Alpinistične novice 16/1988

Tadej Slabe tretji splezal smer »Lord of the Rings«

Smer v avstralskem Mt. Arapiles z oceno X- je še vedno druga najtežja na tej celini – Slabe je obiskal tudi druga avstralska plezališča
Lord of the Rings, ki je takoj za najtežjo Punks in the Gym, ima nenavadno zgodovino. Začel jo je leta 1984 sloviti Kim Carrigan, ki je bil takrat najboljši v Avstraliji. Končal je ni, je pa to uspelo naslednje leto Stefanu Glowaczu iz ZRN. Konec pred­lanskega leta je Lord of the Rings (ime je smer dobila zaradi obročkov na pritrjenih ploščicah) splezal le še Didier Raboutou. Na tretjega uspešnega plezalca je smer čakala kar do letošnjega marca, za sedaj ni podatkov, da bi morebiti še kdo pred Tadejem splezal to smer.
V Avstralijo je šel zadnji dan februarja, vrnil pa se je zadnjega marca. Po nekajdnevnem ogre­vanju je takoj odšel v Lorda. Odseke smeri – od klina do kli­na – je splezal že takoj na začet­ku, tretji dan pa mu je počil prst in je nekaj dni moral počivati. Potem mu je za uspeh zadosto­valo le še 6 poskusov v treh dneh, čeprav se mu je med ple­zanjem rana na prstu spet odprla. Smer poteka v 20 metrov vi­soki previsni plošči z zelo majh­nimi oprimki. Težave se od klina do klina stopnjujejo. Detajl ob zadnjem vpenjanju je najtežji. Ocena ni nič višja kot X- in tudi Raboutou jo primerja s smermi ocenjenimi z 8a+.
Slabe pravi, da je Lord zanj najtežja smer, kar jih je do sedaj plezal v tujini in najtežja s pove­zanimi težavami nasploh. Sicer pa je že plezal težje odseke v Črnotiških skalah in pa v smeri, ki jo zdaj »izdeluje« v Mišni peči. Tu je splezal smer v dveh delih – spodnji bo gotovo zaslužil »desetko« – le povezati ju je še treba. A so težave takšne, da je največji problem že vpenjati, ta­ko da bo to moral te gibe še posebej naštudirati.
Zastavljeni cilj je dosegel že v prvi polovici bivanja v Avstra­liji. Imel je tudi srečo, da je Lord v senci, saj se ob vročini nad 30 stopinj Celzija (Punks in the Gym je ves dan izpostavljena soncu) nemogoče plezati.

UPRAVIČIL POT V AVSTRALIJO – Tadej Slabe v steni

Slabe je iz Arapilesa odšel na­prej v You Youngs, blizu Melbournea, ki je znan po balvanih. Tu so smeri visoke le do 10 me­trov in nekaj takih do VIII stop­nje je Tadej splezal kar brez va­rovanja. Nato ga je pot vodila proti severovzhodu v znani Mt. Buffalo, ki je od Melbournea oddaljen kakih 300 km. Granit­ne stene se po višini lahko primerjajo z našim Aniča kukom v Paklenici. So pa tudi balvani, kjer je mogoče plezati zares tež­ke zadeve. Zanimiva je smer, ki se jo je lotil tudi Slabe. Dva dni je porabil, da je sploh vstopil. Treba je skočiti visoko navzgor in se potem obdržati na dveh majhnih in ostrih kristalčkih, ki so sicer značilni za to področje. Potem je kot prvi preplezal 20 metrov visoko previsno ploščo. Od daleč je kazalo, da bo zelo težko, a je plošča precej razčle­njena, tako da je zanjo porabil le dve uri. Zavrtel je 4 svedrovce, ocenil jo je z VIII-, poimenoval pa Pet of the Year.
Kakih 50 km stran od Mt. Arapilesa je tudi priljubljeno plezališče Grampians, ki ponuja zares izvrstno plezanje vsakršnih težavnosti v odlični skali, ki je še zelo malo izkoriščena. Kot kaže, se večina plezalskega dogajanja v Avstraliji seli tja.
Tedaj ni imel tesnejših stikov z drugimi plezalci, čeprav jih je bilo marca v teh krajih kar pre­cej. Je pa Arapiles, kjer se je vseeno najdlje zadržal, tako veli­ko področje, da je plezalec lah­ko povsem sam in se tako lažje skoncentrira. Seznanil se je z Angležem Paulom Smithom, ki je tam že dobre štiri mesece in se trudi v Punks in the Gym. Prej je splezal novo smer, ki se lahko primerja z Masado. (Le-ta ima po mnenju poznavalcev oce­no IX+, kar nekako ustreza av­stralski 30).
Presenečajo domači plezalci, a v negativnem smislu, saj odkar je Canrigan odšel v Švico, nima­jo takšnega, ki bi stvar gnal na­prej. Tudi preplezali v zadnjem času niso smeri, vredne večje pozornosti.

• Obisk Avstralije so omogoči­li: Slovenijales, Kompas, Ljub­ljanska banka – Združena ban­ka, Ljubljanska banka – Go­spodarska banka, Scarpa, komi­sija za alpinizem PZS, AO Ljubljana – Matica in ZTKO Ljubljana. Posebna zahvala gre tudi avstralskima Slovencema Heleni van de Laak in Ivu Lebeiju, voditeljema slovenskega radia v Melbourneu.

Matej Šurc

Karničarjevi smučarski podvigi
Vrhunski spusti v naših Al­pah – Vnovič presmučal Si­nji slap pod Češko kočo

S svojimi zadnjimi eks­tremnimi smučarskimi spusti Davo Karničar ponovno dokazuje, da je naš najboljši v tej zvrsti alpinističnega športa. Tako je 21. marca presmučal v Kočni novo kombinacijo in zgornje­mu delu prvenstvenega smučanja, ki ga je za 300 metrov, dal ime Duška. Gre za precej izpostavljeno in strmo smučanje z oceno S6 izza Velikega ku­pa, po zahodni steni v Grapo in naprej v območju Malega Kupa do vznožja. Višina celotne kombinacije je 800 me­trov.
Teden dni kasneje se je lotil najbrž še težjega smučanja, ki pa mu je le delno uspelo. Gre za Teranovo smer v Dolgem hrbtu, ki začne v Žrelu in gre naravnost navzgor po veliki zajedi-grapi do gredine, kjer začne znana smer Šimenc-Škarja. Poletna ocena 400 metrov visoke smeri je V in to najbrž pove več kot dovolj. Davo je moral v osrednjem delu smeri zaradi pomanjkanja snega smuči sneti in plezati. Sicer pa pravi, da bi se v dobrih razmerah z velikim tveganjem dala v celoti presmučati.
Zadnji dan marca pa je že drugič doslej smučal preko Sinjega slapu pod Češko kočo, ki predstavlja naš najtežji ekstremni spust. V izstopnem delu je ponovno imel nekaj težav zaradi malo snega, ves težji del pa mu je uspelo presmučati le z enim padcem – k te­mu je pripomoglo nekoliko prirejeno postavljeno okovje na zelo trde Ela­nove smuči.
Za konec pa še spust dveh ostalih Karničarjev, Drejca in Luke. V sever­ni steni Kočne sta 2. t. m. v precej neugodnih vremenskih razmerah pre­smučala 500 metrov visoko Spomladansko smer z oceno S5.

Predavanja
V sredo 4. maja bo na povabilo športne trgovine Papi Šport v tržaški kinodvorani Capitol preda­val poljski alpinist Jerzy Kukuczka, drugi ki se je povzpel na vseh 14 osemtisočakov. Ker ima ob tem še številne izjemne vzpone, tudi zimske na naj višje gore, se obeta izjemen do­godek.
Jutri ob 20.30 bo Danilo Tič v Štu­dentskem naselju v Rožni dolini pre­daval o meddruštveni odpravi v steno Šivlinga.

Odprava na K2 sredi zaključnih priprav
Jugoslovanska alpinistična odprava, ki bo letos poleti poskušala osvojiti drugi naj viš­ji vrh na svetu, 8611 metrov visoki K2 ali Čogori, je že sredi končnih priprav

Tomaž Jamnik, vodja odprave, je imel še pred krat­kim manjši zaplet z dokončno izbiro moštva. Zaradi službene zadržanosti in poškodb so namreč odpadli kar trije alpinisti iz desetčlanske ekipe. Tako bodo zdaj 29. maja odpotovali: Tomaž Jamnik – vodja, Filip Bence, Stane Belak, Rado Fabjan, Pavle Kozjak, Damjan Meško – zdravnik, Milan Romih, Slavko Svetičič, An­drej Štremfelj in Danilo Tič. Poleg alpinističnega dela odprave gredo z njimi na pot še Matjaž Fistravec, ki bo poslušal na filmski trak ujeti dogajanje na odpravi, Janez Majdič, ki bo skrbel za radijsko zvezo z Islama­badom in domovino, ter novinar Radivoj Kovačevič. V Islamabadu se jim bo pridružil še pakistanski zvezni oficir.
Kot vedno, so tudi tokrat največje težave z zagotav­ljanjem finančnih sredstev. Odprava bo sicer financira­na iz sredstev PSJ, PZS, TKS, v pretežni večini pa s sredstvi raznih sponzorjev. Ker vsa sredstva še niso zbrana, seznam sponzorjev še ni dokončen, vendar pa v njem že sedaj najbolj izstopata SOZD Iskra in Adria Airways.
Tudi seznam tistih, ki opremljajo odpravo s svojimi proizvodi, še ni končan, vendar pa so svoj prispevek odpravi dali že Induplati Jarše s šotori, Svila Maribor z nylonom za šotore, IKA Ajdovščina z vetrnimi kom­pleti, Oprema Kočevje s tkanino za komplete, Papi Sport iz Italije z alpinistično opremo, Metka Celje s spalnimi vrečami, Julon in Jože Flere z vrvmi, Rašica s puloverji, Edelweiss iz Avstrije z vrvmi in spalnimi vrečami, Stubai s cepini in derezami, Motvoz in Platno z embalažo, Etiketa Žiri itd.
Odprava se bo prehranjevala s hrano kupljeno v Pa­kistanu, s seboj pa bodo vzeli samo lahko in visoko kva­litetno hrano proizvajalcev Žito Ljubljana, Emona Ljubljana, HP Kolinska itd.
Odprava bo prvič preizkusila novo domačo tkanino porotex iz Opreme Kočevja, ki naj bi nadomestil uvo­ženi Goretex.
Naši alpinisti imajo dovoljenje za vzpon na K2 preko njegovega zahodnega stebra. Prvi poizkus v njem so leta 1979 opravili Francozi. Nato so se v njem presku­šali alpinisti iz raznih delov sveta, šele leta 1986 so ga uspešno splezali Poljaki. Istega lete je bila oddana tudi jugoslovanska prošnja za vzpon na K2.
Letošnje leto bo poleg naše odprave plezalo na K2 Še nekaj ekip. V njegovih strminah bodo na delu dve ameriški odpravi – ena v južnem grebenu in ena po Abruzziju, poleg njih pa bodo po Abruzziju poskušali še katalonski alpinisti.

Izpiti za nove alpinistične inštruktorje
Komisija za alpinizem pri PZS or­ganizira izpite za alpinistične inštruk­torje. Prijavijo se lahko alpinisti, ki imajo 2 leti staža (po opravljenem iz­pitu za alpinista) in za katere njihov odsek meni, da so sposobni in primer­ni za vzgojno delo. Prijave je treba poslati na PZS najkasneje do 30. aprila.
Izpiti bodo razdeljeni na dva dela: teoretični izpiti ter pripravljalni semi­nar s praktičnimi izpiti. Teoretični del bo v prostorih PZS v petek, 13. maja ob 16. uri ali v soboto, 14. maja ob 8. uri – kandidati naj sporočijo na kateri rok pridejo. Na teh izpitih bodo vpra­šanja iz nevarnosti v gorah, orientaci­je (risanje nalog, zato je potrebno s seboj prinesti busolo, kotomer, rav­nilo, svinčnik), prve pomoči, zgodovi­ne, izrazoslovja in opisa smeri, pozna­vanja gorstev in vremenoslovja.
Popravljalni seminar in praktični iz­piti bodo v Tamarju od 26. do 29. maja.

Tomo Česen

Veleslalom pod Raduho
V soboto, 16. t. m. vabijo člani AO Črna na tradicionalni veleslalom pod Raduho. Tekmovanje bo ločeno za alpiniste in planince. Alpinisti tekmu­jejo navezani na vrvi. Takoj po startu bo krajši spust po vrvi. Nato si bosta tekmovalca pripela smuči in presmu­čala progo.
Ker koče na Grohatu še ni, bo tek­movanje za alpiniste in planince isti dan. Start za alpiniste bo ob 11. uri, planinci pa bodo pričeli takoj za njimi. Prijave bodo zbirali na Grohatu do 10. ure na dan tekmovanja.

Nova smer v Ospu
Jure Bogataj (AO Škofja Loka) in Igor Badalič (AO Nova Gorica) sta v osrednji Osapski steni preplezala novo smer. Poteka med Netopirjem in Medotom. Od smeri Medo se odcepi pri prvem drevesu nad verigami, po­tem pa se pridruži Netopirju na koncu dolge prečnice v zadnjem raztežaju. Ocena smeri je VI/A2e, V. Plezala sta 19. marca.

Alpinistična šola tudi na Ravnah
Člani AO Ravne bodo v tem mese­cu pričeli svojo alpinistično šolo. Vse, ki jih na Koroškem zanima alpinizem, naj se oglasijo v prostorih AO Ravne, Trg svobode 17 (klet) vsak četrtek od 19. do 20. ure. Tam bodo dobili tudi vso potrebno opremo za opravljanje praktičnega dela AŠ ter podrobnejše informacije.

Razpis za tečaj v Manangu
Komisija za odprave v tuja gorstva objavlja razpis za vodjo, dva inštruk­torja in zdravnika na tečaju za nepal­ske gorske vodnike v Manangu. Pogoj za vodjo tečaja je, da je že bil na takem tečaju, inštruktorji pa morajo biti gorski vodniki ali vsaj alpinistični inštruktorji, vsi pa morajo obvladati angleščino.
Odhod v Nepal je predviden za 10. avgust, povratek pa oktobra. Kandi­dati naj se prijavijo do 15. maja na KOTG pri PZS, prijavi pa morajo priložiti osebni list.

Reški planinci imajo za cilj Aconcaguo
Konec leta bodo reški planinci po­novno odšli preko Atlantika. Za cilj so si izbrali 6980 metrov visoko Acon­caguo, seveda po normalnem pristo­pu. Pred tem bodo zaradi aklimatiza­cije obiskali še vrhove Cerro Quemo in Cathedrall. Organizator Planinsko društvo Kamenjak z Reke daje vse informacije po telefonu (051) 35-222 – Željko Kesovija.

Na Pokojcu je devet smeri
Zagrebški plezalci v toplih dneh večkrat obiščejo stene Pokojca pri Va­raždinu. Za sedaj je tam devet smeri, večina jih je srednjih težav. Najtežja z imenom Crveni je nekoliko težja kot npr. Jonatan Livingston v Ospu. Se­daj bodo postavili tudi vpisno knjigo, v kateri bodo opisane vse smeri, nji­hova ocena in ime. Smeri so bile po tekmovanju na novo ocenjene, prav gotovo pa bodo še popravki. Zagreb­čani se priporočajo za vse pripombe, le-te pa naj vsi vpisujejo v to knjigo. Za mesec maj načrtujejo organizacijo plezalnega vikenda.

Tudi Jamnikar splezal Pas de deux
Igor Jamnikar je Pas de deux na Čr­nem Kalu splezal (IX, RP) že 20. mar­ca in ima tako on tretji vzpon po tej smeri.
Člani AO TAM pa so plezali v av­strijskem Kugelsteinu. Milan Jolič je prosto ponovil Girandolenweg (VII-, 100 m) v navezi z Dušanom Habulinom. Marko Lukič je najprej na po­gled ponovil smer z imenom LSD (VIII-), potem pa še smer, ki ima oceno IX-, za katero pa ne ve imena. Visoka je 25 m, značilno pa je vzdržljivostno plezanje v previsni plošči. Lukič je v navezi z Armandom Polegekom prosto splezal še smer Pfefermaver v Burgstalu. Ocena je VIII-, visoka pa je 90 metrov.
Mirko Krajnc je v Arcu splezal pre­cej smeri VII. stopnje na pogled. Naj­težja med njimi je Easy Rider z oceno VII/VII+.
V Ospu je Dedka Mraza ponovil Robi Jamnik, Jonatana pa Krajnc in Boris Čujić. Slednji je bil uspešen tudi v Miklavžu (VIII). Vsi vzponi so bili opravljeni z rdečo piko.

Servis športne opreme v Domžalah
V servisu Jureta Podgorška (Masljeva 6, Domžale – center) bo od jutri dalje tudi nova ponudba planin­ske in alpinistične opreme. Pri njeni izbiri pomagata Janez Jeglič in Silvo Karo. Razen ponedeljka in sobote je servis odprt vsak dan od 15.30 do 18.30.

Sestanek KKA
Načelnik Koordinacijske komisije za alpinizem pri PZ Jugoslavije Bojan Pollak sklicuje 8. redni sestanek, ki bo – kot je že običajno – v Paklenici, in sicer v nedeljo 1. maja v šotoru KA PZ Hrvaške ob 17. uri. Tudi dnevni red je bolj ali manj tradicionalen: pre­gled realizacije, načrt dela in razno. Žal pa piše na vabilu tudi: glede na finančno situacijo krije potne stroške udeležencev njihova K A. Finančni načrti, ki jih sprejema PZJ, se uresni­čujejo le v zelo majhni meri.
Predsedstvo PZJ je dalo soglasje za obisk albanskih Prokletij in morda se bo po dolgih letih želja le uresničila. Upanje je tudi, da dobimo spet po­poln Alpinistični adresar – manjkajo le še gradiva iz Makedonije, Slovenije (!) in Vojvodine. Manj pa je bilo na­pravljenega pri popisu plezalnih in al­pinističnih območij. KA PZ Vojvodi­ne je organizator letošnje izmenjave s sovjetskimi alpinisti. Predsedstvo PZJ je potrdilo Ivico Piljiča iz Splita za našega delegata v Komisiji za športno plezanje UIAA. Toda kaj, ko to ne pomeni tudi redno finansiranje njegovega dela (udeležba na zadnjem sestanku, ki je bil na Dunaju, je prav zato propadla), potrebno pa bo storiti kaj tudi pri nas doma, da ta mlada in obetavna športna dejavnost organiza­cijsko ne bo le vegetirala.

V skupini Fitz Roy
Mednarodna na­veza v kateri sta bila ob Manuelu Burruecu Fernandesu še Švicar Fulvio Mariani in Poljak Ryszaro Pawlowski, je 19. in 20. decembra lani preplezala Argentinsko smer v Fitz Royu (3375 m, po nekaterih virih pa 3441 m). 22. decembra so v 11 urah opravili še vzpon na Aiguille Poincenot (3036 m).

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja