Velik uspeh Petre Vencelj na izbirni tekmi ekipe VB
Kranjska plezalka je svoj in naš največji tekmovalni uspeh na tujem dosegla ob svojem 23. rojstnem dnevu — Pleza šele šesto leto
KRANJ — Petra Vencelj ni neznano ime planinskega športa. Pleza res šele šesto leto, za seboj pa ima že tudi prenekateri zahteven alpinistični vzpon tako doma kot na tujem, čeprav se je izkazala predvsem kot plezalka. Svoj največji uspeh, ki pa je tudi doslej najboljši tekmovalni dosežek naših plezalk na tujem, pa je Petra (ali 5RA, kot se rada podpisuje) dosegla na večer pred 23. rojstnim dnem.
Toda po vrsti. Omenimo poprej nekaj mejnikov njene športne poti. V letu 1988 je med drugim preplezala Tri srca in Mozartove kroglice v Dolžanovi soteski ter Almost nothing (YIII+/IX, 30 m) v Smith rocku, ZDA. Lala je plezali že smeri IX. stopnje, npr. Bogove v Dolžanovi in Wats Tots (5. 12b) v Smith Rocku. In prvič je sodelovala na tekmovanju. Čeprav se je udeležila le dveh, je bila v točkovanju za YU pokal na koncu 10. Je članica AO Železničar iz Ljubljane, sicer pa doma iz Kranja, kamor se je komaj dobro vrnila iz Savojskih Alp.
Letos so jo angleški prijatelji, ki dobro poznajo njene sposobnosti in dosežke, saj večkrat pleza tudi z njimi, pričeli vabiti tudi na tekmovanja v tujini. Svetovali so ji, naj za začetek pride vsaj na »Bendecrete open«. In odzvala se je, veliko tudi po zaslugi letalskega podjetja Adria, ki ji je dal popust pri nakupu vozne karte.
DRUGA V ANGLIJI Petra Vencelj
Tekmovanje, ki je bilo 17. in 18. preteklega meseca, je pripravila angleška firma Bendecrete z namenom, da predstavi svojo najnovejšo umetno (plezalno) steno. Na njem so se odločili izbrati tudi reprezentanco, ki naj bi Veliko Britanijo zastopala na tekmovanjih UIAA za svetovni pokal. Ker sta bila Nadin in Moffat določena za njena člana glede na lanske rezultate, so iskali le dva plezalca in dve plezalki.
Čeprav niso prišli (sicer napovedani) najboljši francoski plezalci, je bilo tekmovanje odlično. V ves čas previsni steni (sicer pa brez streh) se je v nedeljo v finalu najprej pomerilo 13 plezalcev. V smeri z oceno 8a je bil najuspešnejši Jerry Moffat, ki je edini priplezal do vrha. Za njim so se uvrstili Francoz Jean Caberet, Angleža Glen Sutcliffe in John Arran… Plezalk pa je bilo v finalu celo 15, njihova smer pa ocenjena s 7b. Do vrha je prišla edinole »veliko odkritje« letošnje sezone Cecilia Bull. Petra Vencelj pa je dosegla le meter manj in bila druga. Če bi bila Angležinja, bi si s tem že zagotovila potovanja na vse letošnje najpomembnejše tekme. Čeprav je primerjava težka, pa najbrž le velja, da je to je doslej najvidnejši dosežek našega tekmovalnega plezanja na tujem.
FRANCI SAVENC
Vse več članov planinske organizacije
V Sloveniji je 5,72 odstotka prebivalcev organiziranih planincev
LJUBLJANA – Lanski porast članstva (s 106.528 na 114.207 članov) in nenehno naraščanje števila planinskih društev dokazuje, da je kljub zaostrenim gospodarskim razmeram zanimanje za organizirano delo v planinski organizaciji še naprej vse večje. Se posebej pa je razveseljivo, da je mladih v planinski organizaciji blizu 50 odstotkov, neorganizirano pa hodi v gore okoli 400.000 prebivalcev naše republike.
V letu 1988 je bilo še 5,33 odstotkov stalnih prebivalcev Slovenije članov planinske organizacije, lani že 5.72. Največji delež včlanjenih občanov imajo v občini Ravne na Koroškem. Pa tudi druge »delavske« občine, ali pa če hočete take, ki imajo veliko industrije in zato slabši zrak, imajo velike deleže: Jesenice 16,43 odstotkov, Radovljica 15,90, Hrastnik 15,84, Trbovlje 13,60, Ruše 12,78 odstotkov itd. Nad republiškim povprečjem je kar 25 občin. ID
Bilanca prvih desetih let v Franciji
Revija Vertical je v posebni izdaji, namenjeni športnemu plezanju, objavila pregled najpomembnej ših dogodkov – Plezanje se je z gora preselilo v nizke stene – Merilo težavnost vzponov
TRŽIČ – Francoska revija Vertical je v svoji posebni izdaji, namenjeni športnemu plezanju, objavila pregled najpomembnejših dogodkov, mejnikov, v pravkar končanem desetletju 1980—1989. Zajeti so vsi najpomembnejši vzponi, ki so bili opravljeni v Franciji in ki so jih opravili Francozi doma in na tujem. Glede na to, da gre za vodilno plezalno deželo, je pregled, čeprav izpušča druge države, dovolj zanimiv, da ga na kratko povzamemo. Se posebno zato, da se spomnimo, kako daleč zadaj smo biliv tej panogi mi in kako smo v zadnjih letih vendarle nekako ujeli stik z vrhom.
1980 – Aprila so bile v Franciji preplezane prve smeri z oceno 7b. Julija je bila prosto ponovljena Ameriška direktna v Druju (6c) Patrick Berhault pa je oktobra prosto preplezal Bombe de Pichenibule, znamenito 200 m dolgo smer v Verdonu, katere zadnji raztezaj ima oceno 7b+.
1981 — Prvo 7c+ prepleza februarja zopet Patrick Bernhault in ji da ime La Haine. Ta smer se v atraktivni steni nad Monte Carlom. Drugo 7c+ — Chimpanzodrome, aprila zmore Jean-Pierre Bouvier, in sicer v francoskem centru Saussois. Oktobra pa Patrick Edlinger solira prvo 7a.
1982 – Junija je Christophe Profit v treh urah in desetih minutah soliral Ameriško direktno v Druju (6c), Marco Pedrini pa je le mesec kasneje opravil prvo prosto ponovitev Bonattijevega stebra v Druju (7a). V Buouxu Patrick Edlinger na pogled prepleza smer Polka des Ringares z oceno 7c.
1983 Prva 8a v Franciji uspe Patricku Edlingerju. To je smer Ca glisse au Pays des Merveilles v Buouxu. Že marca Fabrice Giullot doda Crepinette z isto oceno. Julija J. B. Tribout in David Chambre opravita prvo prosto ponovitev Bonattijeve smeri v Grand Capucinu, Eric Escoffier in Thierry Renault pa prva prosto ponovita Ameriško Diretissimo v Druju. E. Escoffier prvi prosto ponovi tudi Južno steno Fou (7 b) in s tem postavi zgornjo mejo plezanja v gorah.
1984 – V centru Saussois, Marc Le Menestrel že februarja spleza prvo 8 a+. Imenuje se La Bioule, Chinpan-zodrome (7 c +) pa doživi prvi vzpon na pogled. Zmore jo Jerry Moffat. Malo zatem pa to smer solira Marc Le Menestrel. Drugo solo ponovitev Chimpanzodroma opravi novembra J. B. Tribout.
1985 — Patrick Edlinger marca spleza drugo 8 a+ v Franciji: La Boule v Buouxu. Tudi ženske se začnejo uveljavljati v tej športni zvrsti. Catherine Destivelle je prva med Francozinjami, ko aprila prepleza Bombe de Pichenibule (7 b +) v Verdonu. Julija Antoine Le Menestrel spleza prvo 8 a+ v Švici: Geant Jones (Salewa), v Angliji pa solira najtežjo tamkajšnjo smer Revelation (8 a). S tem je začel »vojno« med angleškimi in francoskimi plezalci, ki traja še danes. Patrick Edlinger opravi izjemno odmevno in uspešno turnejo po ZDA, v Bardonecchii pa je bilo prvo mednarodno tekmovanje. Spomnimo se zmagovalcev: Glowacz in Destivelle. Avgusta 18-letne Isabelle Patissier spleza Katapult (7 c) v Nemčiji, Marc Le Menestrel pa v Bouxu uspe v Choucas (takrat 8 b, danes 8 a+) in v Les mains sales, prvi 8 b! Oktobra Antoine Le Menestrel doda še eno 8 b: La rose et le vampire. Novembra je splezana 8 b tudi v Verdonu: Les braves gens ne Courent pas les rues. Avtor te smeri je J. B. Tribout. Chimpanzodrome pa doživi prvo žensko ponovitev. Prepleza jo Christine Gambert. Decembra Alain Ghersen solira La Haine (7 c+).
1986 — Marca Antoine Le Menestrel spleza prvo francosko 8 b+: La rage de vivre. Prvo mednarodno tekmovanje Sport Roccia v Italiji je bilo julija v Arcu in Bardonecchii. Zmagovalca Edlinger in Destivellova. Antoine Le Menestrel spleza Ravage v Švici. Smer sprva oceni z 8 c, nato zniža na 8 b. Takrat je bila to najtežja smer na svetu. Novembra J. B. Tribout spleza prvo 5.14 (8 b+) v ZDA, 45 m visoko To bolt or not to be. V Buouxu Mrac Le Menestrel decembra spleza Minimum (8 b+).
1987 – Maja Antoine Le Menestrel spleza prvo 8 a na pogled: Samizdat v Cimai. Doda še eno novo smer, in sicer Asymptote (8 b+) v Mouries. V juliju pride med plezalci do ostrih polemik zaradi umetnih oprimkov v Verdonu in Buouxu (kdaj bo do tega prišlo pri nas?), medtem pa J. C. Lafaille solira Reve de Gosse ( 8 a+). Avgusta J. B. Tribout v Verdonu spleza Les Specialistes in jo oceni z 8 c. V Troubatu Antoine Le Menestrel oktobra spleza Silence (8 b+), decembra pa Jerry Moffat ponovi vse tri 8 b+ v Buouxu.
1988 – Februarja Catherine Destivelle kot prva ženska zmore 8 a: Samizdat v Cimai. Patrick Edlinger marca zelo hitro ponovi Les Specialistes in zniža oceno na 8 b+. J. B. Tribout o tem polemizira po časopisih. Tudi aprila je Catherine Destivelle v dobri formi. Kot prva ženska prepleza Cho-uco (8 a+) v Buouxu. 8 a je avgusta preplezana tudi visoko v gorah, v Aiguille du Midi. Oktobra Stefan Glowacz v enem dnevu naštudira in spleza Crime Passionel v Verdonu (8 b), Isabelle Patissier pa prepleza prvo žensko 8 b: Sortileges v Cimai.
1989 – Januarja je preplezana prva 8 c na svetu! Anglež Ben Moon v Buouxu spleza Azincourt in s tem zada enega najhujših »porazov« Francozom na njihovem terenu. V Cimai S. Glowacz na pogled prepleza Bantoustan (8 a+), J. B. Tribout pa Consensus prav tako 8 a+. Didier Raboutou v enem dnevu zmore dve 8 a+ na pogled v Russanu. Novembra Ben Moon doda Se drugo 8 c v tem letu: The Maginot Line v Volxu. Tudi Isabelle Patissier ponovi svoj rekordni dosežek: v Cimai zmore še Les Sucettes a 1’anis (8 b).
Tako, začelo se je novo desetletje. Že takoj na začetku leta 1990 P. Edlinger ponovi Maginot Line, Lynn Hill pa opravi prvo žensko ponovitev Masse critique (8 b+). Koliko časa bomo še čakali na moško 8 c+, žensko 8 c, 8 b na pogled, 8 b solo…?
N. R.
Američan Moon ponovno smer 8c
Njegovo smer Ligne Maginot v Volxu v Franciji je preplezal tudi Patrick Edlinger
KRANJ — Gullichova smer Wall Street, vzpon Gerharda Horhagerja v smeri Wagnis Orange in lanskega januarja še Moonova smer Azincourt v Buouxu. To so bile nekako tiste smeri, ki naj bi imele težave 8c, največ torej kar so najboljši plezalci na svetu ta čas sposobni.
Za slednjo smer Bena Moona so nekateri celo spraševali, ali ni to morda najtežja smer na svetu. Zdaj je splezal še drugo 8c v francoskih plezališčih, in sicer Ligne Maginot v Volxu na jugu Francije. Za njim pa je to izredno previsno, 18 metrov visoko smer, ponovil tudi zvezdnik športnega plezanja v Franciji, Patrick Edlinger. Glede na sedanji razvoj, trening in pripravljenost plezalcev bo letos splezana prav gotovo še kakšna smer s takšno, morda pa celo višjo oceno. Najboljši plezalci na svetu pravijo, da je ocena 8c/9a samo še vprašanje časa.
Ob teh dveh zadnjih vzponih ekstremnih težavnosti pa je treba ugotoviti, da je čedalje več zelo mladih plezalcev z izrednimi rezultati. Med njimi je prav gotovo med najuspešnejšimi 19-letni Francois Legrand iz Francije, ki je npr. pred dobrim letom dni na veliko presenečenje vseh osvojil drugo mesto na državnem prvenstvu Francije v Avignonu.
V zadnjem času je splezal veliko zelo zahtevnih smeri, poročajo celo, da je na pogled ponovil smer z oceno 8a (IX+/h-). Oglejmo si, kaj je ponovil v zadnjih mesecih. V Cimaiju je ponovil Treblinko (8b), v Gemenosu je kot prvi splezal La metamorphose (8b+), katere oceno je Raboutou kot prvi ponavljalec tudi potrdil. Zelo uspešen je bil tudi v Buouxu. Tam je ponovil La rose (8b), Tabouzizi (8b), Mauvais Sang (8b, prva ponovitev smeri Marca Le Menestrela iz leta 1987) ter La rage de vivre (8b+).
V Sisteronu je v enem dnevu ponovil Pulsion (8a+), v Troubatu v Pirenejih pa je opravil prvi vzpon v smeri Silence vertical (8b+) ter splezal še tri smeri z oceno 7c na pogled.
Za konec tega pregleda pa še nekaj vzponov na pogled. Didier Rabòutou in J. Baptiste Tribout sta na ta način v Calanques splezala Fin de partie z oceno 8a. Slednji je v Ceuse na pogled ponovil še Mirage (8a) in še tri smeri z oceno 7c+.
NOV USPEH – Američan Ben Moon.
Prav tako je bila uspešna njegova spremljevalka Corine Labnine. Opravila je dva vzpona na pogled v smereh z oceno 7b+ (v Calanques in Brianconais).
TOMO ČESEN
ALPINISTIČNE NOVICE
Desni steber Bagiratija III
Tričlanska južnokorejska odprava je opravila tretji vzpon po mogočnem 1400 m visokem JZ stebru Bagiratija III (6454 m), tudi našim alpinistom že znanega lepotca v indijskem Garvalu, kot kaže po Škotski smeri iz leta 1982. To je prva »big wall« Korejcev v Himalaji, zanj pa so Seung-Youl Bae (vodja), Hong-Sang Chang in Bong-Sin Kwang lani septembra potrebovali kar 14 dni (13 bivakov). Vzpon so ocenili s 5,8 ali V-VI, z nekaj mesti VI, A2; Na levi strani stebra so 1984 plezali Španci, centralni del ali JZ stena pa – kot je zapisal poročevalec – še čaka na nov rod himalajskih ekstremistov. (Kakor kaže, ni vedel za poskus naveze Karo-Supin in da sta za letos že prijavljena Karo in Jeglič!)
F. S.
Pik Lajpcig
Lani so se štirje alpinisti iz Leipziga povzpeli na še neosvojen 5725 visok pamirski vrh. Odslej se bo imenoval Pik Lajpcig. Vzpon so izpeljali z ledenika Ačik, smer pa jih je vodila po strmem snežnem žlebu in prek ledene vrhne stene. Na vrhu so Ralf Brumer, Wolfgang Hempel, Erchard Klingner in Siegfrid Bitig pustih posebno medeninasto kaseto z vpisno knjigo.
Izpiti za alpinistične inštruktorje
Komisija za alpinizem PZS je v zadnji številki Obvestil objavila razpis »vsem AO in AS ter KA drugih republik« za izpite, ki naj bi jih opravljali bodoči alpinistični inštruktorji.
Prijavijo se lahko le alpinisti z najmanj dveletnim stažem, kijih priporoči matični AO/S, in to do 16. aprila 1990. Izpiti bodo v dveh delih, teoretični (20. in 21. aprila) v prostorih Doma slovenskih planincev Zlatorog v Ljubljani, praktični pa na seminarju, ki bo od 10. do 13. maja v Planinskem domu Tamar.
Naši najvišji vrhovi
Vladimir Volenec je v prvi letošnji številki revije PZ Hrvaške Naše planine objavil zanimiv članek: Naši najvišji vrhovi. Po 15 letih resnega planinarjenja se mu je zastavilo vprašanje bodočih ciljev. Eden od najbolj zanimivih se mu je zdel – obiskati najvišje vrhove. Toda kateri so ti!? Brskal je po atlasih, kartah, spraševal… Zelo kmalu se je znašel pred običajnim problemom – kaj sploh je (samostojen) vrh?
Prvi del svojih raziskav je tudi že objavil: seznam 107 vrhov višjih od 1500 m za področje Hrvatske. Izpopolnjuje pa podobne sezname za vse ostale vrhove, s to razliko da se bo v drugih republikah omejil le na dvatisočake. Vabi vse, ki imajo podatke ali pripravljajo kaj podobnega, da se mu oglase (V. V. Sirinečka 2, 41040 ZAGREB, 041/255-585).
Hrvaški »ženski« alpinizem
Zagrebčanka Snežana Bilać je v Naših planinah objavila krajšo študijo o hrvaškem »ženskem« alpinizmu. Priznava sicer, da ni imela ambicij, da bi sistematično prikazala vse, želela pa je osvetliti preteklost, da bi lažje razumeli sedanjost. Segla je prav na začetek, v prejšnje stoletje in nekoliko preseneča z ugotovitvijo, da je bila prvi hrvaški plezalec pravzaprav Dragojla Jarnevič, ki je 1843 preplezala steno Okiča v Samoborskem gorju. Po Smerketovi knjigi Planinarstvo i alpinizam povzema predvojno obdobje … Največjo vrednost pa ima pregled alpinistk in plezalk osemdesetih let. Ni jih malo in njih aktivnost pravzaprav kar premalo poznamo.
132. PD v Bosni in Hercegovini
Da je planinstvo v ekspanziji v vsej Jugoslaviji — čeprav število članov v nekaterih republikah tudi precej niha — dokazuje vse večje število planinskih društev. Razen v Sloveniji in na Hrvaškem jih je največ v Bosni in Hercegovini, kjer so letos ustanovili že dve novi. Zadnje, 132. PD je bilo ustanovljeno 24. marca v Rafineriji nafte Slavonski Brod.
Lani 32 planinskih šol
Odbor za planinsko šolo PZS je objavil podatke za lansko leto: končalo se je 32 PŠ (s 614 absolventi), ki so jih organizirali v 22 PD. Izstopa PD Špik, ki je organiziral kar 4 PŠ, PD Brežice in PD Novo mesto tri, PD Sevnica in naveza PD Gornja Radgona-PD Laško pa dve PŠ. V primerjavi z letom 1988 je število PD, ki so organizirali PŠ, ostalo enako, število absolventov pa je naraslo za 30%. In še dva podatka: povprečno število udeležencev PŠ je 19 (najmanj 2 in največ 58), starost pa 13 let (oz. od 8 do 48 let).