več kot tremi meseci med zimskimi počitnicami v neurju odpravili iz Kalinovika proti svojim vasem in izginili.
Preiskava je ugotovila, da je trojico zasul snežni plaz in so se zadušili pod več kot pet metrov debelo snežno gmoto. Včeraj so našli trupli 18-letnega Šerifa Holjena in njegovega prijatelja 16- letnega Edhema Hatiboviča, danes zjutraj pa še truplo 14-letnega Šučurja Holjena.
VČERAJ NA SKUPŠČINI MESTA LJUBLJANA
Priznanja najboljšim
LJUBLJANA, 26. — Včeraj so v dvorani skupščine mesta Ljubljana podelili priznanja 271 športnikom in 68 trenerjem iz Ljubljane za njihove dosežke v športu. Na slavnostni podelitvi so izročili priznanja še 46 športnikom in trenerjem, ki so odličja še posebej zaslužili v mednarodni areni, z osvojitvijo enega od prvih treh mest na uradnih tekmovanjih (olimpijske igre, svetovna in evropska prvenstva, sredozemske in balkanske igre). Ob tej priložnosti so priznanja prejeli tudi osvajalci Mount Everesta, mimo tega pa bo 13 športnikov in trenerjev prejelo priznanja že šestič zapored za vrhunske dosežke. Žirija športnih novinarjev, ki delujejo v Ljubljani, bo obenem razglasila tri najboljše športnike in športnice Ljubljane za minulo leto, ki bodo prejeli odličja TKS Ljubljana.
Priznanja telesnokulturne skupnosti Ljubljana so prejeli:
ALPINIZEM: Stane Belak (Ljubljana-matica — Z), Viktor Grošelj (Ljubljana-matica — S), Igor Herzog (Akademik — B), Rajmond Kovač (Akademik — S), Manfreda Marjan (Ljubljana-matica — S), Štefan Marenče (Šmarna gora — B), Janez Marinčič (Ljubljana-matica — S), Vanja Matijavec (Šmarna gora — Z), Roman Robas (Šmarna gora – B), Tekavčič Igor (Akademik – B), Marija Sabolek (Akademik — B), Jure Ulčar (Ljubljana-matica — C) Lado Vidmar (Rašica — S).